Բունդեսթագի պատգամավորները քննադատել են Ցեղասպանության ճանաչման բանաձևին դեմ եղած անձի նշանակումը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԳԴՀ ԱԳՆ մշակութային քաղաքականության վարչության Կրոնների միջև համակեցության հարցերով բաժնի խորհրդական է նշանակվել Գերմանիայում Մահմեդականների կենտրոնական խորհրդի (ՄԿԽ) նախագահի տեղակալ Նուրհան Սոյկանը: Վերջինս 2016թ. Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Բունդեսթագի բանաձևի ընդունմանը նվիրված քննարկումների ընթացքում ընդգծված կերպով դեմ է արտահայտվել:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԳԴՀ Բունդեսթագի Գերմանիա-Հարավային Կովկաս խորհրդարանական բարեկամության խմբի փոխնախագահներ Ալբերտ Վայլերը (ՔԴՄ) և Թիլ Մանսմանը (ԱԴԿ) հանդես են եկել հայտարարություններով՝ հայտնելով իրենց խորին մտահոգությունը նշանակման կապակցությամբ:
Ալբերտ Վայլերի կողմից տարածված մամուլի հաղորդագրությունում նշվում է, որ պատգամավորն անհանգստացած է Գերմանիայում ՄԿԽ նախագահի տեղակալի՝ Գերմանիայի դաշնային արտգործնախարարությունում խորհրդականի պաշտոնում նշանակման կապակցությամբ: Որպես գերմանահարավկովկասյան խորհրդարանական բարեկամական խմբի փոխնախագահ՝ Վայլերը բնութագրում է այս նշանակումը որպես գերմանահայկական հարաբերությունների զարգացման հարցում վտանգավոր. «Հայոց ցեղասպանության բանաձևի նպատակն էր նաև խրախուսել Թուրքիային՝ անցյալի և սեփական պատմությանն առերեսվելու, ճանաչելու և այն մշակելու: Տիկին Սոյկանը բացահայտորեն քննադատել է այս բանաձևը, և նա՝ որպես կառավարության համակարգում խորհրդական, կարող է խոչընդոտել ակնկալվող հաշտեցմանն ու ճանաչմանը, ինչը չի համապատասխանում դաշնային կառավարության նպատակներին»:
Վայլերը նաև հղում է կատարել ՄԿԽ գործունեության մեջ առկա բոլորին հայտնի ԳԴՀ Սահմանադրությանը հակասող կապերին: Դաշնային արտաքին գործերի նախարարությունը կարևոր պետական կառույց է և չպետք է իր շարքերում հանդուրժի մահմեդական-ազգայնական կամ հակասահմանադրական շեշտադրումներ: «Այսօր, մենք ցավոք ականատես ենք լինում նրան, թե ինչպես է Թուրքիան, Սուրբ Սոֆիայի տաճարը մզկիթի վերածելով ջնջում Թուրքիայում քրիստոնեական մշակույթը՝ մահմեդական ազգայնականության շահերին ծառայեցնելու նպատակով: Այսօրինակ մտահոգիչ զարգացումները՝ Դաշնային արտգործնախարարության այս որոշումը, սադրանք է մեր ազատ ժողովրդավարական հիմնարար արժեքների և իրավական պետության նկատմամբ և պետք է չեղարկվի: Այս առնչությամբ ես կդիմեմ մեր արտաքին գործերի նախարարին»,- հավելել է Ա. Վայլերը:
Իր հերթին, Թիլ Մանսմանը նշում է, որ այս նշանակումը մտահոգիչ է հայ-գերմանական հարաբերությունների համար: Պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ 2016թ. Բունդեսթագի կողմից միայն մեկ դեմ և մեկ ձեռնպահ ձայներով ընդունված բանաձևում 1915թ. Օսմանյան Կայսրությունում հայերի նկատմամբ բնաջնջումը որակվում է որպես ցեղասպանություն: Բանաձևը նաև Գերմանիայի պատասխանատվության հարցն է բարձրացնում: «Նրանց ճակատագիրը 20-րդ դարում տեղի ունեցած զանգվածային ոչնչացումների, էթնիկ զտումների, տեղահանությունների և ցեղասպանությունների շարքում ուրույն տեղ է զբաղեցնում»:
