Ճապոնիայի բանկը վատացրել Է ընթացիկ ֆինանսական տարվա ՀՆԱ-ի կանխատեսումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնիայի բանկը պահպանել Է դրամավարկային քաղաքականության նախկին պարամետրերը՝ ամփոփելով երկօրյա նիստի արդյունքները, որն ավարտվել հոկտեմբերի 29-ին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Առեւտրային բանկերի դեպոզիտների կարճաժամկետ տոկոսադրույքը Կենտրոնական բանկում մնացել Է տարեկան մինուս 0,1 տոկոսի, Ճապոնիայի տասնամյա պետական պարտատոմսերի նպատակային եկամտաբերությունը՝ շուրջ զրոյի մակարդակի վրա:
Սակարանային ինդեքսային ֆոնդերի (ETF) հետգնման ծրագրի նպատակային ծավալը պահպանվել Է 12 տրլն իենի (115,04 մլրդ դոլարի), առեւտրաթղթերի եւ կորպորատիվ պարտատոմսերի գնման համար սահմանաքանակը՝ 20 տրլն իենի մակարդակի վրա, ասվում Է Ճապոնիայի բանկի հաղորդագրության մեջ:
Կարգավորիչը Ճապոնայի ՀՆԱ-ի նվազման կանխատեսումը 2021 թվականի մարտին ավարտվող ընթացիկ ֆինանսական տարվա համար վատացրել Է մինչեւ 5,5 տոկոս՝ ավելի վաղ սպասվող 4,7 տոկոսից, ինչը, գլխավորապես, կապված Է ծառայությունների պահանջարկի սպասվածից ավելի դանդաղ վերականգնման հետ:
Միեւնույն ժամանակ կենտրոնական բանկի եռամսյակային հաշվետվության մեջ նշվում Է, որ «տնտեսական ակտիվությունը Ճապոնիայում աստիճանաբար բարձրանում Է, եւ COVID-19-ի համավարակի հեգեւանքները թուլանում են»:
Դրա հետ կապված իրադրությունը եերկրի տնտեսության մեջ, «հավանաբար, կշարունակի բարելավվել»: Ճապոնիայի ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումը հաջորդ ֆինանսական տարվա համար բարձրացվել Է մինչեւ 3,6 տոկոս՝ հուլիսին սպասվող 3,3 տոկոսից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Банк Японии ухудшил прогноз по ВВП на текущий финансовый год
Банк Японии сохранил прежние параметры денежно-кредитной политики по итогам двухдневного заседания, которое завершилось в четверг, сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Краткосрочная процентная ставка по депозитам коммерческих банков в ЦБ оставлена на уровне минус 0,1% годовых, целевая доходность десятилетних гособлигаций Японии - около нуля.
Целевой объем программы выкупа биржевых индексных фондов (ETF) сохранен на уровне 12 трлн иен ($115,04 млрд), лимит для покупки коммерческих бумаг и корпоративных облигаций - 20 трлн иен, говорится в сообщении Банка Японии.
Регулятор ухудшил прогноз о снижении ВВП Японии на текущий финансовый год, завершающийся в марте 2021 года, до 5,5% с ожидавшихся ранее 4,7%, что связано, главным образом, с более медленным, чем ожидалось, восстановлением спроса на услуги.
В то же время в квартальном отчете центробанка отмечается, что "экономическая активность в Японии постепенно повышается, и последствия пандемии COVID-19 ослабевают". В связи с этим, ситуация в экономике страны, "вероятно, продолжит улучшаться".
Прогноз роста ВВП Японии на следующий финансовый год повышен Центробанком до 3,6% с ожидавшихся в июле 3,3%.
Потребительские цены без учета свежих продуктов питания, ключевой показатель инфляции в стране, согласно прогнозу Банка Японии, в текущем финансовом году снизятся на 0,6% (предыдущий прогноз - минус 0,5%). В ближайшие два года японскому ЦБ не удастся добиться 2%-й инфляции: по итогам финансового года, который завершится в марте 2023 года, потребительские цены, как ожидается, вырастут лишь на 0,7%.
Японский фондовый индекс Nikkei 225 теряет 0,4% на торгах в четверг. Курс доллара США к иене поднялся до 104,43 иены по сравнению со 104,32 иены накануне.