Կորոնավիրուսի պատվաստանյութի առաջին չափաբաժնի մատակարարումը Հայաստան նախատեսվում է 2021 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է ՀՀ առողջապահության նախարարության հայտարարությունը.
«Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) վերահսկման և, հետևաբար, համաճարակային իրավիճակի բարելավման նպատակով կարևորվում է COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերումը:
Այս նպատակով բանակցություններ են վարվում բոլոր հնարավոր կողմերի, մասնավորապես` պատվաստանյութ արտադրողների և միջազգային գործընկերների հետ:
Ներկայումս COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման համար առանձնահատուկ հնարավորություն է ընձեռվել: Ստեղծվել է միասնական գնումների հարթակ, որը համակարգվում է միջազգային գործընկերների կողմից` COVAX FACILTY հիմնադրամի միջոցով։ Վերջինս վարում է անմիջական բանակցություններ պատվաստանյութերի արտադրողների հետ՝ նպաստելով գործընթացի արագացմանը, սահմանելով պատվաստանյութերի միասնական գներ, աջակցելով հիմնադրամում ընդգրկված երկրների համար երաշխավորված գնով և քանակով պատվաստանյութերի ձեռքբերմանը:
Առողջապահության նախարարությունը COVAX FACILTY-ի հիմնադրամի հետ ստորագրել է համաձայնագիր COVID-19-ի դեմ պատվաստանյութի ձեռքբերման համար։ Նախատեսվում է գնել շուրջ 600 հազար դեղաչափ՝ ռիսկի խմբերում գտնվող շուրջ 300 հազար անձի համար` յուրաքանչյուրին երկու դեղաչափ։ Պատվաստանյութի ձեռքբերման ֆինանսական ընդհանուր արժեքը մոտավորապես կազմում է 6 միլիոն 330 հազար ԱՄՆ դոլար՝ մեկ դեղաչափի միջինացված արժեքը` 10.55 ԱՄՆ դոլար, որը կարող է բանակցությունների արդյունքում նվազել։
Պատվաստանյութի առաջին չափաբաժնի (բնակչության 3 տոկոսի չափով) մատակարարումը նախատեսվում է 2021 թվականին՝ անվտանգ և արդյունավետ պատվաստանյութերի լիցենզավորումից և կիրառման թույլտվությունից հետո` հնարավորինս շուտ։
Ակնկալում ենք, որ Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսային հիվանդության դեմ պատվաստումների իրականացումը կնպաստի հիվանդացության նվազմանը, դրանց հետևանքով մահվան դեպքերի կանխարգելմանը և առողջապահական համակարգի ծանրաբեռնվածության թուլացմանը:

Поставка первой партии вакцины от COVID-19 в Армению запланирована на 2021 год
«В целях борьбы с коронавирусной болезнью (COVID-19) в Республике Армения и, как следствие, улучшения эпидемической ситуации, велика важность получения вакцины против COVID-19.
С этой целью ведутся переговоры со всеми возможными сторонами, в частности, производителями вакцин и международными партнерами.
В настоящее время представилась уникальная возможность приобрести вакцину от COVID-19. Создана совместная платформа закупок, работа которой координируется международными партнерами через Фонд COVAX FACILTY. Последний ведет переговоры напрямую с производителями вакцин, способствуя ускорению процесса, устанавливая единые цены на вакцины и поддерживая приобретение ряда вакцин по гарантированным ценам для стран, участвующих в фонде.
Министерство здравоохранения подписало соглашение с фондом COVAX FACILTY Foundation на закупку вакцины против COVID-19. Планируется закупить около 600 тысяч доз для около 300 тысяч человек из групп риска - по две дозы на каждого. Общие финансовые затраты на закупку вакцины составляют примерно 6 миллионов 330 тысяч долларов США, средняя стоимость одной дозы составляет 10,55 долларов США, которая может снизиться в результате переговоров.
Ожидается, что первая доза вакцины (в  расчете на 3% населения) будет доставлена в 2021 году -  после лицензирования и получения разрешения  на  применение безопасных и  эффективных вакцин.
Мы ожидаем, что внедрение вакцинации против коронавируса в Республике Армения будет способствовать снижению заболеваемости, предотвращению смертей в результате и снижению нагрузки на систему здравоохранения».