COVID-19-ի դեմ պայքարին միանալու նախարարության կոչին արձագանքել է 123 մասնագետ. նաև բժիշկ արտերկրից
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ առողջապահության նախարարության՝ մայիսի 18-ին կորոնավիրուսի դեմ պայքարում իրենց միանալու կոչից հետո մինչ օրս նախարարություն է դիմել 123 մասնագետ: Նրանց թվում են նաև բժիշկներ, որոնք Հայաստան են ժամանել արտերկրից:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեց ՀՀ առողջապահության նախարարի մամուլի խոսնակ Ալինա Նիկողոսյանը, մայիսի 18-ից մինչև հունիսի 8-ը դիմել է 123 մարդ՝ 26 բժիշկ, 40 բուժքույր, 24 կլինիկական օրդինատոր, 14 մայրապետ, 19 այլ` ոչ բժշկական մասնագետ: Բժիշկներից 5-ը անեսթեզիոլոգ-ռեանիմատոլոգներ են: Նրանցից  3-ն արտերկրից են:
Արտասահմանից Հայաստան ժամանած ռեանիմատոլոգներից է Արսեն Մանուկյանը, որն աշխատում է Գերմանիայի լավագույն հիվանդանոցներից մեկում: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ում գրառում է կատարել օգտատեր Գևորգ Թամամյանը՝ նշելով, որ ժողովուրդը պետք է ճանաչի իր իսկական հերոսներին:
Նա շեշտել է, որ Արսեն Մանուկյանը ներկայումս բուժում է կորոնավիրուսով վարակված ծայրահեղ ծանր հիվանդներին:
Բժշկագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Արմեն Մուրադյանն էլ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում հրապարակել է Արսեն Մանուկյանի լուսանկարը և գրել, որ նա ԵՊԲՀ-ի լավագույն շրջանավարտներից է եղել:
«ԵՊԲՀ շրջանավարտ, որն իր Alma Mater-ի անունը բարձր է պահում թե՛ Հայաստանում, թե՛ Հայաստանի սահմաններից դուրս»,-գրել է նա:
Ավելի վաղ ՀՀ առողջապահության նախարարությունը հայտարարություն էր տարածել այն մասին, որ  կորոնավիրուսի դեմ պայքարում ունեն տարբեր մասնագետների աջակցության կարիք, իսկ ապրիլի 1-ին Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը «Ֆեսյսբուք»-ում գրառում էր կատարել՝ շեշտելով, որ որ կորոնավիրուսի դեմ պայքարում առողջապահական ենթահամակարգին անհրաժեշտ են ընդհանուր կամ թերապևտիկ պրոֆիլի բժիշկներ, լաբորատոր գործ մասնագիտությամբ բժիշկներ, ռեանիմատոլոգներ, բուժքույրեր, մայրապետեր:

На призыв присоединиться к борьбе с COVID-19 откликнулись 123 специалиста, в том числе из-за рубежа
123 специалиста обратились в министерство здравоохранения после того, как 18 мая министерство здравоохранения Армении призвало специалистов присоединиться к борьбе с коронавирусом. Среди них есть врачи, которые прибыли в Армению из-за рубежа.
Как сообщила Арменпресс пресс-секретарь министра здравоохранения Армении Алина Никогосян, с 18 мая по 8 июня обратились 123 человека: 26 врачей, 40 медсестер, 24 клинических ординатора, 14 санитарок, 19 других немедицинских специалистов. Пятеро из врачей являются анестезиологами и реаниматологами: трое из них из-за рубежа.
Одним из реаниматологов, приехавших в Армению из-за рубежа, является Арсен Манукян, работающий в одной из лучших больниц Германии. Об этом в Facebook написал пользователь Георг Тамамян, отметив, что народ должен знать своих настоящих героев.
Он подчеркнул, что Арсен Манукян в настоящее время лечит очень инфицированных коронавирусом пациентов, находящихся в крайне тяжелом состоянии.
Доктор медицинских наук, профессор Армен Мурадян разместил фотографию Арсена Манукяна на своей странице в Facebook и написал, что он был одним из лучших выпускников ЕГМУ.
Ранее министерство здравоохранения Армении объявило, что им нужна помощь различных специалистов по борьбе с коронавирусом.