Չնայած համաճարակին՝ ՀՀ-ի և Չինաստանի միջև առեւտրաշրջանառությունը կազմել է գրեթե մեկ միլիարդ դոլար
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանն ընդունել է Հայաստանում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ֆան Յոնգին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է խորհրդարանի պաշտոնական կայքը:
ԱԺ փոխնախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ: Կողմերն անդրադարձել են Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմին, ստորագրված եռակողմ հայտարարությանը՝ կարեւորելով փաստաթղթում ամրագրված դրույթների իրագործումը:
Լենա Նազարյանը շեշտել է հայ ռազմագերիների և գերեվարված անձանց վերադարձի հրատապության հարցը:
Դեսպան Ֆան Յոնգն իր հերթին կարևորել է հրադադարի հաստատումը և հույս հայտնել, որ չլուծված խնդիրները կկարգավորվեն:
«Անդրադարձ է կատարվել նաև ՀՀ-Չինաստան ուղիղ չվերթի գործարկմանը, մի շարք ոլորտներում համատեղ ծրագրերի իրականացմանը: Չնայած համաճարակին՝ հարաբերությունները պահպանվել են, անգամ աճ է գրանցվել առևտրատնտեսական ոլորտում. առևտրաշրջանառությունը կազմել է գրեթե մեկ միլիարդ դոլար»,- ասված է հաղորդագրությունում:

Несмотря на пандемию, товарооборот между Арменией и Китаем составил почти миллиард долларов
Вице-спикер Национального собрания Лена Назарян приняла чрезвычайного и полномочного посла Китайской Народной Республики в Армении Фан Йонга.
Как передает «Арменпресс», об этом сообщает официальный сайт парламента.
Вице-спикер НС поздравила посла со вступлением на должность. Стороны коснулись развязанной против Арцаха войны, подписанного трехстороннего заявления, подчеркнув важность реализации положений, закрепленных в документе.
Лена Назарян подчеркнула актуальность вопроса возвращения армянских военнопленных и пленных гражданских лиц.
Посол Фан Йонг в свою очередь отметил важность установления режима прекращения огня и выразил надежду, что все нерешенные проблемы будут урегулированы.
“Речь шла также о запуске прямого авиасообщения между Арменией и Китаем, реализации совместных программ в ряде сфер. Несмотря на пандемию, отношения сохранились, даже зафиксирован рост в торгово-экономической сфере. Товарооборот составил почти миллиард долларов”, - говорится в сообщении НС.