Մեհրիբան Ալիևային ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպանի կոչումից զրկելու առցանց ստորագրավահաք է սկսվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արվեստի և գիտության հայ ու օտարերկրացի նշանավոր գործիչները Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպանի կոչումից զրկելու առցանց ստորագրավահաք են սկսել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը:
Ստորագրահավաքը տեղադրված է Change.org կայքում, որին կցված է նաև բաց նամակ` ուղղված ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրեն Օդրի Ազուլեին:
«Մենք կարծում ենք, որ Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևան` ժամանակակից ամենակոռումպացված, դաժան և ռեպրեսիվ ռեժիմներից մեկի ներկայացուցիչը, չպետք է մնա ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան որպես քաղաքական գործիչ, որը լիակատար պատասխանատվություն է կրում մարդու իրավունքների անթիվ խախտումների, պետական մակարդակով հայերի նկատմամբ ատելության քաղաքականության խրախուսման և իրականացման, ինչպես նաև հայերի դեմ ադրբեջանական ղեկավարության կողմից իրականացված բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների համար»,- ասված է նամակում:
Բաց նամակի հեղինակները հիշեցրել են նաև Ադրբեջանի նախագահի կնոջ և Ադրբեջանի առաջին փոխնախագահի այն հայտարարությունները, թե ԼՂ հակամարտությունը կարող է լուծվել միայն ռազմական ճանապարհով, իսկ 30 տարվա բանակցությունները անիմաստ են եղել:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի գլխավոր տնօրենին ուղղված նամակում նշված է նաև Շուշիի ու Ստեփանակերտի հոգևոր, մշակութային օջախների, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների Ադրբեջանի կողմից թիրախավորման մասին, որոնք հանգեցրել են ավերածությունների և մարդկային զոհերի:
Բաց նամակի տակ ստորագրել են կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը, SOAD խմբի մենակատար Սերժ Թանկյանը, կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, իսրայելցի կինոռեժիսոր Ամոս Գիտայը, մի շարք հեղինակավոր հասարակական և մշակութային գործիչներ, տարբեր կրթական հաստատությունների ղեկավարներ, պրոֆեսորներ:

Online petition launched for dismissing Mehriban Aliyeva from title of UNESCO Goodwill Ambassador
YEREVAN, NOVEMBER 9, ARMENPRESS. Famous Armenian and foreign figures of art and science have initiated an online petition aimed at dismissing First Vice-President of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva from her title of UNESCO Goodwill Ambassador, Canadian-Armenian actress Arsinee Khanjian said on Facebook.
The petition has been launched at Change.org, with an open letter attached, addressed to UNESCO Director General Madame Audrey Azoulay.
“We believe that the First Vice-President of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva - representative of one of the most corrupt, violent, and oppressive regimes of our times, should not remain a UNESCO Goodwill Ambassador, as a politician who bears full responsibility for countless human rights violations, encouragement and implementation of the hate policy against Armenians on the state level, as well as for the numerous war crimes committed by the Azerbaijani leadership against Armenians”, the letter says.
The authors of the letter recalled the statements of the wife of the Azerbaijani president according to which the Nagorno Karabakh conflict can be solved through military means.
The letter also addressed the Azerbaijani targeting of spiritual, cultural centers, civilian infrastructure in Artsakh’s Shushi and Stepanakert which resulted in destructions and human losses.
The letter has been signed by Canadian-Armenian filmmaker Atom Egoyan, soloist of SOAD Serj Tankian, Arsine Khanjian, Israeli filmmaker Amos Gitai, as well as a number of other famous public and cultural figures, heads of various educational institutions, professors, etc.