Ադրբեջանը ևս երկու հայ ռազմագերիների գործով կեղծ դատավարություն կիրականացնի
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունները, խախտելով ռազմագերիների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի նորմերը, հերթական կեղծ դատավարությունն են սկսում՝ այս անգամ Դավիթ Տիգրանի Դավթյանի և Գևորգ Ռուբենի Սուջյանի դեմ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ հայերի դեմ հարուցված քրեական գործի հետաքննությունն ավարտվել է: Նրանք մեղավոր են ճանաչվել Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 276-րդ (լրտեսություն) հոդվածով:
Բոլոր մեղադրական նյութերն ուղարկվել են ծանր հանցագործությունները քննող Բաքվի դատարան:
Նախնական լսումները նշանակված են հուլիսի 14-ին:
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում 14 հայ ռազմագերիների դեմ քրեական գործի դատավարության ժամանակ դատախազը «Ադրբեջանի սահմանն ապօրինի հատելու համար» պահանջել էր մեղադրյալներ Գեղամ Սամվելի Սերոբյանին, Հրաչ Արզումանի Ավագյանին դատապարտել 5 տարվա ազատազրկման, իսկ Արմեն Եղիազար Բաղասյանի, Գոռ Վահրամի Գասպարյանի, Կամո Կարենի Սեֆիլյանի, Վոլոդյա Վաչագանի Հակոբյանի, Գեւորգ Նորայրի Հասերթյանի, Սիսակ Գրիշայի Ենգոյանի, Ալբերտ Կոմիի Պետրոսյանի, Ռոմիկ Միսակի Սեդրակյանի, Արամ Գառնիկի Մինոսյանի, Մկրտիչ Սիմոնի Մինոսյանի, Էդգար Վաչագանի Մաթեսյանի և Յուրի Տիգրանի Կարապետյանի համար դատախազը պահանջել էր 2 տարվա ազատազրկում:
Բաքվի դատարանը որոշում էր կայացրել Գեղամ Սերոբյանին և Հրաչ Ավագյանին դատապարտել 4 տարվա ազատազրկման, իսկ մնացածին՝ 6 ամիս: Մնացած մեղադրանքները նրանց վրայից հանվել են։

Азербайджан начнет сфальсифицированный судебный процесс по делу еще двух армянских военнопленных
Власти Азербайджана, нарушая нормы международного права о военнопленных, начинают очередной сфальсифицированный судебный процесс, на этот раз против Давида Тиграновича Давтяна и Георгия Рубеновича Суджяна.
Как передает Арменпресс, азербайджанские СМИ сообщили, что расследование уголовного дела против армян завершено. Они были признаны виновными по статье 276 (шпионаж) Уголовного кодекса Азербайджана.
Все обвинительные заключения направлены в Бакинский суд, расследующий тяжкие преступления.
Предварительные слушания назначены на 14 июля.
В Бакинском суде по тяжким преступлениям во время судебного процесса против 14 армянских военнопленных прокурор “за незаконное пересечение границы Азербайджана потребовал приговорить обвиняемых Гегама Самвеловича Серобяна, Грача Арзумановича Авакяна к 5 годам лишения свободы, а Армена Егиазаровича Багасяна, Гора Ваграмовича Гаспаряна, Камо Сефиляна, Володю Вачагановича Акопяна, Геворка Норайровича Асертяна, Сисака Гришаевича Енгояна, Альберта Комоевича Петросяна, Ромика Мисаковича Седракяна, Арама Гарниковича Миносяна, Мкртыча СимоновичаМиносяна, Эдгара Вачагановича Матесяна и Юрия Тиграновича Карапетяна к 2 годам лишения свободы.
Бакинский суд приговорил Гегама Серобяна и Грача Авагяна к 4 годам лишения свободы, остальных - к 6 месяцам лишения свободы. Другие обвинения с них сняты.