Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին Արցախի ջրային անվտանգության վերաբերյալ
Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին
Արցախի ջրային անվտանգության վերաբերյալ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 7 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մայիսի 7-ին Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը նամակներ է հղել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներին և ԵԱՀԿ Գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպշիկին Արցախի ջրային անվտանգության վերաբերյալ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ից:
Նամակներում, մասնավորապես, նշվում է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան լուրջ սպառնալիքներ է ստեղծել Արցախի Հանրապետության ջրային անվտանգության համար։ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին ռազմական գործողությունների դադարեցման մասին եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ է անցել Քարվաճառի (Քելբաջարի) շրջանը, որն Արցախի ջրային ռեսուրսների հիմնական աղբյուրն է։ Այժմ Արցախի Հանրապետությունում օգտագործվող ջրի մոտ 98%-ը սկիզբ է առնում Քարվաճառում։ Այնտեղ են գտնվում նաև Սևանա լիճը սնուցող Արփա և Որոտան գետերի ակունքները։ Սևանում է կենտրոնացած Հայաստանի ջրային ռեսուրսների 80%-ը. առանց այդ գետերի Սևանին բնապահպանական աղետ է սպառնում։
Այսպիսով, այսօր ավելի քան երբևէ Արցախի Հանրապետության պատմության ընթացքում, չափազանց կարևոր է ապահովել արցախցիների ջրօգտագործման իրավունքը և Հանրապետության ջրային անվտանգությունը։ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ էթնիկ զտման մշտական սպառնալիքին, ինչպես նաև Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խրախուսվող և համակարգվող հայատյացության երկարամյա պետական քաղաքականությանն ու էթնիկ հայերի դեմ ատելության քարոզչությանը հակազդելու համար անհրաժեշտ են անվտանգային լուրջ  միջոցառումներ:
Նամակներում նաև նշվում է, որ Արցախի Հանրապետության իշխանությունները կոչ են անում ԵԱՀԿ-ին մշտադիտարկման միջազգային առաքելություն իրականացնել այն գոտում, որտեղ սկիզբ են առնում վերոնշյալ գետերը։ Հակառակ դեպքում, կվտանգվի ոչ միայն Արցախի ժողովրդի ջրօգտագործման հիմնարար իրավունքը, այլ նաև՝ ընդհանրապես բնակչության գոյությունը։

FM Davit Babayan sends letters to OSCE Minsk Group Co-Chairs over threat to water security of Artsakh
FM Davit Babayan sends letters to OSCE Minsk Group Co-Chairs over threat to water security of
STEPANAKERT, MAY 7, ARMENPRESS. On May 7, Minister of Foreign Affairs of the Republic of Artsakh David Babayan sent letters to the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the Chairperson-in-Office Andrzej Kasprzyk on the threat to water security of Artsakh, the Artsakh MFA told Armenpress.
The letters particularly state, that the military aggression unleashed by Azerbaijan on September 27, 2020, put the water security of the Republic of Artsakh in serious jeopardy. After the signing of the trilateral statement on secession of hostilities on November 9, 2020, the Karvajar (Kelbajar) area—which is the principal water source of Artsakh was ceded to Azerbaijan. Currently approximately 98 per cent of the water used in the Republic of Artsakh originates in Karvajar. The Arpa River and Vorotan River—which provide water to Lake Sevan, where 80 percent of Armenia’s water resources are concentrated, and without which Lake Sevan would face an ecological catastrophe - originate in Karvajar, too.
Hence today, more than at any other time in the history of Republic of Artsakh, it is of paramount importance to ensure the water right and security of the Republic. The ever-existing threat of ethnic cleansing by Azerbaijan against Artsakh, along with the long-lasting state policy of Armenophobia and massive hate campaign against the ethnic Armenians, which is coordinated and supported by Azerbaijani authorities, necessitates substantial security measures. The letters also call on the OSCE to establish an international monitoring mechanism in the area whence the key rivers noted originate. Otherwise, the Artsakh people’s basic right to water – and, as such, their very existence – will be endangered, yet again.