Կորոնավիրուսի պատվաստանյութի առաջին չափաբաժնի մատակարարումը Հայաստան նախատեսվում է 2021 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հայտարարությունը.
«Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) վերահսկման և, հետևաբար, համաճարակային իրավիճակի բարելավման նպատակով կարևորվում է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերումը:
Այս նպատակով բանակցություններ են վարվում բոլոր հնարավոր կողմերի, մասնավորապես` պատվաստանյութ արտադրողների և միջազգային գործընկերների հետ:
Ներկայումս COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման համար առանձնահատուկ հնարավորություն է ընձեռվել: Ստեղծվել է միասնական գնումների հարթակ, որը համակարգվում է միջազգային գործընկերների կողմից` COVAX FACILTY հիմնադրամի միջոցով։ Վերջինս վարում է անմիջական բանակցություններ պատվաստանյութերի արտադրողների հետ՝ նպաստելով գործընթացի արագացմանը, սահմանելով պատվաստանյութերի միասնական գներ, աջակցելով հիմնադրամում ընդգրկված երկրների համար երաշխավորված գնով և քանակով պատվաստանյութերի ձեռքբերմանը:
Առողջապահության նախարարությունը COVAX FACILTY-ի հիմնադրամի հետ ստորագրել է համաձայնագիր COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման համար։ Նախատեսվում է գնել շուրջ 600 հազար դեղաչափ՝ ռիսկի խմբերում գտնվող շուրջ 300 հազար անձի համար` յուրաքանչյուրին երկու դեղաչափ։ Պատվաստանյութի ձեռքբերման ֆինանսական ընդհանուր արժեքը մոտավորապես կազմում է 6 միլիոն 330 հազար ԱՄՆ դոլար՝ մեկ դեղաչափի միջինացված արժեքը` 10.55 ԱՄՆ դոլար, որը կարող է բանակցությունների արդյունքում նվազել։
Պատվաստանյութի առաջին չափաբաժնի (բնակչության 3 տոկոսի չափով) մատակարարումը նախատեսվում է 2021 թվականին՝ անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութերի լիցենզավորումից և կիրառման թույլտվությունից հետո` հնարավորինս շուտ։
Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումների իրականացումը կնպաստի հիվանդացության նվազմանը, դրանց հետևանքով մահվան դեպքերի կանխարգելմանը և առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության թուլացմանը:

First dose of COVID-19 vaccine expected to be supplied to Armenia in 2021
YEREVAN, SEPTEMBER 26, ARMENPRESS. Armenia’s ministry of healthcare has issued a statement over the purchase of the vaccine against the novel coronavirus (COVID-19).
Armenpress presents the ministry’s statement:
“The purchase of vaccines against COVID-19 is important for controlling the coronavirus disease and improving the epidemiological situation in Armenia.
For this purpose negotiations are being held with all possible sides, in particular with the vaccine producers and international partners.
Currently there is a unique opportunity for acquiring COVID-19 vaccines. A single procurement platform has been formed, which is coordinated by the international partners through the COVAX FACILITY Foundation. The latter is conducting direct talks with the vaccine producers, by contributing to the acceleration of the process, setting common prices for vaccines, supporting the purchase of vaccines with the guaranteed price and amount for the countries involved in the Foundation.
The Ministry of Healthcare has signed an agreement with the COVAX FACILITY for acquiring vaccine against COVID-19. It is expected to purchase nearly 600,000 doses for nearly 300,000 people who are at a risky group, two doses for each one. The total cost of acquiring the vaccine is nearly 6 million 330 thousand USD, the average cost of one dose is 10.55 USD, which can be reduced as a result of the negotiations.
The supply of the first dose of the vaccine is expected in 2021, after license of safe and effective vaccines and permission for their use.
We expect that the implementation of coronavirus vaccines in Armenia will contribute to reducing the disease, preventing the disease-related death cases and easing the overload of the healthcare system”.