Մակրոնն Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում կոչ է արել դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում կոչ է արել դադարեցնել կրակը Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին տեղեկացնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը: Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը կայացել է ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ:
«Ֆրանսիայի նախագահն իր անհանգստությունն է հայտնել շփման գծում մարտերի շարունակության առնչությամբ և կոչ է արել դադարեցնել կրակն ու շուտափույթ վերադառնալ բանակցություններին»,-ասված է հաղորդագրությունում:
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր հեռախոսազրույց ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ: Զրուցակիցները քննարկել էին Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակը և ռազմական գործողություններում տեղի ունեցող զարգացումները: Զրույցներից հետո Մակրոնը հայտարարել էր, որ բանակցությունների վերսկսելու նոր մեթոդ է առաջարկել. աշխատանքը պետք է սկսվեր ուրբաթ երեկոյից, քանի որ ինքն ակտիվացրել է միջնորդի իր ջանքերը որպես ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ:

Макрон в телефонном разговоре с Алиевым призвал прекратить огонь в Нагорном Карабахе
В телефонном разговоре с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым президент Франции Эмануэль Макрон призвал к прекращению огня в Нагорном Карабахе. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство ТАСС. Отмечается, что телефонный разговор был инициирован французской стороной.
“Президент Франции выразил озабоченность продолжающимися боевыми действиями на линии соприкосновения и призвал к прекращению огня и как можно скорее вернуться к переговорам”, - говорится в сообщении.
2 октября премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян провел телефонный разговор с президентом Франции Эмануэлем Макроном. Собеседники обсудили ситуацию в Нагорном Карабахе и ход боевых действий. После переговоров Макрон объявил, что он предложил новый путь возобновления переговоров. Работа должна была начаться в пятницу вечером, поскольку Макрон активизировал свои усилия в качестве посредника и сопредседателя Минской группы ОБСЕ.