Համաշխարհային բանկը հրաժարվել է Doing Business զեկույցների պատրաստման հետագա պրակտիկայից
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Համաշխարհային բանկը որոշում է ընդունել իր ամենամյա Doing Business զեկույցների պատրաստման և հրապարակման հետագա պրակտիկայից հրաժարվելու մասին՝ ոչ վաղ անցյալում մի շարք զեկույցների մշակման ժամանակ արված խախտումների մասին տեղեկության պատճառով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Համաշխարհային բանկի մամուլի հաղորդագրությունը:
«Doing Business-ի վերաբերյալ այս պահին հասանելի ողջ տեղեկատվությունը ուսումնասիրելուց հետո Համաշխարհային բանկի ղեկավարությունը որոշում է ընդունել դադարեցնել Doing Business զեկույցների պատրաստումն ու հրապարակումը», - ասված է հաղորդագրության մեջ:
Աղբյուրը հավելում է, որ Համաշխարհային բանկն դադարեցնում է այդ զեկույցների հրապարակումը, որոնց միջոցով ամեն տարի գնահատվում էին բիզնեսի պայմանները աշխարհի տարբեր երկրներում, նախորդ հաշվետվությունների պատրաստման ժամանակ թույլ տրված խախտումների մասին 2020 թվականի օգոստոսին տեղեկությունների ի հայտ գալու հետ կապված:

Всемирный банк отказался от практики дальнейшей подготовки своих докладов Doing Business
Всемирный банк (ВБ) принял решение отказаться от практики дальнейшей подготовки своих ежегодных докладов Doing Business в свете информации о нарушениях при составлении в недавнем прошлом ряда данных отчетов. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в обнародованном в четверг заявлении пресс-службы ВБ, который базируется в Вашингтоне.
"После изучения всей доступной на сегодняшний день информации относительно Doing Business, включая выводы прошлых обзоров, аудитов и доклад, который Всемирный банк представил сегодня от лица своего совета директоров, руководство Группы Всемирного банка приняло решение прекратить [подготовку и публикацию] доклада Doing Business", - отмечается в пресс-релизе.
ВБ приостановил публикацию рейтингов Doing Business, в которых ежегодно оценивались условия ведения бизнеса в разных странах мира, в связи с появлением сведений о нарушениях, допущенных при подготовке прошлых отчетов, в августе 2020 года. После этого были начаты "систематический обзор и оценка изменений данных" последних пяти публикаций Doing Business. Был выявлен ряд нарушений, касающихся изменений данных в отчетах Doing Business - 2018 и Doing Business - 2020.