Հայ հանդիսատեսը չափազանց ջերմ է. «Հանդիպում Երևանում» համերգը հայրենիք է բերել երաժիշտների աշխարհի տարբեր երկրներից
Հայ հանդիսատեսը չափազանց ջերմ է. «Հանդիպում Երևանում» համերգը հայրենիք է
բերել երաժիշտների աշխարհի տարբեր երկրներից
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Հանդիպում Երևանում» խորագրով համերգային ծրագիրը, որի շրջանակում կհնչեն Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Եռակի կոնցերտը և Պյոտր Չայկովսկու Սիմֆոնիկ ֆանտազիան՝ «Ֆրանչեսկա դա Ռիմինի», իր շուրջ է համախմբել արտերկրում ապրող և ստեղծագործող ճանաչված արտիստների:
Համերգին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ ելույթ են ունենալու Բելգիայից Հայաստան ժամանած ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը, թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը, որին հանրության լայն շրջանակը ճանաչեց Շուշիի հրետակոծված Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցում Կոմիտասի «Կռունկ» ստեղծագործության կատարումից հետո և Մարիաննա Շիրինյանը Դանիայից:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ երեկոն, որը տեղի կունենա հուլիսի 27-ին «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահում, կղեկավարի դիրիժոր Վահագն Պապյանը:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը մասնակցել է համերգի փորձին և զրուցել  երաժիշտների հետ, որոնք պատմել են երաժշտական գործիքի ընտրության, արտերկրում հասած հաջողությունների և առաջիկա համերգից սպասելիքների մասին:
Հրաչյա Ավանեսյանը երկու տարեկան է եղել, երբ ծնողները նկատել են, որ սիրում է երաժշտություն: «Հեռուստացույցով Չայկովսկու անվան մրցույթն եմ դիտել և չափազանց մեծ ուշադրությամբ եմ ունկնդրել ջութակահարներին, իսկ դաշնակահարներին լսելիս լաց եմ եղել: Երբ խոսել եմ սովորել, ասել եմ, որ ցանկանում եմ ջութակ նվագել: Ծնողներս կողմ չէին այդ գաղափարին, քանի որ բոլորին է հայտնի՝ երաժշտի մանկությունը շատ է տարբերվում. դժվար է համադրել բակում ֆուտբոլ խաղալն ու պարապելը, բայց երբ ջութակահար դառնալու որոշումս հստակ էր, ամեն բան արեցին, որ կարողանամ հնարավորինս առաջ գնալ, հաջողությունների հասնել»,-պատմում է երաժիշտը:
Որպես մենակատար Ավանեսյանն արտերկրում հանդես է գալիս մի շարք հեղինակավոր նվագախմբերի հետ և հեղինակավոր բեմերում, իսկ եղբոր՝ թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանի հետ հիմնել է «Ավանեսյան տրիոն», որը հանրությանն է ներկայացնում կամերային լավագույն ստեղծագործությունները՝ չմոռանալով հայ կոմպոզիտորներին: «Տրիոն հիմնել ենք ուսանողական տարիներին, երբ ես, եղբայրս և դաշնակահար Ժուլիեն Լիբերը սովորում էինք Եղիսաբեթ թագուհու անվան երաժշտական քոլեջում: Հաճախ ենք նվագում Առնո Բաբաջանյանի Դաշնամուրային տրիոն, որը դարձել է մեր նվագացանկի առանցքը: Շատերի համար այդ ստեղծագործությունը բացահայտում է: Մեզ լսելուց հետո մարդիկ ցանկանում են այն սովորել, նվագել»,-շեշտում է Ավանեսյանը:
Անդրադառնալով Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ սպասվող համերգին՝ ջութակահարը հիշեցնում է, որ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանն իր դասընկերն է: Տասը տարի սովորել են միասին: «Նվագախմբի 60 տոկոսը կամ իմ դասընկերներն են, կամ զուգահեռ դասարանի ընկերները: Էմոցիոնալ առումով ինձ համար միշտ հետաքրքիր է և կարևոր նրանց հետ նույն բեմում լինելը: Առաջին անգամ նվագախմբի հետ հանդես եմ եկել 2010 թվականին: Ուրախ եմ, որ կրկին ելույթ կունենամ Սիմֆոնիկի հետ և ուրախ եմ, որ մեզ են միացել Սևակն ու Մարիաննան»,-նշում է նա ու հավելում, որ Մարիաննայի հետ ծանոթացել է Դանիայում և 2008 թվականից հանդես են եկել բազմաթիվ համերգներով:
