Գեղարքունիքում մեղրաքամն ընթանում է նկատելի ցածր արդյունքներով
ԳԱՎԱՌ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գեղարքունիքում օգոստոսի առաջին տասնօրյակում մեկնարկած մեղրաքամն ընթանում է բավականին ցածր արդյունքներով:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց «Վարդենիսի տարածաշրջանի մեղվաբույծների եւ մեղվապահների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ Լյուբա Մանուկյանը, մեկ մեղվափեթակից այս տարի ստացվում է միջինը 5-6 կիլոգրամ մեղր, որը 3-4 անգամ պակաս է սպասված  բերքատվությունից: «Անչափ անբարենպաստ տարի է մեղվաբուծության ու մեղրի արտադրության համար: Գարնանային ցրտերը, ապա դրան հաջորդած չոր եղանակները խանգարեցին խոտաբույսերի ու ծաղիկների բնականոն աճին: Դաշտերում հազարավոր հեկտարների վրա բուսականությունը գրեթե չաճեց, հիմա տեսնում եք, թե որքան քիչ է անասնակերը, ինչ բարձր գնով է վաճառվում մեկ հակ խոտը: Այս պայմաններում մեղուն ավելի բերք չէր կարող ապահովել: Բացի այդ, ամառվա ընթացքում գիշերային ջերմաստիճանը անբավարար եղավ, որի պայմաններում՝՝ 15 եւ ավելի աստիճանի դեպքում, մեղուն կարողանա նեկտար արտադրել: Մեղրաքամը ուշ սկսվեց նույն վատ եղանակների պատճառով: Եթե մի քանի տարի առաջ այն սկսվում էր հուլիսից, և մեղվապահները հասցնում էին կրկնակի մեղրաքամ ապահովել, ապա այժմ հազիվ հասցնում են մեկ մեղրաքամ անել: Խանգարող հանգամանք եղավ նաեւ համավարակը, որի պատճառով շատ տնտեսություններ չկարողացան գարնանը իրենց մեղվաընտանիքները տեղափոխել Արցախ: Սակայն այս աննպաստ գործոնների կողքին նաեւ շատ դրական զարգացումներ են նկատվում. առաջին հերթին ուրախացնում է այն, որ շատ մարդիկ են հետաքրքրված մեղվաբուծությամբ զբաղվելու, եւ երկրորդ՝ այդ հետաքրքրվածների հիմնական մասը երիտասարդներ են, ինչն առավել շատ հույս է ներշնչում մեզ»,- նշեց Լյուբա Մանուկյանը:

В Гегаркунике довольно низкий сбор меда
Сбор меда, начавшийся в первой декаде августа в Гегаркунике, протекает с довольно низкими результатами.
Как сообщила Арменпресс председатель ОО “Ассоциация пчеловодов Вардениса” Люба Манукян, из одного улья в этом году собирается в среднем 5 - 6 кг меда, что в 3 - 4 раза меньше ожидаемой урожайности. “Для пчеловодства и производства меда выдался очень неблагоприятный год. Весенние холода, затем, последовавшие за ними сухие дни помешали естественному росту трав и цветов. На тысячах гектарах полей почти нет растительности, очень мало кормов для скота, один тюк сена продается по неимоверно высокой цене. В таких условиях пчела не смогла обеспечить большей урожайности. Кроме того, в течение лета и ночная температура была недостаточной, пчела может производить нектар при 15 и более градусах. Сбор меда начался позже из-за тех же плохих погодных условий. Несколько лет назад он начинался с июля, и пчеловоды дважды успевали собрать мед, сейчас смогут собрать лишь один раз. Помешала и эпидемия, из-за которой весной многие хозяйства не смогли перевезти свои пчелиные улья в Арцах. Но наряду с этими неблагоприятными факторами есть и положительные развития. Во-первых, радует то, что очень много людей стали интересоваться пчеловодством, и, во-вторых, в основном - это молодежь, что внушает нам больше надежды”, - отметила Люба Манукян.