ԱՄՆ-ը հորդորում է Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել բոլոր հայ ռազմագերիներին և վերադառնալ ելման դիրքեր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ին անհանգստացնում են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումները, այդ թվում` ադրբեջանական ուժերի կողմից մի քանի հայ զինծառայողների ձերբակալումը: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հայտարարության մեջ:
«Մենք երկու կողմերին էլ կոչ ենք անում շտապ և խաղաղ կարգավորել այս միջադեպը: Մենք նաև շարունակում ենք կոչ անել Ադրբեջանին՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր ռազմագերիներին և այլ ձերբակալվածներին, և հիշեցնում ենք Ադրբեջանին միջազգային մարդասիրական օրենսդրությամբ ստանձնած պարտավորությունների  բոլոր ձերբակալվածների նկատմամբ մարդասիրական վերաբերվելու մասին:
ԱՄՆ-ը սադրիչ և ավելորդ է համարում ցանկացած տեղաշարժ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի ոչ գծանշված տարածքներում: Մենք մերժում ենք ուժի օգտագործումը՝ սահմանը սահմանազատելու համար և կոչ ենք անում երկու կողմերին վերադառնալ իրենց նախկին դիրքերը և դադարեցնել չսահմանագծված սահմանի ռազմական ամրացումն ու ականների տեղադրումը: Մասնավորապես, մենք կոչ ենք անում Ադրբեջանին իր ուժերը տեղափոխել մայիսի 11-ի ելման  դիրքերը: Մենք նաև կոչ ենք անում Հայաստանին իր ուժերը տեղափոխել մայիսի 11-ին իրենց դիրքերը, և ողջունում ենք այդ նպատակին միտված հայտարարությունները: Այս գործողությունները կթոթափեն լարվածությունը և դաշտ կստեղծեն խաղաղ բանակցային գործընթացի համար՝ սահմանը շտապ սահմանազատելու համար: Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աջակցել այդ ջանքերին:
Միացյալ Նահանգները կոչ է անում կողմերին հնարավորինս շուտ վերադառնալ առարկայական բանակցությունների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո` Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանը հասնելու համար»,- ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության հայտարարության մեջ:

USA urges Azerbaijan to release all Armenian hostages and return to initial positions
YEREVAN, MAY 27, ARMENPRESS. The USA is concerned over the recent developments along the Armenian-Azerbaijani international border, including the adetentionof several Armenian servicemen by the Azerbaijani forces, ARMENPRESS reports, reads the statement issued by the U.S. Department of State.
'' We call on both sides to urgently and peacefully resolve this incident. We also continue to call on Azerbaijan to release immediately all prisoners of war and other detainees, and we remind Azerbaijan of its obligations under international humanitarian law to treat all detainees humanely.
The United States considers any movements along the non-demarcated areas of the international border between Armenia and Azerbaijan to be provocative and unnecessary.  We reject the use of force to demarcate the border and call on both sides to return to their previous positions and to cease military fortification of the non-demarcated border and the emplacement of landmines. Specifically, we call on Azerbaijan to relocate its forces to the positions they held on May 11.  We also call on Armenia to relocate its forces to the positions they held on May 11, and welcome statements of intent to this effect. These actions will de-escalate tensions and create space for a peaceful negotiation process to demarcate the border on an urgent basis.  The United States is prepared to assist these efforts.
The United States urges the sides to return as soon as possible to substantive negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to achieve a long-term political settlement to the Nagorno-Karabakh conflict'', reads the statement.