Մարիաննա Շիրինյանն էլ խոստովանում է, որ հայ հանդիսատեսի հետ հանդիպմանը միշտ սիրով է սպասում: «Երաժշտասերները տարբեր են, իսկ հայ հանդիսատեսի ջերմությունը ամեն տեղ չես գտնի: Նրանց շրջանում հանդիպում են մարդիկ, որոնք քեզ ճանաչում են յոթ տարեկանից, մարդիկ, որոնց աչքի առաջ ես մեծացել, որոնք քեզ գիտեն առաջին քայլերն անելիս: Հայ երաժշտասերին չեմ տեսել գրեթե հինգ տարի և շատ ուրախ եմ վերադառնալ «Արամ Խաչատրյան» համերգասրահ»,-անկեղծանում է դաշնակահարը:
Շիրինյանի համար ուրախալի է Սիմֆոնիկ նվագախմբի նվագակցությամբ և դիրիժոր Վահագն Պապյանի ղեկավարությամբ հանդես գալը: Նշում է՝ Պապյանի մասին շատ է լսել և շատ է հարգում նրան:
Մարիաննա Շիրինյանը բազմաթիվ հեղինակավոր փառատոնների է մասնակցել և աչքի ընկել յուրահատուկ նվագով, միջազգային մրցույթների դափնեկիր է:
Նրա խոսքով՝ իր հաջողությունների գործում մեծ դերակատարություն են ունեցել ծնողները, որոնց նվիրվածությունը դաշնակահարը շատ է գնահատում, ուսուցիչներն ու աջակիցները: «Դաշնամուրի իմ առաջին դասատուն, որին մի քանի ամիս առաջ կորցրի համավարակի պատճառով, Մարգարիտա Հակոբյանն է: Նախորդ անգամ, երբ նվագում էի Երևանում, նա ներկա էր: Ինձ համար դա ամեն ինչ էր. Հակոբյանն ինձ սովորեցրել է ճիշտ վերաբերվել գործիքին, ընկերանալ նրա հետ: Ինձ շատ է աջակցել նաև Իգոր Մարտինովիչ Յավրանը»,-ասում է Շիրինյանն ու հավելում, որ արտերկրում իրեն օգնել է Ուրսուլա Լինդենը, որի շնորհիվ Գերմանիայում է սովորել:
Շիրինյանը նվաճումների գործում կարևորում է  հետաքրքրասեր լինելը: «Ես միշտ եղել եմ հետաքրքրասեր, միշտ կարդացել եմ: Ըստ իս՝ դա բոլորի համար շատ կարևոր է, և խորհուրդ կտամ ամեն ինչում հնարավորություն տեսնել: Եթե ամեն տերևի մեջ անգամ հետաքրքրություն գտնես, կյանքը ևս հետաքրքիր կլինի: Շատ շնորհակալ եմ բոլոր հնարավորությունների համար, որոնք ինձ անվերջ տրվել են»,-եզրափակում է Մարիաննա Շիրինյանը:
Ավելի վաղ թավջութակահար Սևակ Ավանեսյանը, խոսելով Սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ սպասվող համերգի մասին, նշել էր, որ գաղափարն իրենն է: Սերգեյ Սմբատյանին առաջարկել են ելույթ ունենալ միասին: Սմբատյանը միանգամից համաձայնել է, ասել, որ Հայաստանում չէ, սակայն նվագախումբը կղեկավարի Վահագն Պապյանը:

Армянский зритель очень теплый: на «Встречу в Ереване» на Родину приехали музыканты из разных стран
Концертная программа «Встреча в Ереване», в рамках которой прозвучат Тройной концерт Людвига ван Бетховена и Симфоническая фантазия Петра Чайковского «Франческа да Римини», сплотила вокруг себя известных артистов, живущих и созидающих за рубежом.
На концерте с Государственным симфоническим оркестром Армении выступят приехавший из Бельгии скрипач Грачья Аванесян, виолончелист Севак Аванесян, которого широкая общественность узнала после исполнения  «Крунка» Комитаса в церкви Сурб Аменапркич Казанчецоц, подвергшейся артобстрелу Шуши, и Марианна Ширинян из Дании.
