Բելառուսում չեն բացառել ընտրությունների անցկացումն առանց միջազգային դիտորդների
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բելառուսի ԿԸՀ-ն հնարավոր Է համարում, որ նախագահական ընտրություններն օգոստոսի 9-ին առանց միջազգային դիտորդների անցկացվեն COVID-19 կորոնավիրուսի համավարակի հետ կապված իրադրության պատճառով: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին տված հարցազրույցում հայտարարել Է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի (ԿԸՀ) ղեկավար Լիդիա Երմոշինան:
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել Է Բելառուսի խորհրդարանի ստորին պալատի միջազգային գործերի հանձնաժողովի ղեկավար Անդրեյ Սավինիխը, ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովը Բելառուսի խորհրդարանին տեղեկացրել Է, որ համաճարակաբանական իրադրության պատճառով չի կարողանա իր դիտորդներին ուղարկել հանրապետության ընտրություններին:
«Այո, այստեղ հարցեր կան (միջազգային դիտարկում կազմակերպելու գործում): Դե ինչ ասենք. Լեհաստանում նախագահի ընտրություններն անցկացվել են ԵԱՀԿ-ի ինը դիտորդների մասնակցությամբ, եւ դա, հավանաբար, միայն այն պատճառով, որ ԵԱՀԿ-ի Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների բյուրոյի (ԺԻՄԻԲ) կենտրոնակայանը տեղակայված Է Վարշավայում: Ուստի միանգամայն հնարավոր Է»,-ասել Է Երմոշինան: Այդպիսով, նա պատասխանել Է այն հարցին, թե հնարավոր Է համարում արդյոք Բելառուսի ընտրություններում միջազգային դիտորդների բացակայությունը կորոնավիրուսի եւ մի շարք երկրների փակ սահմանների պատճառով:

В Белоруссии не исключили проведение выборов без иностранных наблюдателей
ЦИК Белоруссии допускает, что президентские выборы пройдут 9 августа вообще без международного наблюдения из-за ситуации с пандемией коронавируса COVID-19. Как передает Арменпресс, об этом заявила в интервью РИА Новости глава Центризбиркома Лидия Ермошина.
Как сообщил ранее глава комиссии по международным делам нижней палаты парламента Белоруссии Андрей Савиных, Парламентская ассамблея ОБСЕ проинформировала белорусский парламент, что из-за эпидемиологической обстановки не сможет направить своих наблюдателей на выборы в республику.
"Да, тут есть вопросы (по организации международного наблюдения – ред.). Да что нам говорить – выборы президента в Польше проходили при девяти наблюдателях от ОБСЕ, и то, наверное, только потому, что штаб-квартира БДИПЧ ОБСЕ расположена в Варшаве. Поэтому вполне возможно", - сказала Ермошина. Таким образом она ответила на вопрос, допускает ли отсутствие международных наблюдателей на выборах в Белоруссии из-за коронавируса и закрытых рядом стран границ.