Իրանը չի հանդուրժի ագրեսիան իր սահմաններին և տարածքում. ՌԴ-ում ԻԻՀ դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանը ուշադիր հետևում է Լեռնային Ղարաբաղում ծավալվող ռազմական գործողություններին և չի հանդուժի ագրեսիան իր սահմաններին և տարածքներում: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ-ում Իրանի դեսպան Կազեմ Ջալալին:
«Իրանն ուշադիր և ամենայն լրջությամբ հետևում է երկրի սահմանամերձ հատվածներում առկա լարվածությանը և, այս առնչությամբ հայտարարելով մեր երկրի տարածքում ագրեսիայի անընդունելիությունը, լուրջ նախազգուշացում ենք անում հակամարտող կողմերին անհրաժեշտ զգուշավորության վերաբերյալ»,- ասել է դիվանագետը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ Իրանը սերտ և լուրջ շփման մեջ է բոլոր կողմերի հետ:
«Իրանի Իսլամական Հանրապետությունը որևէ կերպ չի հանդուրժի ագրեսիան իր սահմաններին և իր տարածքում: Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև վերջին դեպքերի ժամանակ մենք երկու կողմին էլ հայտարարել ենք, որ ցանկացած մեկը, ով կխախտի այս սկզբունքը, միանգամայն կմերժվի»,-ասել է դեսպանը:
Նա նաև հավելել է, որ պաշտպանության որոշ ոլորտներում Իրանը հասել է ինքնաբավության և նույնիսկ արտահանման հնարավորությունների:
Ավելի վաղ իրականական լրատվամիջոցները հայտնել են Իրանի տարածքում ԼՂ հակամարտության գոտուց անօդաչու սարքերի կործանման և արկերի ընկելու, ինչպես նաւ իրանական խաղաղ բնակավայրեր Ադրբեջանի կողմից գնդակոծվելու մասին:

Иран не потерпит агрессии на своих границах и на своей территории: посол ИРИ в РФ
Иран внимательно следит за военными действиями в Нагорном Карабахе и не потерпит агрессии на своих границах и на своей территории. Как передает «Арменпресс», об этом в интервью “РИА Новости” сказал посол Исламской Республики Иран в Российской Федерации Казем Джалали.
“Иран внимательно и со всей серьезностью следит за напряженностью в приграничных районах страны и, объявляя в связи с этим неприемлемость агрессии на территории нашей страны, мы делаем серьезное предупреждение противоборствующим сторонам о необходимости соблюдения осторожности”, - сказал дипломат.
Посол подчеркнул, что Иран находится в тесном и серьезном контакте со всеми сторонами.
“Исламская Республика Иран никоим образом не потерпит агрессии на своих границах и на своей территории. Во время последних событий между Арменией и Азербайджаном мы заявляли обеим сторонам, что любой, кто нарушит этот принцип, однозначно будет отвергнут”, - сказал посол.
Он также добавил, что в некоторых сферах обороны Иран достиг самодостаточности и даже имеет возможность экспорта.
Ранее иранские СМИ сообщили о крушении беспилотников и падении снарядов из зоны карабахского конфликта на территорию Ирана, а также об обстреле со стороны Азербайджана мирных населенных пунктов Ирана.