Ադրբեջանը փորձում է վարկաբեկել եռակողմ հայտարարություններն ու կոմունիկացիաների բացման թեման. Փաշինյան
Ադրբեջանը փորձում է վարկաբեկել եռակողմ հայտարարություններն ու
կոմունիկացիաների բացման թեման. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության նիստի սկզբում անդրադարձավ հայ-ադրբեջանական սահմանագծում իրավիճակին և նշեց, որ իրադրությունը չի կայունանում։ Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, Նիկոլ Փաշինյանը հավելեց, որ Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության ու գործողությունների գործադրումը, միևնույն ժամանակ, անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական ու երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները:
«Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ վարկաբեկելով նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները։ Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման։ Ադրբեջանը շարունակում է մատնանշել ինչ-որ միջանցքի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ ու ուղղություններ. բազմիցս ասել եմ՝ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում ու չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց», - ասաց վարչապետի պաշտոնակատարը՝ հավելելով, որ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային ու տնտեսական կոմունիկացիաները պետք է բացվեն։
«Ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի ՌԴ, Կենտրոնական Ասիա ու Իրան, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան։ Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ որպես օրինակ բերելով ԱՊՀ տարածքում գործող սահմանային անցման կետերը:

Azerbaijan attempts to discredit trilateral statements and the topic of unblocking regional communications - Pashinyan
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. At the beginning of today’s Cabinet meeting caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan touched upon the current situation on the Armenian-Azerbaijani border and stated that the situation is not stabilizing.
Pashinyan said that Azerbaijan continues the aggressive rhetoric and actions, leaving without response all the proposals of the international community aimed at the political and lasting solution of the situation.
“Azerbaijan is attempting to disrupt any opportunity for dialogue with all its actions, discrediting the November 9 and the January 11 trilateral statements. Azerbaijan is taking consistent actions also to discredit the topic of unblocking the regional communications. Azerbaijan continues to point out a topic of a so-called corridor, outlining concrete routes and directions. I have repeatedly stated that Armenia has not discussed, is not discussing and will not discuss any issue of corridor logic”, he said, adding that all transportation and economic communications in the region must open.
“Just as Armenia must have a communication to Russia, Central Asia and Iran via Azerbaijan, so Azerbaijan must have a communication to Nakhijevan, Georgia and Iran via Armenia. In order to implement this plan, customs points should be established in the respective sections of the border”, Nikol Pashinyan said, bringing as an example the border checkpoints operating in the CIS territory.