ԱԺ նախագահն այցելել է ՀՀ Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 28-ին այցելել է ՀՀ Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանի թանգարան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացնում են ԱԺ-ից, նախագահը թանգարանի տնօրեն Վահագն Մամյանի ուղեկցությամբ շրջել է հիմնական ցուցասրահում՝ ծանոթանալով Դեմիրճյան պետական-քաղաքական գործչի կյանքին ու գործունեությանը վերաբերող ցուցանմուշներին:
Թանգարանում է պահվում Կարեն Դեմիրճյանին վերաբերող 8000 ցուցանմուշ, որոնք ի մի են բերվել թանգարանի ստեղծման եւ գործունեության 20 տարվա ընթացքում:
Թանգարանի ֆոնդում է նաեւ Կարեն Դեմիրճյանի անձնական արխիվը: Ալեն Սիմոնյանին հետաքրքրել է հատկապես Կարեն Դեմիրճյանի աշխատանքային հուշասրահը: Հուշասրահում ցուցադրված է Կարեն Դեմիրճյանի՝ ՀԿԿ Կենտկոմի առաջին քարտուղարի պաշտոնում եւ ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնում աշխատած տարիների աշխատասենյակից դրվագ, որի կահույքը այժմյան խորհրդարանի վարչական շենքից բերվել էր թանգարան:
ԱԺ նախագահը գրառում է թողել հուշամատյանում ու առանձնազրույց է ունեցել Կարեն Դեմիրճյանի այրու՝ Ռիմա Դեմիրճյանի հետ:
Հայտնում են, որ հանդիպման ավարտին տիկին Ռիման Ալեն Սիմոնյանին նվիրել է Կարեն Դեմիրճյանին նվիրված գրքեր՝ մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք:

Председатель НС посетил Музей Национального героя Армении Карена Демирчяна
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 28 сентября посетил Музей Национального героя Республики Армения Карена Демирчяна.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, спикер парламента в сопровождении директора музея В.Мамяна ознакомился с экспонатами, связанными с жизнью и деятельностью видного государственно-политического деятеля.
В музее хранится 8000 экспонатов, связанных с К.Демирчяном, которые были собраны за 20 лет его функционирования. Личный архив деятеля также находится в фонде музея. Особый интерес А.Симоняна вызвал мемориальный зал К.Демирчяна, в экспозиции которого  представлен уголок   кабинета первого секретаря ЦК Компартии Армении и кабинета спикера НС РА К.Демирчяна, мебель которого привезена в музей из административного здания нынешнего парламента. Председатель НС оставил запись в Памятной книге музея, побеседовал с вдовой Национального Героя   Р.Демирчян.
В завершение встречи г-жа Римма подарила А.Симоняну книги, посвященные К.Демирчяну, пожелав ему плодотворной работы.