Դեսպան Պապիկյանը հանդես է եկել Ադրբեջանում ատելության խոսքի արդարացման վերաբերյալ հայտարարությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի 1270-րդ նիստի օրակարգում Հայաստանի նախաձեռնությամբ ներառվել է «Ատելության հիմքով հանցագործությունների անպատժելիության խրախուսումը Ադրբեջանում» հարցը, որի շուրջ  ԵԱՀԿ-ում Հայաստանի մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Արմեն Պապիկյանը հանդես է եկել Ադրբեջանում ատելության խոսքի արդարացման վերաբերյալ հայտարարությամբ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից։
Դեսպան Պապիկյանը մասնակից պետությունների ուշադրությունն է հրավիրել ՄԻԵԴ-ի ս.թ. մայիսի 26-ի «Մակուչյանը և Մինասյանն ընդդեմ Ադրբեջանի և Հունգարիայի» գործով դատավճռի և 2004թ. Հունգարիայում տեղի ունեցած դատավարության մանրամասներին: Ներկայացրել է մարդասպանի արտահանձնման, ներման և հերոսացման ընթացքը՝ շեշտելով ադրբեջանական բարձր իշխանությունների կողմից շարունակաբար դրսևորվող հայտայացության և ատելության խոսքի  փաստը:
Դեսպանն ընդգծել է, որ հարցը բարձրացնելու նպատակն է ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին ներկայացնել, որ այն անձինք, որոնք այսօր միջազգային հանրությանը փորձում են ապացուցել խաղաղությանն և հանդուրժողականությանն իրենց հանձնառության իսկությունը, այդ նույն անձինք են, որոնք հերոսացնում են ատելության հիմքով իրականացված մարդասպանությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների ամոթալի վարքագծին, ներառյալ նախագահի կայքում բացված հատուկ էջին, որի նպատակն էր մարդասպանի արդարացումը՝ զուգորդված հերոսացմամբ:
Համառոտ ներկայացնելով դատարանի վճիռը՝ դեսպանը նշել է, որ Ադրբեջանը խախտել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 2-րդ (Կյանքի իրավունք) և 14-րդ  (Խտրականության արգելում) հոդվածներով նախատեսված պարտավորությունները:
Հղում կատարելով դատավճռի համապատասխան կետերին՝ նշել է, որ Ադրբեջանի կառավարության փորձերը ժխտելու և արդարացնելու Գուրգեն Մարգարյանի  սահմռկեցուցիչ սպանությունը և սպանության փորձը հերքվել է թե՛ Հունգարիայի դատարանի և թե՛ ՄԻԵԴ-ի կողմից: Ավելին, դատարանի վճռով հաստատվել է, որ մարդասպանի արդարացումը և հանցագործության հերոսացումը պայմանավորված է եղել զոհերի էթնիկ պատկանելիությամբ:
Հիշատակվել է, որ Ադրբեջանի գործողությունները արժանացել են խիստ դատապարտման բազմաթիվ երկրների և միջազգային կառույցների կողմից, որոնց թվում են Եվրոպայի Խորհուրդը, Եվրոպական Միությունը և Եվրոպական Խորհրդարանը, որն ընդունել է համապատասխան բանաձև այդ կապակցությամբ: Դեսպան Պապիկյանն ընդգծել է, որ մինչ օրս Ադրբեջանը որևիցե մակարդակով չի զղջացել այս արգահատելի հանցագործության համար: Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները պետական բարձր մակարդակով շարունակում են իրենց հատկանշական ոճով արդարացնել ատելության և էթնիկ պատկանելության հիմքով կատարված հանցագործությունը:
ՀՀ մշտական ներկայացուցիչը շեշտել է, որ Ադրբեջանի շարունակական քաղաքականությունը, որն ուղղորդվում է պետական մակարդակով հայատյացության խրախուսմամբ և իր արտացոլումն է գտել նաև ՄԻԵԴ-ի կողմից հրապարակված դատավճռում, գալիս է  ևս մեկ անգամ հաստատելու, որ Ադրբեջանը երբևէ չի կարող ստանձնել հայկական բնակչության որևէ հատվածի անվտանգության պատասխանատվությունը:  Ավելին, Արցախի ժողովուրդը չի կարող մնալ առանց պաշտպանության համար անհրաժեշտ անվտանգության գծերի:

Посол Папикян выступил с заявлением об оправдании слов ненависти в Азербайджане
В повестку 1270-го заседания Постоянного совета ОБСЕ по инициативе Армении был включен вопрос “Поощрение безнаказанности преступлений на почве ненависти в Азербайджане”, по которому постоянный представитель Армении в ОБСЕ, посол Армен Папикян выступил с заявлением об оправдании слов ненависти в Азербайджане.
Посол Папикян обратил внимание стран-участниц на решение Европейского суда по правам человека по делу “Макучян и Минасян против Азербайджана и Венгрии” от 26-го мая и подробности судебного разбирательства в Венгрии в 2004 г. Он представил процесс экстрадиции, помилования и героизации убийцы, подчеркнув факт постоянно проявляемой азербайджанскими властями арменофобии и ненависти.
Посол подчеркнул, что цель поднятия данного вопроса - представление государствам-участникам ОБСЕ факта, что те лица, которые сегодня пытаются доказать международному сообществу подлинность своей приверженности миру и толерантности, являются теми же, которые героизируют убийство, совершенное на почве ненависти.
Посол коснулся и позорного поведения высокопоставленных должностных лиц Азербайджана, включая специальную страницу, открытую на сайте президента, целью которой было оправдание убийцы в сочетании с героизацией.
Кратко представив решение суда, Папикян отметил, что Азербайджан нарушил обязательства, предусмотренные статьями 2 (право на жизнь) и 14 (запрещение дискриминации) Европейской конвенции по правам человека.
Ссылаясь на соответствующие пункты приговора, он отметил, что попытки правительства Азербайджана отрицать и оправдать ужасающее убийство Гургена Маргаряна и попытка убийства Макучяна были опровергнута как судом Венгрии, так и ЕСПЧ. Более того, решением суда установлено, что оправдание убийцы и героизация преступления были обусловлены этнической принадлежностью жертв.
Было упомянуто, что действия Азербайджана удостоились резкого осуждения со стороны многих стран и международных структур, в числе которых Совет Европы, Европейский Союз и Европарламент, который в связи с этим принял соответствующую резолюцию. Посол Папикян подчеркнул, что до сих пор Азербайджан ни на каком уровне не раскаялся в этом ужасном преступлении. Более того, азербайджанские власти в своем характерном стиле на самом высоком государственном уровне продолжают оправдывать преступление, совершенное на почве ненависти и этнической принадлежности.
Постоянный представитель Армении подчеркнул, что продолжительная политика Азербайджана, направленная на поощрение арменофобии на государственном уровне, нашла свое отражение и в вердикте ЕСПЧ, что еще раз подтверждает, что Азербайджан никогда не сможет взять на себя ответственность за безопасность какой-либо части армянского населения. Более того, народ Арцаха не может оставаться без линий обороны, необходимых для безопасности.