Միրզոյանական փառատոնի լավագույն մասնակիցների գործերը հեռարձակվեցին առցանց հարթակներում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախաձեռնությամբ իրականացող Էդվարդ Միրզոյանի անվան պատանի կոմպոզիտորների հանրապետական 7-րդ մրցույթ-փառատոնն այս տարի այլ ձևաչափով անցկացվեց. պատանիներն իրենց ստեղծագործությունները ներկայացրին տեսագրությունների տեսքով, իսկ ընտրված տասը լավագույն ստեղծագործությունները մայիսի 12-ին՝ Էդվարդ Միրզոյանի ծննդյան օրը, մեկ միասնական տեսանյութով հեռարձակվեցին մշակութային հարթակներում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ալեքսանդր Տոնիկյանի, Արաքս Աշճյանի, Արմեն Մարգարյանի, Արիանա Վարդանյանի, Գրիգորի Բալասանյանի, Էդգար Մխիթարյանի, Էդուարդ Ալեքսանյանի, Ռուբեն Ավագյանի, Սարգիս Առաքելյանի և Սյուզաննա Աղամալյանի ստեղծագործությունները ներկայացվել են ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության, Երևանի պետական կոնսերվատորիայի և Հայաստանի կոմպոզիտորների միության «Ֆեյսբուք»-ի պաշտոնական էջերում:
Լավագույն մասնակիցները արտակարգ դրության ավարտից հետո կպարգևատրվեն պատվոգրերով, իսկ նրանց ստեղծագործությունները կձայնագրվեն Երևանի պետական կոնսերվատորիայի ակուստիկ լաբորատորիայում:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Երևանի պետական կոնսերվատորիայի գործընկերությամբ իրականացվող այս նախաձեռնությունը նպատակ ունի քաջալերելու պատանի կոմպոզիտորներին անգամ այս օրերին՝ տալով նրանց հնարավորություն լսելի դարձնելու իրենց ստեղծագործությունները մշակութային առցանց հարթակներից:

Лучшие произведения участников Мирзояновского фестиваля транслировались на онлайн- платформах
VII республиканский конкурс-фестиваль юных композиторов имени Эдварда Мирзояна, проводящийся по инициативе Союза композиторов Армении, в этом году прошел в ином формате: участники представили свои произведения в виде видеозаписей, а отобранные 10 лучших произведений 12 мая, в день рождения Эдварда Мирзояна, одним единым видеоматериалом транслировались на трех площадках.
Как передает «Арменпресс», произведения Александра Тоникяна, Аракс Ашчян, Армена Маргаряна, Арианы Варданян, Григория Баласаняна, Эдгара Мхитаряна, Эдуарда Алексаняна, Рубена Авакяна, Саркиса Аракеляна и Сюзанны Агамалян были представлены на официальных страницах в Facebook Министерства науки, образования, культуры и спорта Армении, Ереванской государственной консерватории и Союза композиторов Армении.
Лучшие участники будут награждены почетными грамотами, а их произведения будут записаны в акустической лаборатории Ереванской государственной консерватории.
Эта инициатива, осуществляемая при сотрудничестве Министерства науки, образования, культуры и спорта Армении и Ереванской государственной консерватории, направлена на поощрение юных композиторов даже в эти дни, давая им возможность вынести свои произведения на онлайн площадки.