Как сообщает Арменпресс, концертом, который состоится 27 июля в концертном зале «Арам Хачатурян», будет дирижировать Ваагн Папян.
Корреспондент Арменпресс была на репетиции концерта, общалась с музыкантами, которые рассказывали о выборе своих музыкальных инструментов, об успехах, достигнутых за рубежом, ожиданиях от предстоящего концерта.
Грачье Аванесяну было два года, когда его родители заметили, что он любит музыку. «Я смотрел конкурс Чайковского по телевизору, очень внимательно слушал скрипачей и плакал, когда слушал пианистов. Когда я научился говорить, я сказал, что хочу играть на скрипке. Мои родители не поддерживали эту идею, потому что всем известно, что детство музыканта отличается от детства других детей. Довольно сложно совмещать игру в футбол во дворе и репетиции, но когда мое решение быть скрипачом окрепло, они сделали все, что я смог идти вперед и добиться успеха», - рассказал музыкант.
Как солист Грачья Аванесян за рубежом выступает с рядом престижных оркестров на престижных сценах. Вместе со своим братом, виолончелистом Севаком Аванесяном, он основал «Трио Аванесян», которое представляет публике лучшие камерные произведения, не забывая и армянских композиторов. «Мы основали Трио, когда я и мой брат еще была студентами, а пианист Жюльен Либер, учился в Музыкальном колледже королевы Елизаветы. Мы часто исполняем Фортепианное трио Арно Бабаджаняна, которое стало ядром нашего репертуара. Мы для многих открываем его. Послушав нас, они желают выучить и исполнять его», - подчеркивает Аванесян.
Касаясь предстоящего концерта с Государственным симфоническим оркестром Армении, скрипач напоминает, что художественный руководитель оркестра, главный дирижер Сергей Смбатян - его однокурсник. Они вместе учились в течение десяти лет. «60 процентов музыкантов группы - это мои одноклассники или однокурсники. В эмоциональном плане мне всегда интересно быть с ними на одной сцене. Впервые я выступил с оркестром в 2010 году. Я счастлив снова выступить с с ними. Я рад, что к нам присоединились Севак и Марианна», - сказал он, добавив, что встретил Марианну в Дании и с 2008 года много концертировал с ней.
Марианна Ширинян признается, что всегда с нетерпением ждет встречи с армянской публикой. «Меломаны совершенно разные, но теплоту армянской публики вы нигде не найдете. Среди них есть люди, которые знают нас с семи лет, с наших первых шагов, с которыми мы выросли. Я не встречалась с армянским зрителем почти пять лет. И очень рада вернуться в Концертный зал Арама Хачатуряна, - сказала пианистка.
Она рада, что выступит в сопровождении Симфонического оркестра под управлением дирижера Ваагна Папяна, и говорит, что много слышала о Папяне, и очень уважает его.
Марианна Ширинян участвовала во многих престижных фестивалях, выделялась своим неповторимым исполнением, она лауреат международных конкурсов.
По ее словам, большую роль в ее успехе сыграли родители, чью преданность пианистка оценивает очень высоко, также и ее учителя. «Моя первая учительница игры на фортепиано, которую я потеряла несколько месяцев назад из-за эпидемии, - Маргарита Акопян. В последний раз, когда я играла в Ереване, она была на концерте. Маргарита Акопян научила меня правильно обращаться с инструментом, подружиться с ним. Меня также очень поддержал Игорь Мартинович Явран», - говорит Ширинян, добавляя, что за рубежом ей помогала Урсула Линден, благодаря которой она смогла учиться в Германии.
Марианна Ширинян залогом своих достижений считает любознательность. «Мне всегда все было интересно, я всегда читала. Я считаю, что это очень важно для всех, я бы посоветовала во всем видеть возможности. Если даже в каждом листочке находить что-то интересное, то и жизнь будет интересной. Я очень благодарна за все возможности, которые бесконечно мне предоставляются», - заключает Марианна Ширинян.
Виолончелист Севак Аванесян, говоря о предстоящем концерте с симфоническим оркестром, сказал, что это была его идея. Он предложил Сергею Смбатяну выступить вместе. Смбатян сразу же согласился, но сказал, что его не будет в Армении, и оркестром будет дирижировать Ваагн Папян.