Էմիրությունները գործարկել է արաբական աշխարհում առաջին ատոմակայանը
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների վարչապետ և Դուբայի կառավարիչ Մուհամմադ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումը հայտարարել է արաբական աշխարհում առաջին ատոմակայանի՝ «Բարաքա»-ի գործարկման մասին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Այսօր մենք հրապարակայնորեն հայտարարում ենք ԱՄԷ-ի՝ արաբական աշխարհում առաջին խաղաղ միջուկային ռեակտորը հաջողությամբ գործարկելու մասին՝ Աբու Դաբիի «Բարաքա»-ում: Մասնագետներին հաջողվել է բեռնել միջուկային վառելիքը, իրականացնել համապարփակ փորձարկումներ և հաջողությամբ ավարտել գործարկման գործողությունները»,-վարչապետը գրել է «Թվիթեր»-ի իր էջում:
Նա նշել է, որ ԱՄԷ-ն մտադիր է գործարկել չորս ատոմակայան, որոնք կապահովեն պետության էլեկտրաէներգիայի կարիքների քառորդ մասը՝ անվտանգ, հուսալի և էկոլոգիապես մաքուր եղանակով:

В ОАЭ запущена первая в арабском мире атомная электростанция
Премьер-министр Объединенных Арабских Эмиратов  губернатор Дубая Мухаммед бин Рашид Аль Мактум объявил о запуске первой в арабском мире атомной электростанции - «Барака».
«Сегодня мы публично объявляем об успешном запуске в ОАЭ, первого мирного ядерного реактора в арабском мире — на Бараке в Абу-Даби.  Специалисты смогли загрузить ядерное топливо, провести комплексные испытания и успешно завершить операцию», - написал премьер на своей странице в Twitter.
Он отметил, что ОАЭ намерены эксплуатировать четыре атомные электростанции, которые обеспечат четверть потребностей государства в электроэнергии безопасным, надежным и экологически чистым способом.