ՀՀ ԱԳ նախարարը Շվեդիայի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի ագրեսիայի ստեղծած իրադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 30-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Շվեդիայի ԱԳ նախարար Ան Լինդեի հետ: Նախարարն իր շվեդ գործընկերոջը ներկայացրել է Արցախի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրադրությունը, այդ թվում տարբեր տրամաչափի զինատեսակների կիրառմամբ խաղաղ բնակչության թիրախավորման և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների հրետակոծման դեպքերը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, Զոհրաբ Մնացականյանն իր խորը մտահոգությունն է հայտնել Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին ցուցաբերվող բացահայտ ռազմաքաղաքական աջակցության առնչությամբ:
ՀՀ ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել առաջիկայում նախարար Լինդեին հյուրընկալել Հայաստանում, ինչը լավ հնարավորություն կընձեռի երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցերի քննարկման և համագործակցության հետագա ծրագրերի ուղենշման համար:

Глава МИД Армении представил шведскому коллеге ситуацию в связи с азербайджанской агрессией
30 сентября состоялся телефонный разговор министра иностранных дел Армении Зограба Мнацаканяна с министром иностранных дел Швеции Анн Линде. Министр представил своему шведскому коллеге ситуацию, сложившейся вследствие развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии, включая случаи нападения на мирных жителей и обстрелов гражданской инфраструктуры с применением оружия различного калибра.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, Зограб Мнацаканян выразил глубокую озабоченность по поводу открытой военно-политической поддержки Турцией Азербайджану.
Министр иностранных дел Армении выразил надежду на то, что в ближайшем будущем министр Линде посетит Армению, что станет хорошим поводом для обсуждения вопросов, касающихся двусторонней повестки дня и определения дальнейших программ сотрудничества.