Սա անհանգստացնում է թուրքական իշխանություններին, քանի որ Թուրքիան, ի հեճուկս առկա փաստերի, վիճելի է համարում հայ ժողովրդի տեղահանություններն ու հետապնդումները որպես ցեղասպանություն որակելը:
Թ. Մանսմաննի պաշտոնական հաղորդագրությունում նշվում է նաև, որ Նուրհան Սոյկանը «Մահմեդականները Միությունում» աշխատանքային խմբի հիմնադրման կապակցությամբ իր ելույթում քննադատել է բանաձևը և վարկաբեկել թուրքական ծագում ունեցող պատգամավորներին, որոնք կողմ էին քվեարկել այդ բանաձևին: Նրա տեսանկյունից՝ բանաձևը թուլացրել է գերմանական քաղաքականության նկատմամբ թուրքական ծագում ունեցող բազմաթիվ մարդկանց վստահությունը: Դաշնային Արտաքին գործերի նախարարությունը չի արձագանքել բանաձևի վերաբերյալ Սոյկանի այս քննադատությանը:
Սոյկանը՝ որպես Գերմանիայում մահմեդական համայնքի ներկայացուցիչ, գիտակցված է ընտրվել ԱԳՆ-ի կողմից այդ պաշտոնում: Մահմեդականների կենտրոնական խորհրդի խոշորագույն միությունը, որի փոխնախագահն է Սոյկանը, ընդհանուր առմամբ, «Եվրոպայում թուրք-իսլամական մշակութային միության» (Atib) անդամ կազմակերպություն է, որը ԳԴՀ Սահմանադրության պաշտպանության դաշնային ծառայության (հակահետախուզության) կողմից որակվել է որպես թուրք ազգայնական Գորշ գայլերի աջակողմյան ծայրահեղական շարժում: Բացի այն, որ շուրջ 20.000 անդամ ունեցող Մահմեդականների կենտրոնական խորհուրդը Գերմանիայում բնակվող շուրջ 4,5 մլն մահմեդականների միայն մի փոքր հատվածն է ներկայացնում, նրա անդամների բազմաթիվ միություններ կապված են «Մահմեդական եղբայրների» հետ:
Թիլ Մանսմաննը շարունակում է, որ ԳԴՀ ԱԳՆ-ն պետք է ուշադրություն դարձնի նրան, որ խորհրդականների ընտրության հարցում պաշտպանվի ժողովրդավարության և իրավական պետության սկզբունքը և որևէ սատարում չլինի ազգայնական կամ հակասահմանադրական նարատիվներին: Քանի դեռ իր կապն «Atib»-ի հետ Մահմեդականների կենտրոնական խորհուրդը չի հստակեցրել, վերջինիս որևէ ներկայացուցիչ չպետք է դառնա կառավարության խորհրդական»,- պահանջել է Թ. Մանսմաննը:
Պատգամավորի վստահեցմամբ. «Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը Գերմանիայի պատմական մեղսակցության ընդունումը կարևոր քայլ էր պատմությունից դասեր քաղելու ուղղությամբ: Գերմանահայկական հարաբերությունների ամրապնդումը շարունակում է մնալ Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից մեկը, իսկ Սոյկանի նման անձնավորությունը վտանգում է այն»:
Հավելենք, որ Սոյկանի նշանակումը քննադատաբար և անհանգստացնող է մեկնաբանվել նաև գերմանական մամուլում, օրինակ, «Welt» օրաթերթում՝  և իշխող ՔԴՄ կուսակցության առանձին պատգամավորների կողմից: Հայ Առաքելական եկեղեցու Գերմանահայոց թեմի առաջնորդարանն այս կապակցությամբ նույնպես պաշտոնական նամակ է հասցեագրել ԳԴՀ ԱԳ նախարարին:

Депутаты Бундестага против назначения лица, выступающего против резолюции о признании Геноцида армян
Депутаты Бундестага против назначения лица, выступающего против резолюции о
признании Геноцида армян
Советником отдела по вопросам сосуществования религий управления культурной политики МИД ФРГ назначена заместитель председателя Центрального совета мусульман Германии Нурхан Сойкан. Последняя в ходе обсуждений в 2016 г., относительно принятия Бундестагом резолюции о Геноциде армян, решительно высказался против нее.
