Ֆրանսիայից բժիշների հաջորդ խումբը Երևան կժամանի շուտով, ներգրավված կլինեն ներկայացուցիչներ սփյուռքից
Ֆրանսիայից բժիշների հաջորդ խումբը Երևան կժամանի շուտով, ներգրավված կլինեն
ներկայացուցիչներ սփյուռքից
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայից բժիշկների հաջորդ խումբը Երևան կժամանի չորեքշաբթի օրը, դրանում ներգրավված կլինեն սփյուռքի մեր հայրենակիցներ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին ասաց Ֆրանսիայի բժշկական թիմի ղեկավար Ալեքսանդր Մինյոնը՝ պարետատան նիստից հետո առցանց ճեպազրույցում:
«Մեծ պատիվ էր հյուրընկալվել Հայաստանում և կարողանալ աջակցել Հայաստանին՝ կորոնավիրուսի համաճարակի համատեքստում: Որքան հնարավոր էր, մենք կարողացանք աջակցել, օգնել և կիսվել մեր գիտելիքով, և որքանով, որ դա եղավ նպատակահարմար, շատ գոհ ենք դրա համար: Առավել ևս իմ պատվիրակության կազմում, որը բաղկացած էր 10 հոգուց, ոչ ոք հայ չէր, բայց կարծում եմ, որ բոլորը շատ հայեցի մոտեցան հարցին, և կարծում եմ, որ յուրաքանչյուր ոք հայի արյան նշույլ ունի իր արյան մեջ: Հաջորդ առաքելությունը Երևան կժամանի չորեքշաբթի օրը: Այս անգամ այս առաքելության շրջանակներում ներգրավված կլինեն սփյուռքի մեծ քանակությամբ մասնակիցներ, որոնք շատ ուրախ էին ժամանակ Հայաստան և օգնել»,-ասաց Մինյոնը:
Նա նշեց, որ հակահամաճարակային բոլոր կանոններին հավատարիմ մնալը հիմնարար ուղերձը և հիմնարար լծակն է՝ այս հիվանդությունից ազատվելու համար:
Ֆրանսիացի բժիշկների առաջին խումբը Հայաստան է ժամանել հունիսի 14-ին Մարսել-Երևան հատուկ չվերթով: Հայաստան ժամանած 10 ֆրանսիացի բժիշկները իրենց առաքելությունն իրականացնում են «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում, Վնասվածքաբանության և օրթոպեդիայի գիտական կենտրոնում և «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ ինֆեկցիոն մասնաճյուղում: Բժիշկները մասնագիտությամբ անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ են և հիմնականում աշխատում են վերակենդանացման բաժանմունքներում:

More doctors from France to arrive in Armenia soon bringing representatives of Diaspora
YEREVAN, JUNE 22, ARMENPRESS. The next group of French doctors will arrive in Armenia on June 24 together with the representatives of the Armenian Diaspora, Head of the French medical team Alexandre Mignon said at an online briefing in Yerevan.
“It was a great honor to be hosted in Armenia and be able to assist Armenia in the context of the coronavirus pandemic. We managed to assist as much as possible, help and share our knowledge, and to what extent it was appropriate, we are very satisfied for that. Moreover, in my delegation, which consisted of 10 people, no one was Armenian, but I think that all approached the issue in an Armenian way. The next mission will arrive in Yerevan on Wednesday. This time the mission will include representatives from the Diaspora who were very happy for coming to Armenia to provide support”, the French doctor said.
The first group of French doctors arrived in Armenia via a special flight on June 15 to help the healthcare system to battle the novel coronavirus (COVID-19). The French doctors conduct their mission in the St. Gregory the Illuminator hospital, the Scientific Center for Traumatology and Orthopaedy and the infection department of the St. Mary medical center.