Վարչապետը հանձնարարել է խստագույնս վերահսկել պարետատան սահմանած կանոնների պահպանումը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետությունում կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելող աշխատանքները համակարգող հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը հեռավար ռեժիմով վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Բացելով նիստը՝ վարչապետը նշել է. «Հարգելի գործընկերներ, չնայած կառավարության կողմից ձեռնարկվող կանխարգելիչ միջոցառումներին և  պարետատան սահմանած կանոններին՝ երկրում կորոնավիրուսային հիվանդությամբ դեպքերի ամենօրյա աճ է արձանագրվում: Առաջարկում եմ այսօրվա նիստում քննարկել հանրապետությունում կորոնավիրուսի համաճարակի հետ կապված իրավիճակը, ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունավետությունը և վարակի տարածման կանխարգելման ուղղությամբ մեր հետագա գործողությունները»:
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը տեղեկատվություն է ներկայացրել կորոնավիրուսային հիվանդության հաստատված դեպքերի վիճակագրության, ապաքինման և մահացության ցուցանիշների, պացիենտների առողջական վիճակի, անախտանիշ դեպքերի մեկուսացման նկատմամբ առողջության առաջնային պահպանման օղակի կողմից իրականացվող վերահսկողական աշխատանքների վերաբերյալ: Նախարարն անդրադարձել է վարակի տարածման դինամիկային և դրան համահունչ՝ առողջապահական համակարգի կարողությունների ավելացման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Ապա վարչապետին զեկուցվել է պարետատան սահմանած կանոնների պահպանման ուղղությամբ ձեռնարկվող վերահսկողական միջոցառումների և դրանց արդյունքում՝ հանրության վարքագծի փոփոխությունների, պաշտպանիչ միջոցների կիրառման հետ կապված իրավիճակի մասին: Անդրադարձ է եղել առանձին վարչական շրջաններում իրականացվող «ռեյդերի» արդյունավետությանը, տեսչական մարմինների և ոստիկանության կանխարգելիչ գործողություններին: Քննարկվել են առավել ռիսկային ոլորտներում կանխարգելիչ կանոնների պահպանման հետ կապված իրավիճակը, արձանագրված խախտումների դեպքում կիրառվող պատասխանատվության միջոցները: Նշվել է, որ չնայած սահմանափակումներին՝ երկրում արձանագրվում են զանգվածային միջոցառումների կազմակերպման դեպքեր, որոնք ևս բացասական ազդեցություն են ունենում ընդհանուր համաճարակաբանական իրավիճակի վրա:
Հետագա անելիքների շուրջ ծավալված մտքերի փոխանակության ընթացքում ներկայացվել են մի շարք դիտարկումներ, որոնցում գերակշիռ է եղել վերահսկողության միջոցառումների առավելագույնս խստացման առաջարկը:
Վարչապետը, ամփոփելով քննարկումը, նշել է. «Մենք առաջ ենք գնում կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողության խստացման տրամաբանությամբ: Լրջագույն աշխատանք պետք է իրականացվի՝ պարետատան սահմանած կանոնների պահպանման կարգապահության բարձրացման և զանգվածային ցանկացած տեսակի միջոցառման կազմակերպման կանխարգելման ուղղություններով»:
Նիկոլ Փաշինյանը հանձնարարել է վերահսկողություն իրականացնող պետական մարմինների ղեկավարներին՝ ամենօրյա համատեղ գործողություններով խստագույնս վերահսկել կանխարգելիչ կանոնների պահպանումը, զանգվածային տարատեսակ միջոցառումների կազմակերպումը և դրանց ընթացքի ու արդյունքների մասին պարբերաբար զեկուցել իրեն:

PM instructs to be consistent in enforcing restrictions set by Commandant’s Office
YEREVAN, JUNE 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan remotely chaired a session of the commission coordinating the activities for preventing the spread of COVID-19 in the Republic of Armenia, the PM’s Office told Armenpress.
Opening the meeting, the Prime Minister noted: “Dear colleagues, despite the preventive measures taken by the Government and the rules set by the State of Emergency Commandant’s Office (SECO), we can witness a daily increase in coronavirus cases in the country. I suggest discussing the situation with the COVID-19 epidemic, the effectiveness of those measures taken so far and our further action to prevent the spread of infection.”
Healthcare Minister Arsen Torosyan provided statistics of confirmed coronavirus cases, recovery and mortality rates, patients’ health status and the monitoring of asymptomatic cases. The Minister spoke about the dynamics of infection and the steps aimed at upgrading the healthcare system’s capacity. The Prime Minister was informed of those control measures taken to comply with the SECO-prescribed rules, the change in public behavior, and the use of protective measures
Reference was made to the effectiveness of the so called “raids” carried out in some administrative districts, other preventive measures implemented by inspection bodies and the police. The meeting touched upon the observance of the preventive rules applied in the most risky areas, including the sanctions imposed in case of violations. It was noted that despite the applicable restrictions, mass events are being held in the country, which can have a negative impact on the epidemiological situation.
A number of proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed, featuring calls for tighter preventive action.
Summing up the discussion, the Prime Minister noted: “We are pushing ahead with the logic of tighter control over citizens’ compliance with the prescribed rules. Serious work must be done to increase discipline and prevent mass events.”
The Premier told those responsible to be consistent in enforcing the restrictions set by the Commandant’s Office, control the organization of mass events, and submit progress reports on a regular basis.