Միրզոյանը Վոլոդինի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ ոտնձգության անթույլատրելիությունը
Միրզոյանը Վոլոդինի հետ հանդիպմանն ընդգծել է ՀԱՊԿ պատասխանատվության
տարածքի նկատմամբ ոտնձգության անթույլատրելիությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պաշտոնական այցով Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվող Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն ընդլայնված կազմով հանդիպում է ունեցելռուս գործընկերների հետ՝ Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորությամբ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվության և հանրության հետ կապերի վարչությունից, ողջունելով հայկական պատվիրակությանը՝ Պետական դումայի նախագահն ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ՝ հիմնված երկխոսության եւ ռազմավարական գործընկերության վրա: Նա հավելել է, որ ռուսական կողմը բարձր է գնահատում եւ կարեւորում է հայ-ռուսական հարաբերությունները՝ վստահություն հայտնելով, որ համավարակի հաղթահարմանը զուգահեռ շփումերը տարբեր մակարդակներում առավել կակտիվանան:
Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով Մոսկվա պաշտոնական այցի հրավերի համար, իր հերթին ընդգծել է, որ հայ-ռուսական փոխգործակցությունը դինամիկ կերպով զարգանում է:
«Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը ռուս գործընկերներին ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ առկա իրավիճակը, հիշեցրեց, որ մինչ օրս Ադրբեջանն ամբողջությամբ չի կատարել նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ նախատեսված ռազմագերիների եւ այլ պահվող անձանց վերադարձին առնչվող դրույթը: Անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի զինուժի՝ ՀՀ տարածք ներխուժելուն՝ ընդգծվեց Հայաստանի Հանրապետության եւ ըստ այդմ՝ ՀԱՊԿ պատասխանատվության տարածքի նկատմամբ որեւէ ոտնձգության անթույլատրելիությունը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել վերոնշյալ հարցերը քննարկել համապատասխան բազմակողմ հարթակներում:
Հանդիպման ընթացքում երկու պատվիրակությունների անդամները մտքեր են փոխանակել հայ-ռուսական հարաբերությունների օրակարգի, երկկողմ եւ բազմակողմ հարթակներում մի շարք ուղղություններով հարաբերությունների ընդլայնման շուրջ:

Head of Armenian parliament underlines inadmissibility of encroachments in CSTO responsibility zone
YEREVAN, MAY 17, ARMENPRESS. The delegation led by the Speaker of the National Assembly of Armenia Ararat Mirzoyan being on an official visit in the Russian Federation had an expanded meeting with their Russian colleagues led by the Speaker of the State Duma of the Federal Assembly Vyacheslav Volodin, ARMENPRESS was informed from the press service of the parliament of Armenia.
Welcoming the Armenian Delegation, the Speaker of the State Duma has underlined that the relations between the two countries continue developing based on the dialogue and strategic partnership. He has added the Russian side highly assesses the Armenian-Russian relations, expressing confidence that the contacts in parallel with overcoming the pandemic will more activate at different levels.
Thanking the Speaker of the State Duma for the invitation of the official visit to Moscow, the President of the National Assembly Ararat Mirzoyan in his turn has emphasized that the Armenian-Russian cooperation dynamically develops.
The Speaker of the Parliament of Armenia presented to his Russian colleagues the situation existing around the Nagorno Karabakh, reminded them that until now Azerbaijan had not completely implemented the provision regarding the return of the prisoners of war and other detainees stipulated by November 9 tripartite statement. Touching upon the intrusion of the armed forces of Azerbaijan to the RA territory, the inadmissibility of any encroachment in the territory of the Republic of Armenia, and hence, in the territory of the CSTO responsibility was underlined.
The sides reached an agreement to discuss the abovementioned issues on the relevant multi-lateral platforms.
During the meeting the members of the two delegations exchanged ideas over the agenda of the Armenian-Russian relations, the expansion of the relations in a number of directions on bilateral and multilateral platforms.