Արցախցիներն այսուհետ Ստեփանակերտ կարող են մեկնել առանց նախապես գրանցվելու
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ժամանակավոր գտնվող արցախցիների վերադարձն Արցախ ընթանում է բավական ակտիվ: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ-ում Արցախի կառավարության օպերատիվ շտաբի տեղեկատվության բաժնի աշխատանքների պատասխանատու Անի Ավանեսյանը նշեց, որ ամեն օր բազմաթիվ զանգեր ու նամակներ են ստանում Հայաստանում ժամանակավոր գտնվող արցախցիներից:
«Բոլորը հետաքրքրված են Արցախ վերադառնալու հարցով, ցանկանում են մանրամասն տեղեկություններ ստանալ: Տրամադրվածությունն այնպիսին է, որ շատերը ցանկանում են շուտ վերադառնալ Արցախ: Ասեմ, որ Երևանից Ստեփանակերտ անվճար տեղի ունեցող ուղևորափոխադրումներն այսուհետ կիրականացվեն Երևանի կենտրոնական՝ «Կիլիկիա» ավտոկայանից։ Ցանկացողներն, արդեն առանց նախապես գրանցվելու, նշված վայր կարող են ներկայանալ առավոտյան 07։00-09:00-ն ընկած ժամանակահատվածում»,-ասաց Անի Ավանեսյանը:
Ի՞նչ է սպասվում այն բնակիչներին, որոնց բնակավայրերը հայկական զինված ուժերի վերահսկողության ներքո չեն: Հարցին ի պատասխան, շտաբի տեղեկատվության բաժնի աշխատանքների պատասխանատու Անի Ավանեսյանը նշեց, որ այդ հարցը Արցախի Հանրապետության կառավարության ուշադրության կենտրոնում է: Արցախի կառավարությունն իր վրա է վերցրել այդ բնակիչներին կացարանով ապահովելու հարցը:

Арцахцы могут возвращаться в Степанакерт без предварительной регистрации
Возвращение временно проживающих в Армении арцахцев в Арцах идет довольно активными темпами. В беседе с «Арменпресс» начальник отдела информации оперативного штаба правительства Арцаха в Армении Ани Аванесян отметила, что ежедневно они получают множество звонков и писем от временно проживающих в Армении арцахцев.
“Все заинтересованы в возвращении в Арцах, хотят получить подробную информацию. Многие хотят поскорее вернуться в Арцах. Отмечу, что бесплатный проезд из Еревана в Степанакерт будет осуществляться с центрального автовокзала “Киликия” Еревана. Желающие без предварительной регистрации могут приехать в указанное место с 07:00 до 09:00 утра”, - сказала Ани Аванесян.
А что ждет жителей, чьи населенные пункты не подконтрольны ВС Армении? В ответ на этот вопрос, начальник информационного отдела штаба Ани Аванесян отметила, что этот вопрос находится в центре внимания правительства Республики Арцах. Правительство Арцаха взяло на себя задачу по обеспечению всех этих жителей жильем.