Մակունցն իշխանության և հասարակության գերխնդիրն է համարում իրավիճակի կայունացումը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակում իշխանության և հասարակության գերխնդիրն է համարում իրավիճակի կայունացումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Մակունցն ասաց խորհրդարանի նիստում, արձագանքելով ընդդիմության կողմից ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականի վերաբերյալ կոչերին:
«Ես բոլորիս հանդարտության, զգոնության և սթափության կոչ եմ անում: Մեր բոլորի գերխնդիրն այսօր պետք է լինի կայունացումը, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ հայտարարությունը, որը ստորագրվել է երեք պետությունների կողմից, հայտարարություն է պատերազմի դադարի մասին: Մենք հիմա շատ փխրուն վիճակում ենք ու բոլորով պետք է լուծումներ գտնենք: Մանդատ ունենալը, մանդատ պահելը շատ բարդ է, որովհետև մենք մեր ժողովրդի մի մասնիկն ենք ու ծանր ապրումներ ունենք ինքներս մեր գրանցած անհաջողությունից»,- ասաց Մակունցը:
Նա ստեղծված իրավիճակում չբացառեց նաև քաղաքական փոփոխությունները:
«Բայց որոնք են դրանք, ինչն ենք ուզում փոխել: Որպես իշխանություն ունենք մեր մեղքն ու պատասխանատվության բաժինը 2,5 տարվա համար: Նման կրքեր բորբոքելով այս փուլում, երբ մեր պաշտոնյաները վարում են շատ կարևոր բանակցություններ, կարևոր գործընթացներ են տեղի ունենում Արցախի հետ կապված, որևէ կերպ չենք դրսևորում մեր հայրենասիրությունն ու պետականամետության դիրքորոշումը»,- նշեց Լիլիթ Մակունցը:

Parliament Majority Leader says stabilizing situation is top priority for government and society
YEREVAN, NOVEMBER 17, ARMENPRESS. Parliament Majority Leader Lilit Makunts says the top priority for both the government and the society is the stabilization of the situation.
“I am calling for calmness, vigilance and soberness,” Makunts said in parliament in response to repeated calls from the opposition demanding the resignation of Prime Minister Nikol Pashinyan.
“The top priority task today should be stability, given the fact that the statement signed by the three states is a statement on ending the war,” she said, referring to the Karabakh armistice. “We are now in a very fragile condition and we should find solutions together. Having a mandate, keeping a mandate is very difficult because we are a part of our people and we ourselves have difficult emotions from our own failure,” Makunts said.
She didn’t rule out political changes. “As a government, we have our guilt and share of responsibility for the 2,5 years. But by running passions high at this phase, when our officials are engaged in very important negotiations, important processes are taking place over Artsakh, we don’t anyhow display our patriotism.”