Փաշինյանը հայտարարում է ԼՂԻՄ տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը բանակցային հարց դարձնելու նպատակի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծում է ապագայի մասին խոսակցության անհրաժեշտությունը և շեշտում, որ այդ խոսակցության ամենակարևոր մասը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումն է: Ազգային ժողովում ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին ելույթի ընթացքում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ որպես քաղաքական, բանակցային հարց պետք է դրվի Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը:
«Ես ուզում եմ բոլորիս ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ մենք պետք է խոսենք ապագայի մասին: Ապագայի մասին այդ խոսակցության ամենակարևոր մասը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորումն է: Ես ուզում եմ ընդգծել, որ մենք որպես քաղաքական հարց, բանակցային հարց պետք է դնենք Լեռնային Ղարաբաղի ինքնավար մարզի տարածքի դեօկուպացիայի խնդիրը: Բայց էլի եմ ասում՝ մենք սա պիտի ձևակերպենք ոչ թե որպես  ռազմական հարց, այլ որպես բանակցային քաղաքական հարց»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ասաց ՀՀ վարչապետը:
Նա հավելեց, որ  պետք է հետևողականորեն շարունակեն Լեռնային Ղարաբաղի համար  «անջատում հանուն փրկության» բանաձևի իրագործումը. «Դուք տեսաք, թե երեկ կամ նախօրեին ինչ իրադարձություններ տեղի ունեցան Ադրբեջանում, դա ուղղակի աներևակայելի մի բան է, և կարծում եմ, որ մենք բոլոր ամբիոններից, բոլոր հնարավոր տեղերից պետք է հրավիրենք բոլորի ուշադրությունը, որ կարող է պատերազմի տառապանքների և զոհերի թանգարան բացվել մի երկրում,  ինչը հայատյացության, ատելության ամենամեծ դրսևորումն է: Եվ սա ամենամեծ հիմքն է, որ մենք միջազգային հանրությանը ի ցույց դնենք Լեռնային Ղարաբաղի համար «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի կիրառելիությունը, որը մեր հետագա բանակցային գործընթացի առանցքը պիտի կազմի»,- ասաց Փաշինյանը:
Փաշինյանը նաև հայտարարեց, շարունակելու են  անմնացորդ ու նվիրական պայքարը հանուն ազատ, հզոր, երջանիկ Հայաստանի: «Ու մենք հենց հիմա Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդին Հայաստանում, Արցախում և սփյուռքում ասում ենք ուղիղ՝ սիրելի ժողովուրդ, չհուսահատվեք, չվհատվեք, գլուխներդ բարձր, որովհետև, այո, Հայաստանում ապագա կա, Արցախում ապագա կա, հայ ժողովուրդն ունի ապագա, և մենք միասին կերտելու ենք ազատ, երջանիկ և հզոր այդ ապագան»,- ասաց վարչապետը:

Пашинян намерен вынести на переговоры вопрос деоккупации территории Арцаха
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян подчеркнул необходимость разговора о будущем и то, что самой важной частью этого разговора является урегулирование нагорно-карабахского конфликта. В своем выступлении в Национальном собрании о ходе и результатах реализации программы правительства на 2020 год, премьер-министр подчеркнул, что вопрос деоккупации территории Нагорно-Карабахской автономной области должен быть поднят как политический и как переговорный вопрос.
“Я хочу обратить внимание всех нас на то, что нам нужно говорить о будущем. Самая важная часть этих разговоров о будущем - урегулирование нагорно-карабахского конфликта. Хочу подчеркнуть, что как политический вопрос мы должны поднять вопрос деоккупации территории Нагорно-Карабахской автономной области. Но я все же говорю, что мы должны сформулировать это не как военный вопрос, а как переговорный политический вопрос”, - как сообщает Арменпресс, сказал премьер-министр.
Он добавил, что они должны последовательно продолжать реализацию резолюции “Отделение во имя спасения” Нагорного Карабаха. “Вы видели, что произошло в Азербайджане вчера или позавчера, это просто невероятно, это является самым большим проявлением ненависти к армянам. Для нас это самая большая основа, чтобы показать международному сообществу применимость принципа “Отделение ради спасения” для Нагорного Карабаха, который должен стать стержнем нашего дальнейшего переговорного процесса”, - сказал Пашинян.
Пашинян также заявил, что они будут продолжать неустанную и преданную борьбу за свободную, сильную, счастливую Армению. “И сейчас мы прямо говорим народу Республики Армения в Армении, в Арцахе, в диаспоре, дорогие люди, не отчаивайтесь, держите голову высоко, потому что да, будущее есть. У Армении, у Арцаха есть будущее, у армянского народа есть будущее, мы вместе построим счастливое и крепкое будущее”, - сказал премьер-министр.