Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում ընդգծել է ԼՂ-ում քրիստոնեական կոթողների պահպանման կարևորությունը
Վլադիմիր Պուտինը Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում ընդգծել է ԼՂ-ում քրիստոնեական
կոթողների պահպանման կարևորությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է Կրեմլի պաշտոնական կայքը:
Նշվում է, որ քննարկվել են նոյեմբերի 9-ին ընդունված եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման գործնական ասպեկտները: Գոհունակություն է հայտնվել, որ հրադադարի ռեժիմը պահպանվում է, իսկ շփման գծում տիրող իրավիճակը բավականին հանգիստ է:
Իլհամ Ալիևի հետ զրույցի ընթացքում ՌԴ նախագահը, մասնավորապես, ուշադրություն է դարձրել, որ շրջաններում, որոնք եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ վերադարձվում են Ադրբեջանին, կան քրիստոնեական տաճարներ և վանքեր: Այս առումով նա ընդգծել է այդ սրբավայրերի պահպանման և նորմալ եկեղեցական կենսագործունեության ապահովման կարևորությունը:  Ադրբեջանի նախագահն այդ ուղղությամբ ըմբռնում է ցուցաբերել և ասել, որ հենց այդ սկզբունքով  է գործելու ադրբեջանական կողմը:

Putin emphasizes importance of maintaining Christian monuments in NK talking with Aliyev
YEREVAN, NOVEMBER 14, ARMENPRESS. President of Russia Vladimir Putin held telephone conversations with Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani president Ilham Aliyev, ARMENPRESS was informed from the press service of the Kremlin.
It’s mentioned that the practical aspects of the implementation of the November 9 agreement were discussed. The sides expressed satisfaction for the preservation of the ceasefire, noting that the situation on the contact line is quite calm.
Talking with Azerbaijani president Ilham Aliyev, Vladimir Putin particularly focused on the fact that there are Christian cathedrals and churches in the territories that will go under Azerbaijani control according to the agreement, emphasizing the importance of ensuring their maintenance and operation. The Azerbaijani president demonstrated understanding in that regard, saying that the Azerbaijani side will be faithful to that principle.