Պատրաստ ենք սկսել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով բանակցությունները. Այվազյան
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը վերահաստատեց հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ վերսկսել Լեռնային Ղարաբաղի հարցի շուրջ բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Այվազյանն ասաց Ազգային ժողովում կառավարության հետ հարցուպատասխանի ընթացքում, պատասխանելով «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Տաթևիկ Հայրապետյանի հարցին:
«Հայկական կողմը պատրաստ է սկսել բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով և վարել բանակցություններն այն հիմնարար սկզբունքների շուրջ, որոնց վերաբերյալ նախկինում էլ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն»,- ասաց Այվազյանը:
Նախարարը նշեց, որ հայկական կողմի համար առաջնային հարցեր են ապաշրջափակումը, հայ բնակչության անվտանգ վերադարձն իրենց բնակավայրերը, հումանիտար աջակցության ապահովումն Արցախին ու հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանումը:

Армения готова возобновить переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ
Министр иностранных дел Армении Ара Айвазян подтвердил готовность Армении возобновить переговоры по Нагорному Карабаху в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Как сообщает Арменпресс, об этом Ара Айвазян сказал в Национальном Собрании, отвечая на вопрос депутата от фракции «Мой шаг» Татевик Айрапетян.
«Армянская сторона готова начать переговоры в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, вести переговоры по основным принципам, по которым и ранее была достигнута договоренность», - сказал Айвазян.
Министр отметил, что приоритетными вопросами для армянской стороны являются разблокирование, безопасное возвращение армянского населения в свои дома, оказание гуманитарной помощи Арцаху и сохранение армянского религиозного и культурного наследия.