Վրաստանաբնակ մի քանի հայ Հայաստանին նվիրաբերել է 27 շնչառական սարք
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր կորոնավիրուսի դեմ պայքարի շրջանակում Վրաստանում բնակվող մի քանի հայ Հայաստանին նվիրաբերել  է 27 շնչառական սարք։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Վրաստանում ՀՀ դեսպանությունը կազմակերպել է շնչառական սարքերի տեղափոխումը Հայաստան:
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն այս կապակցությամբ գրառում է արել «Ֆեյսբուք»-ի իր պաշտոնական էջում՝ նշելով, որ շնորհակալ է Վրաստանի մեր հայրենակիցներին: «Իրոք, այս սարքերով մեր պացիենտները շնչում են` բառի ուղիղ և փոխաբերական իմաստներով»,-գրել է նա:
Լավ նորությանն անդրադարձել է նաև ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Արսեն Խառատյանը: Նա նույնպես գրառում է կատարել «Ֆեյսբուք»-ում՝ տեղեկացնելով, որ շնչառական սարքերը հասել են «Նորք»  ինֆեկցիոն հիվանդանոց:
«Այս 3 օրվա ընթացքում մեզ հետ կապվեցին Ռուսաստանից, Լյուքսեմբուրգից և Բելգիայից մեր մի շարք հայրենակիցներ` պատրաստակամություն հայտնելով լրացուցիչ աջակցություն տրամադրել: Այս պահին Վրաստանի իմ գործընկերները փնտրում են հավելյալ սարքեր, որոնք, չնայած ոչ շատ մեծ չափաքանակով, բայց կարծես թե կան»,-շեշտել է Խառատյանը:
Հայաստանում հունիսի 9-ին, ժամը 11:00-ի դրությամբ հաստատվել է կորոնավիրուսային հիվանդության ընդհանուր 13 675 դեպք, որոնցից 4451-ն` առողջացած:
Կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին փաստացի բուժում է ստանում 8933 պացիենտ: Ընդհանուր առմամբ, կատարվել է  71 405 թեստավորում: Այսպիսով` կա կորոնավիրուսային հիվանդությամբ հաստատված 350 նոր դեպք և 352 առողջացած։

Несколько армян, проживающих в Грузии, подарили Армении 27 аппарата вентиляции легких
Несколько армян, проживающих в Грузии, подарили Армении 27 аппарата искусственной вентиляции легких. Как передает Арменпресс, перевозку дыхательных аппаратов в Армению организовало посольство Армении в Грузии.
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян по этому поводу сделал запись на своей официальной странице в Facebook, выразив благодарность нашим соотечественникам в Грузии. “Действительно, при помощи этих устройств наши пациенты смогут дышать и в прямом и в переносном смысле слова”, - написал он.
Этой новости коснулся и бывший советник премьер-министра Армении Арсен Харатян. Он также сделал запись в Facebook, сообщив, что дыхательные аппараты уже дошли до инфекционной больницы “Норк”.
“За эти 3 дня с нами связалось много наших соотечественников из России, Люксембурга и Бельгии, выразив готовность оказать дополнительное содействие. На данный момент мои коллеги из Грузии ищут дополнительные аппараты, которых, хотя и немного, но, кажется, есть”, - подчеркнул Харатян.
На данный момент фактическое лечение от коронавирусного заболевания получают 8 893 пациента. Всего было проведено 71 405 тестов. Выявлено 350 новых случаев заражения, 352 пациента выздоровели.