Как передает Арменпресс, вице-спикеры парламентской группы дружбы Германия-Южный Кавказ Бундестага ФРГ Альберт Вайлер (ХДС) и Тил Мансманн (ДПА) выступили с заявлениями, выразив глубокую озабоченность в связи с этим назначением.
В пресс-релизе, распространенном Альбертом Вайлером, отмечается, что депутат обеспокоен назначением заместителя председателя ЦСМ в Германии на пост советника в Федеральном министерстве иностранных дел Германии. Как заместитель председателя парламентской группы дружбы Германия-Закавказье, Вайлер характеризует это назначение как опасное в вопросе развития армяно-германских отношений. “Целью резолюции было и обращение к Турции принять прошлое и собственную историю, признать и исправить ее. Г-жа Сойкан открыто критиковала эту резолюцию, и она, будучи советником в системе правительства, может препятствовать ожидаемому примирению и признанию, что не соответствует целям федерального правительства”.
Вайлер также сослался на всем известные связи ЦСМ, противоречащие Конституции ФРГ. Федеральное министерство иностранных дел является важной государственной структурой и не должно терпеть в своих рядах мусульмано-националистические или антиконституционные акценты. Сегодня мы, к сожалению, становимся свидетелями того, как Турция, превращая Собор Святой Софии в мечеть, стирает христианскую культуру в Турции с целью служения интересам мусульманского национализма. Подобные тревожные развития, это решение Федерального министерства иностранных дел - провокация по отношению к нашим свободным демократическим основополагающим ценностям и правовому государству и оно должно быть отменено. В связи с этим я и обращаюсь к нашему министру иностранных дел”, - заключил А. Вайлер.
Тил Мансманн, в свою очередь, отмечает, что это назначение тревожно для армяно-германских отношений. В официальном сообщении отмечается, что в резолюции, принятой в 2016 г. Бундестагом большинством голосов и лишь одним голосом “против” и одним воздержавшимся,  сказано, что уничтожение армян в Османской империи в 1915 г. квалифицируется как геноцид. Резолюция также поднимает и вопрос ответственности Германии. “Судьба армян занимает особое место среди массовых уничтожений, этнических чисток, депортаций и геноцидов 20-го века”.
Это беспокоит турецкие власти, поскольку Турция, вопреки всем имеющимся фактам, депортации и преследования армянского народа называть геноцидом считает спорным вопросом.
В официальном сообщении Мансманна также отмечается, что Нурхан Сойкан в своем выступлении в связи с созданием рабочей группы  “Мусульмане в союзе” критиковала резолюцию и дискредитировала депутатов турецкого происхождения, проголосовавших за резолюцию. С ее точки зрения, резолюция ослабила доверие многих людей турецкого происхождения к немецкой политике. Федеральное Министерство иностранных дел не прореагировало на эту критику Сойкан по поводу резолюции.
Сойкан, как представитель мусульманской общины Германии, была сознательно избрана на этот пост МИД. Крупнейший союз Центрального совета мусульман, вице-президентом которого является Сойкан, в целом является членом организации “Турецко-исламский культурный Союз в Европе” (Atib), которая была квалифицирована Федеральной службой защиты конституции ФРГ (контрразведка) как праворадикальное движение турецких националистических “Серых волков”. Кроме того, что Центральный совет мусульман, насчитывающий около 20 000 человек, представляет лишь небольшой сегмент около 4,5 млн мусульман, проживающих в Германии, многие союзы его членов связаны с “Братьями-мусульманами”.
Тил Мансманн считает, что МИД ФРГ должен обратить внимание на то, что вопрос выбора советников был бы защищен принципом демократии и правового государства и не поддерживался бы националистическими или антиконституционными нарративами. Пока Центральный совет мусульман не уточнит свои связи с Atib, ни один из его представителей не должен становиться советником в правительстве”, - потребовал Мансманн.
По заверению депутата: “Признание Геноцида армян - важный шаг в направлении извлечения уроков истории. Укрепление армяно-германских отношений продолжает оставаться одним из важных направлений внешней политики Германии, а такая личность как Сойкан ставит его под угрозу”.
Добавим, что назначение Сойкан критическим и тревожным было признано и некоторыми депутатами правящей партии ХДС и немецкой прессой, например, газетой “Welt”. Армянская епархия Германии в связи с этим также направила официальное письмо министру иностранных дел ФРГ.