Հարավային Կորեան կրկին փակում է դպրոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայում վերաբացվելուց ընդամենը օրեր հետո ավելի քան 200 դպրոցներ ստիպված են նորից փակվել՝ կորոնավիրուսի դեպքերի նոր աճի պատճառով: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին տեղեկացնում է BBC-ն:
Հազարավոր աշակերտներ մայիսի 27-ից վերադարձել էին դպրոց, քանի որ երկիրը սկսել էր թեթևացնել սահմանափակումները: Բայց ընդամենը մեկ օր հետո 79 նոր դեպք էր արձանանգրվել, դա երկու ամսվա ընթացքում օրական կտրվածքով ամենաբարձր ցուցանիշն էր: Այս դեպքերի մեծ մասը կապված է Սեուլից դուրս գտնվող պահեստի հետ:
Պաշտոնյաներն ասել են, որ Բուչոնում գտնվող պահեստը, որը ղեկավարվում է երկրի՝ էլեկտրոնային առևտրի ամենամեծ ընկերության կողմից, չի համապատասխանում վարակի վերահսկման միջոցառումներին: Առողջապահության պաշտոնյաները նույնիսկ կորոնավիրուսի հետքեր են հայտնաբերել աշխատողների կոշիկների և հագուստի վրա: Հնարավոր է, որ Հարավային Կորեայում դեպքերն աճեն, քանի որ կենտրոնի հազարավոր աշխատակիցների թեստավորումները շարունակվում են:
Հարավային Կորեայում մայիսի 29-ին գրանցվել է 58 նոր դեպք, այսպիսով ընդհանուր դեպքերի թիվը հասել է 11 հազար 402-ի:

YEREVAN, MAY 29, ARMENPRESS. More than 200 schools in South Korea have been forced to close just days after they re-opened, due to a new spike in coronavirus cases, reports BBC.
Thousands of students had earlier on Wednesday returned to school as the country began easing virus restrictions.
But just a day later, 79 new cases were recorded, the highest daily figure in two months.
Most of these cases have been linked to a distribution center outside Seoul.
The warehouse, in the city of Bucheon, is run by the country's biggest e-commerce firm Coupang, and officials have said the facility was not strictly complying with infection control measures. Health officials even discovered traces of Covid-19 on workers' shoes and clothes.
It's possible that South Korea will continue to see a rise in cases as it continues to test thousands of employees from the center.
Some 58 new cases were recorded in South Korea on Friday, bringing the total number of cases nationwide to 11,402.