ԲՏԱ նախարարությունը հանդես է եկել կապի ենթակառուցվածքների զարգացաման օրենսդրական նախաձեռնությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում շարունակվում է ՀՀ պետական կառավարման մարմինների 2019թ. գործունեության հաշվետվությունների քննարկումը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեցին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ներկայացվել է Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գործունեության հաշվետվությունը, զեկուցմամբ հանդես է եկել նախարար Հակոբ Արշակյանը:
Նախարարի հաղորդմամբ՝ 2019թ. մայիսի վերջ ստեղծված նախարարությունը հաշվետու ժամանակահատվածում աշխատանքներ է իրականացրել բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության, ռազմարդյունաբերության, թվայնացման, հեռահաղորդակցության խթանման ուղղություններով: Ոլորտային ցուցանիշների մասով նշվել է, որ ընդհանուր շրջանառությունն  աճել է 30 տոկոսով, ԲՏԱ շրջանառության մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում աճել է 2.4 տոկոսով: 25 տոկոսով աճել է ոլորտի ընկերությունների թիվը, ինչը, Հ. Արշակյանի խոսքով, պայմանավորված է նորաստեղծ ընկերություններին արտոնությունների և դրամաշնորհների տրամադրմամբ: Արձանագրվել է նաև ոլորտում զբաղվածության մակարդակի աճ՝ շուրջ 21 տոկոս: Մշակվել են և ընթացքի մեջ են «Գաղափարից բիզնես», «Վիրտուալ կամուրջ», «Բուհ-մասնավոր» կրթական, «Ներուժ», «Ազգային վենչուրային ֆոնդ»  և մի շարք այլ ծրագրեր:
Նախարարը նշել է, որ 2019թ. իրականացված աշխատանքների արդյունքում Արցախի հետ ռոումինգի սակագները 2020թ. հունվարից նվազել են 52 տոկոսով, և այդ գործընթացը շարունակական է լինելու: Միջազգային համագործակցության շրջանակում Հայաստանի տաղավարը մասնակցել է 4 միջազգային ցուցահանդեսի, ստորագրվել է 7 հուշագիր, առ այսօր կնքված պայմանագրերի ծավալը կազմում է 400.000 ԱՄՆ դոլար: Փոխգործակցությունը զարգացնելու պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել ինչպես մի շարք երկրների, այնպես էլ միջազգային կազմակերպությունների հետ, այդ ուղղությամբ աշխատանքներն ընթացքի մեջ են: Շարունակվել են մարզերի տեխնոլոգիական զարգացման ծրագրերը. այդ համատեքստում 58,4 մլն դրամ է տրամադրվել Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնին, 90,2 մլն դրամ՝ Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնին: Հ. Արշակյանը ներկայացրել է նաև 2020թ. մեկնարկած ծրագրերը՝ «Ծրագրավորման հիմունքներ» անվճար հեռավար դասընթացներ, որոնք կազմակերպվել են կորոնավիրուսի հետևանքով ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված, կորոնավիրուսային վարակի տարածման կանխարգելման մարտահրավերների հաղթահարման դրամաշնորհներ, մշակվում է փոստային կապի ազգային օպերատոր «Հայփոստ» ՓԲԸ կառավարման և զարգացման հայեցակարգը:
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության կառավարմանն է անցել Ռազմարդյունաբերական կոմիտեն. կատարվել է հայկական ռազմարդյունաբերական համալիրի ստեղծած նմուշների քարտեզագրում, ստեղծվել են համապատասխան կատալոգներ:
Հաշվետու ժամանակաշրջանում նախարարությունում կատարվել է նաև օպտիմալացում, գերատեսչությունը համալրվել է նոր մասնագետներով, շուրջ 28 տոկոսով աճել է միջին աշխատավարձը: Ներկայացվել է նաև Վարչապետի կողմից տրված հանձնարարականների կատարողականը:
Վարչապետը, նախարարի զեկուցումից հետո, հետաքրքրվել է ՀՀ կառավարության գործունեության 2019-2023թթ. միջոցառումների ծրագրի շրջանակում ԲՏԱ նախարարության կատարած աշխատանքներով, այդ թվում նաև՝ ոլորտային ռազմավարությունների մշակման ընթացքով: Հ.Արշակյանը զեկուցել է, որ թվայնացման, ռազմարդյունաբերության և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերության զարգացման ռազմավարությունները գրեթե պատրաստ են: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է փաստաթղթերի կարևորությունը, հանձնարարել ավարտին հասցնել դրանց մշակումը, և, ներդաշնակեցնելով կառավարության միջոցառումների ծրագրի հետ, սեղմ ժամկետում ներկայացնել քննարկման:
Վարչապետ Փաշինյանի հարցադրմանն ի պատասխան՝ նախարարը զեկուցել է նաև կապի ոլորտում իրականացված միջոցառումների մասին. ԲՏԱ նախարարությունը հանդես է եկել օրենսդրական փոփոխությունների նախաձեռնություններով, որոնց նպատակը կապի ենթակառուցվածքների զարգացումն է և հասանելիության շրջանակի ընդլայնումը: Այդ ուղղությամբ քննարկումներն ընթացքի մեջ են: Այս համատեքստում  կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է արագացնել ինչպես կապի, այնպես էլ ոլորտային մյուս ուղղություններով ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրերի մշակումը և միջգերատեսչական շրջանառության դնել:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԲՏԱ նախարարության կողմից թվային գործիքների, առցանց հարթակների ներդրման ու կիրառման ուղղությամբ միջոցառումների շարունակական իրականացումը և տվել համապատասխան հանձնարարականներ:

Премьеру представлен отчет о деятельности министерства высокотехнологической промышленности
Под председательством Никола Пашиняна продолжаются слушания отчетов деятельности органов государственного управления Республики Армения за 2019 год.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте информации и по связям с общественностью аппарата премьер-министра Армении, сегодня был представлен отчет о деятельности министерства высокотехнологической промышленности, с докладом выступил министр Акоп Аршакян.
