ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ժամանեց Երևան
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն աշխատանքային այցով ժամանեց Երևան: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` «Զվարթնոց» օդանավակայանում նրան դիմավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Արա Այվազյանը:
Լավրովը Հայաստան է ժամանել երկօրյա այցով:
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԳՆ-ում կկայանա Հայաստանի և Ռուսաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարների հանդիպումը, որից հետո նախատեսված է հանդիպում ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
Ռուսաստանի ԱԳՆ խոսնակ Մարիա Զախարովան հայտնել է, որ հանդիպումների ընթացքում նախատեսվում է հանգամանորեն քննարկել երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, ինչպես նաև փոխգործակցությունը միջազգային հարթակներում: Զարախովան տեղեկացրել է, որ բանակցություններում քննարկման առաջնային թեման լինելու է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կյանքի կոչումը:

Russian FM arrives in Armenia
YEREVAN, MAY 5, ARMENPRESS. Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov has arrived in Armenia on a working visit, ARMENPRESS reports acting Foreign Minister of Armenia Ara Ayvazian met him at Zvartnots airport.
Lavrov will stay in Yerevan 2 days.
The Armenian and Russian FMs will meet o May 6, after which Lavrov is scheduled to meet with caretaker Prime Minister Nikol Pashinyan.
Spokesperson of the Russian MFA Maria Zakharova had informed that a broad range of bilateral and regional issues, as well as partnership on international arena will be discussed during the meetings. Zakharova also had noted that the implementation of the November 9, 2020 and January 11, 2021 trilateral agreements on Nagorno Karabakh signed between the Armenian, Russian and Azerbaijani leaders will be the key topic of the talks.