Նախագահի աշխատակազմն արձագանքել է Օնիկ Գասպարյանի ազատման առաջարկի մասին ԶԼՄ-ների հարցերին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի արձագանքը լրատվամիջոցների հարցերին, որոնք վերաբերում են ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու առաջարկին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու առաջարկությունը ստացել է ՀՀ զինված ուժերի բարձրագույն հրամանատարական կազմի հայտարարությունից հետո:
Պարզաբանվում է, որ, համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, Հանրապետության նախագահն ունի եռօրյա ժամկետ իր դիրքորոշումն արտահայտելու համար: Նախագահը, ելնելով պետական մարմինների բնականոն գործունեությունն ապահովելու անհրաժեշտությունից, մինչ օրս սկզբունքային առարկություններ չի ունեցել պաշտոնատար անձանց նշանակման և ազատման հարցում:
«Սակայն, ռազմական դրության իրավիճակում, առկա ճգնաժամի պայմաններում, վերը նշված հայտարարությունից հետո, զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետին պաշտոնից ազատումը հերթական կադրային փոփոխություն չէ՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ Սահմանադրության համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժերն ապահովում են Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությունը, անվտանգությունը, տարածքային ամբողջականությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը»,- ասվում է պարզաբանման մեջ:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմից նաև հայտնում են, որ ստեղծված իրավիճակում որևէ մեկը որևէ ձևով չպետք է փորձի նախագահին ներքաշել քաղաքական գործընթացների մեջ: Անթույլատրելի է նախագահի նկատմամբ ճնշման որևէ փորձ:
«Հանրապետության նախագահը որևէ մեկի կամ որևէ քաղաքական ուժի կողմից չէ, երբևէ չի եղել և չի պատրաստվում լինել: Նախագահն իր գործառույթներն իրականացնելիս առաջնորդվում է բացառապես պետության ու ժողովրդի շահերով:
Նախագահ Սարգսյանը կարևորում է կայունությունն ու հանդուրժողականության մթնոլորտը երկրում և շարունակելու է ամեն ինչ անել այդ ուղղությամբ՝ համոզված լինելով, որ խնդիրները պետք է լուծվեն երկխոսության, և ոչ թե առճակատման միջոցով»,- ասվում է պարզաբանման մեջ և նշվում, որ նախագահն այս պահի առաջնահերթ խնդիրն է համարում երկրում առկա լարվածության թուլացումն ու իրավիճակի անցնցում հանգուցալուծումը, և նրա բոլոր գործողություններն ուղղված են դրան:

YEREVAN, FEBRUARY 25, ARMENPRESS.  The administration of the President of Armenia Armen Sarkissian has responded to the questions of media outlets referring to the offer of the Prime Minister to remove from office Chief of the General Staff of the Armed Forces of Armenia Onik Gasparyan.
As ARMENPRESS was informed from the press service of the President’s Office, the President’s administration received the offer to remove Onik Gasparyan from office following the statement of the top military leadership.
According to the Constitution, the President has 3 days for presenting his position, and the President, pursuing the goal of ensuring the normal operation of the state bodies, has never had any fundamental objections to the appointment or dismissal of officials.
‘’But, under the light of the martial law and the existing crisis, dismissing the Chief of the General Staff following the mentioned statement is nor an ordinary personnel reshuffle, given the fact that according to the Constitution of Armenia, the Armed Forces of the Republic of Armenia ensure the defense, security, territorial integrity and the inviolability of the borders of the Republic of Armenia’’, reads the statement issued by the President’s administration.
The President’s Office also notes that in the existing situation no one should try to involve the President in political developments in any way. Any attempts to exert pressure against the President is inadmissible.
‘’The President of the Republic does not support anyone or any political force, and never did so and will never do so. While implementing his functions, the President is guided exclusively by the interests of the state and the people.
President Sarkissian highlights the atmosphere of stability and tolerance in the country and continue to make all efforts for that, confident that the problems must be solved through a dialogue, but not confrontation’’, reads the statement, adding that the priority issue for the President for this moment is the de-escalation of the tensions in the country and the solution of the situation without any shocks, and all his efforts are aimed at that goal.
‘’I think the President of the Republic should sign the decree of releasing the Chief of the General Staff of the post, or Onik Gasparyan should himself submit a resignation letter’’, PM Pashinyan said earlier today, during the rally organized by him.