По словам министра, созданное в конце мая 2019 года министерство за отчетный период осуществило работы в направлениях высокотехнологической и военной промышленности, цифровизации и стимуляции телекоммуникации. По части отраслевых показателей было отмечено, что общий оборот вырос на 30%, доля оборота высокотехнологической промышленности в ВВП выросла на 2,4%. Количество работающих в этой сфере компаний выросло на 25%, что, по словам Аршакяна, обусловлено предоставлением льгот и грантов новым компаниям. Было также отмечено, что рост уровня занятости в сфере составил 21%. Разработаны и реализуются программы “От идеи к бизнесу”, “Виртуальный мост”, “Вуз-частный сектор”, “Потенциал”, “Национальный венчурный фонд” и др.
Министр отметил, что в результате проведенных в 2019 году работ тариф роуминга с Арцахом с января 2020 года снизился на 52%, и этот процесс будет продолжительным. В рамках международного сотрудничества павильон Армении принял участие в 4 международных выставках, подписано 7 меморандумов, а объем подписанных контрактов составляет 400 тыс долларов. Достигнуты договоренности о развитии сотрудничества с рядом стран и международных организаций, работа в этом направлении продолжается. Продолжается также реализации программ технологического развития областей: в этом контексте 58,4 млн драмов было предоставлено Технологическому центру Гюмри, а также 90,2 млн драмов - Технологическому центру Ванадзор. Министр Аршакян представил также стартовавшие в 2020 году программы -  бесплатные курсы дистанционного обучения “Основы программирования”, которые были организованы в связи с ситуацией с коронавирусом; гранты на преодоление возникших в результате распространения коронавирусной инфекции проблем; разрабатывается концепция управления и развития национального почтового оператора ЗАО “Айпост”.
В управление министерства высокотехнологической промышленности перешел Военно-промышленный комитет: осуществлена картография созданных армянским военно-промышленным комплексом образцов, созданы соответствующие каталоги.
За отчетный период в министерстве также была осуществлена оптимизация, ведомство пополнилось новыми специалистами, средняя зарплата выросла в среднем на 28%. Был также представлен процесс выполнения данных премьер-министром поручений.
После отчета министра премьер-министр поинтересовался работами министерства в рамках Программы мероприятий деятельности правительства Республики Армения на 2019-2023 годы, в том числе по разработке отраслевых стратегий. Министр Аршакян доложил, что стратегии оцифровки, военной промышленности и развития высокотехнологической промышленности практически готовы. Глава правительства подчеркнул важность документов, поручил завершить их разработку, гармонизировать их с планом действий правительства и  как можно скорее представить на обсуждение.
Отвечая на вопрос премьер-министра Пашиняна, министр также доложил об осуществленных в сфере связи мероприятиях: министерство высокотехнологической промышленности инициировало законодательные изменения, направленные на развитие инфраструктуры связи и расширение рамок доступа. В этом направлении ведутся обсуждения. В этом контексте глава правительства поручил ускорить разработку программ развития инфраструктуры как в сфере связи, так и по другим отраслевым направлениям, и ввести их в межведомственный оборот.
Никол Пашинян подчеркнул важность продолжительной реализации мероприятий по внедрению и применению цифровых инструментов, онлайн-платформ и дал соответствующие поручения.