Դատախազությունն ուսումնասիրում է ՀՀ-ում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի վերաբերյալ հրապարակումները
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դատախազությունը տվյալներ չունի ՀՀ-ում ՅՈւՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարիան Քլարկ-Հաթինգի` Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի օգտին լրտեսություն իրականացնելու վերաբերյալ, սակայն ուսումնասիրում է նրա վերաբերյալ հրապարակումները: «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան ասաց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
«Նման փաստի առթիվ քրեական վարույթ չի իրականացվում: Հրապարակման հեղինակները, եթե տիրապետում են իրենց մեջ որոշակիություն և կոնկրետություն պարունակող տեղեկությունների, պարտավոր են փոխանցել իրավապահ մարմիններին: Դատախազությունն ուսումնասիրում է այդ հրապարակումները»,- ասաց Խաչատրյանը:
Ավելի վաղ, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը  մեկնաբանել էր ՀՀ կառավարության՝ Քլարկ-Հաթթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում UNICEF-ի ներկայացուցիչ դադարեցնելու մասին որոշումը, նշելով, որ հայկական կողմի համար Մարիան Քլարկ-Հաթինգն իր մանդատի իրականացման գործում թերացումներ և ոչ համագործակցային աշխատելաոճ է ունեցել:
Լրատվամիջոցներում տեղեկություն էր տարածվել, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը լրտեսություն է արել Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի օգտին:

Armenian authorities look into allegations of UNICEF Rep.’s espionage for Azerbaijan and UK
YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS. The prosecutor’s office says they don’t have any information about UNICEF Representative to Armenia Marianne Clark-Hattingh's alleged espionage for Azerbaijan while in office.
However, the prosecution said they are looking into the allegations.
A spokesperson for the general prosecution told ARMENPRESS that they don’t have ground to initiate criminal proceedings yet.
“The authors of these [allegations] reports, in case they possess information containing certainty and specificity, must turn over this information to law enforcement agencies. The prosecution is studing these reports,” spokesperson Arevik Khachatryan said.
Marianne Clark-Hattingh's duties as UNICEF’s Representative to Armenia were terminated by the Armenian Government due to “failures in implementing her mandate and uncooperative conduct”.
However, some news outlets began reporting that the real reason of her ousting is that Armenian authorities revealed that she was involved in espionage and collected intelligence for the governments of Azerbaijan and the United Kingdom.