Միրզոյանը Վոլոդինի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ ոտնձգության անթույլատրելիությունը
Միրզոյանը Վոլոդինի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ՀԱՊԿ պատասխանատվության
տարածքի նկատմամբ ոտնձգության անթույլատրելիությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ընդլայնված կազմով հանդիպում է ունեցելռուս գործընկերների հետ՝ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Պետական դումայի նախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ հիմնված երկխոսության եւ ռազմավարական գործընկերության վրա: Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում եւ կարեւորում է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ շփումերը տարբեր մակարդակներում առավել կակտիվանան:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մոսկվա պաշտոնական այցի հրավերի համար, իր հերթին ընդգծել է, որ հայ-ռուսական փոխգործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է:
«Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը ռուս գործընկերներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը, հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանն ամբողջությամբ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձին առնչվող դրույթը: Անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի զինուժի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուն՝ ընդգծվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ ըստ այդմ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ որեւէ ոտնձգության անթույլատրելիությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերոնշյալ հարցերը քննարկել համապատասխան բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպման ընթացքում երկու պատվիրակությունների անդամները մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի, երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների ընդլայնման շուրջ:

На встрече с Володиным Мирзоян подчеркнул недопустимость посягательства на зону ответственности ОДКБ
На встрече с Володиным Мирзоян подчеркнул недопустимость посягательства на зону
ответственности ОДКБ
Находящаяся с официальным визитом в Российской Федерации делегация во главе с председателем Национального Собрания Республики Армения Араратом Мирзояном встретилась со своими российскими коллегами во главе со спикером Государственной Думы Федерального Собрания РФ Вячеславом Володиным.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, приветствуя армянскую делегацию, спикер Госдумы подчеркнул, что отношения между двумя странами продолжают развиваться на основе диалога и стратегического партнерства. Он добавил, что российская сторона высоко ценит и придает важность армяно-российским отношениям, выразив уверенность, что параллельно с преодолением эпидемии контакты будут более активными на разных уровнях.
Председатель НС Арарат Мирзоян, поблагодарив за приглашение посетить Москву с официальным визитом, в свою очередь подчеркнул, что армяно-российское сотрудничество динамично развивается.
Спикер парламента Армении представил российским коллегам текущую ситуацию вокруг Нагорного Карабаха, напомнив, что на сегодняшний день Азербайджан не выполнил полностью положение о возвращении военнопленных и других удерживаемых лиц, предусмотренное трехсторонним заявлением от 9 ноября. Коснувшись вторжения вооруженных сил Азербайджана на территорию Республики Армения, Мирзоян подчеркнул недопустимость какого-либо посягательства на Республику Армения и, соответственно, зону ответственности ОДКБ.
Стороны достигли договоренности об обсуждении указанных вопросов на соответствующих многосторонних площадках.
В ходе встречи члены двух делегаций обменялись мнениями по повестке армяно-российских отношений, расширению отношений по ряду направлений на двусторонней и многосторонней площадках.