Նախագահի նստավայրում հանձնվել են մանկագիրների և նկարազարդողների մրցույթի հատուկ մրցանակները
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանը, «IBBY Հայաստանը», «Արևիկ» հրատարակչության և «Արտբրիջ» գրախանութի գործընկերությամբ դեռևս անցած տարի սեպտեմբերին հայտարարել էին մանկագիրների և նկարազարդողների մրցույթ, որի նպատակն էր խթանել մանկագրության և մանկապատանեկան գրքի նկարազարդման մշակույթի զարգացումը Հայաստանում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, մրցույթի արդյունքներն ամփոփվել էին Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանում՝ Հանրապետության նախագահի տիկոջ՝ մանկագիր Նունե Սարգսյանի ներկայությամբ: Բացի սահմանված մրցանակներից, որպես խրախուսանք տիկին Նունե Սարգսյանն իր կողմից «Մանկապատանեկան արձակ» և «Մանկապատանեկան գրքի նկարազարդում» անվանակարգերում սահմանել էր երկու «Հատուկ մրցանակ»:
Օգոստոսի 26-ին նախագահական նստավայրում, նախագահ Արմեն Սարգսյանի և տիկին Նունե Սարգսյանի մասնակցությամբ, տեղի է ունեցել մրցույթի հաղթողների պարգևատրման արարողությունը: «Սա շատ կարևոր նախաձեռնություն է։ Մանկական գրականությունը ինչ-որ իմաստով բոլոր գրականությունների մայրն է։ Այն սովորեցնում է կարդալ, գիրքը սիրել վաղ տարիքից։ Եթե այդ տարիքում չսովորեն ու չսիրեն գիրքը, հետո դժվար է լինելու, մանավանդ 21-րդ դարում, երբ հազար ու մի առիթ կա գիրք չկարդալու համար,- նշել է նախագահ Սարգսյանը։ - Մրցանակաբաշխությունը, լինելով առաջինը, կարծում եմ, հաջող է անցել։ Շնորհավորում եմ և՛ կազմակերպիչներին, և՛ մասնակիցներին: Վստահ եմ, որ անհրաժեշտ է ամեն կերպ քաջալերել այս նախաձեռնությունը»։
Հանրապետության նախագահի տիկոջ` Նունե Սարգսյանի հատուկ մրցանակներին են արժանացել մանկապատանեկան գրքի նկարազարդում անվանակարգում՝ Լիլիթ Ալթունյանը, մանկապատանեկան արձակ անվանակարգում՝ Աննա Ասլանյանը։
Շնորհավորելով հաղթողներին՝ տիկին Նունե Սարգսյանը մասնավորապես նշել է. «Նկատեցի, որ երկուսդ էլ աշխատում եք երեխայի երևակայության վրա։ Եթե երեխան նստի հեռուստացույցի առջև և ֆիլմ դիտի, նրա երևակայությունը չի աշխատի։ Սակայն Լիլիթի նկարազարդումները մյուս երեխաների համար խթան կլինեն նույն կերպ աշխատելու համար։ Վերջերս այնքան շատ երեխաներ են ինձ ասել, որ ուզում են գրող դառնալ, կամ ցանկանում են գիրք գրել։ Օրինակները շատ կարևոր են։ Աննան ստեղծում է հեքիաթներ խաղի միջոցով: Նրա պատմության մեջ խաղեր կան, որոնք նույնպես ազդում են երեխայի երևակայության վրա։ Կրկին շնորհավորում եմ և մաղթում նորանոր հաղթանակներ ու պարգևներ»։
Խնկո Ապոր անվան ազգային մանկական գրադարանի տնօրեն Ռուզան Տոնոյանը կարևորել է նման մրցույթների կազմակերպումը, քանի որ ոլորտին մոտ լինելով՝ քաջատեղյակ է ժամանակակից հայ մանկապատանեկան գրականության վիճակին, որը խրախուսման կարիք ունի, մանավանդ այն դեպքում, երբ ընթերցանության պահանջը բավականին մեծ է։ «Շատ կարևորում եմ պետության աջակցությունը, որովհետև այս ոլորտին իսկապես ուժեղ հիմք է պետք։ Այս իմաստով տիկին Նունե Սարգսյանի՝ որպես սիրված, փորձառու մանկագրի, աջակցությունն ու ներկայությունը շատ ոգևորիչ են և անպայման խթան կհանդիսանան այս նախաձեռնության հետագա զարգացման համար»,- նշել է Ռուզան Տոնոյանը։
Լիլիթ Ալթունյանը և Աննա Ասլանյանը, շնորհակալություն հայտնելով մրցանակների (համակարգիչներ) ու գնահատականքի համար, նշել են, որ դրանք ոգևորող և, միաժամանակ, շատ պարտավորեցնող են՝ ավելի հետաքրքիր և ակտիվ շարունակելու ստեղծագործական գործունեությունը:

Special awards to authors writing for children and illustrators handed at Presidential Palace
YEREVAN, AUGUST 27, ARMENPRESS. Last September a contest for the authors writing for kids and illustrators was announced by the Khnko Aper library with the assistance of the Ministry of Education, Science, Culture, and Sports, IBBY Armenia, Arevik publishing house and in partnership with Artbridge bookstore and was aimed at boosting the culture of book illustration for children and teenagers in Armenia, the Armenian President’s Office told Armenpress.
The results of the contest were recapped at the Khnko Aper national children’s library in the attendance of the spouse of the President of Armenia Nouneh Sarkissian who is a children’s book writer. Along with the announced awards, two Special Awards – Prose for Kids and Adolescents and Illustration of Books for Children and Adolescents - were established by Mrs. Nouneh Sarkissian as an encouragement for writers.
On August 26 at the Presidential Palace, in presence of President Armen Sarkissian and Mrs. Nouneh Sarkissian, the award ceremony took place. “This is a very important initiative. Kids’ literature is in a sense mother of all kind of literature. It teaches to read and love book from the early age. If one doesn’t learn to love books, later it becomes more difficult, especially in the 21st century when there are thousand reasons not to read,” the President of Armenia noted. “This award ceremony, which is the first one, I believe has been a success. I congratulate the organizers and the participants. I am confident that it is necessary to support this initiative in every way.”
The two Special Awards established by Mrs. Nouneh Sarkissian were awarded to Lilit Altunian in the nomination Illustration of Books for Children and Adolescents and to Anna Aslanian in the nomination Prose for Kids and Adolescents.
Mrs. Nouneh Sarkissian congratulated the winners and said in particular, “I have noticed that you both work on the kids’ imagination. When children sit before the TV and watch movies, their imagination is not working. But Lilit’s illustrations will become a booster for other kids to work this way. Recently, many children told me that they want to be authors and want to write books. Example is very important. Anna creates fairytales through games. There are games in her stories which also impact the imagination of the kids. I congratulate you once again and wish new success and new awards.”
Director of the Khnko Aper national children’s library Ruzanne Tonoyan stressed the importance of having this kind of contests because being close to this field, she is well aware of the situation with the contemporary Armenian literature for children and adolescents: it needs encouragement, especially when books are in great demand. “State support is very important because this area really needs a strong basis. In this sense, Mrs. Nouneh Sarkissian’s assistance and presence, as a loved and experienced author of children’s books, is inspiring and will undoubtedly become an impetus for the advancement of this initiative,” Ruzanne Tonoyan said.
Lilit Altunian and Anna Aslanian thanked for the prizes (computers) and appreciation and noted that this was inspiring and, at the same time, compelling to continue their creative work in a more interesting and active mode.