Մհեր Գրիգորյանը չի բացառում, որ ռուսական կողմի հետ գազի գնի փոփոխման մասին քննարկում կլինի
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը չի բացառում, որ գազի գնի նվազման մասին կարող է քննարկում լինել ռուսական կողմի հետ՝ ֆիքսված գինը բանաձևային գնի փոխելու համար։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Գրիգորյանն ասաց մամուլի ասուլիսի ժամանակ` անդրադառնալով հարցին, թե նավթի գների անկման պայմաններում ի՞նչ փոփոխություններ են նախատեսվում գազի գնի առումով, ե՞րբ են նախանշված ռուսական կողմի հետ բանակցությունները։
«Գազի գնի փոփոխություն, իհարկե, տեղի կունենա աշխարհում։ Էներգառեսուրսների գների փոփոխություն արդեն իսկ կա, ինչը կհանգեցնի այլ էներգակիրների գների փոփոխման։ Չեմ բացառում նվազումը, և, իհարկե, քննարկումներ են սկսվելու այդ առումով։ Մենք պետք է կրկին վերագնահատենք մեր դիրքերը»,–ասաց Գրիգորյանը։
Մյուս կողմից, ըստ նրա, նավթի գնից բխող գազի գնի տատանումը տալիս է որոշակի էֆեկտներ, երբ համագործակցությունն իրականացվում է լողացող բանաձևով, սակայն Հայաստանի դեպքում ֆիքսված գին է գործում։
«Ֆիքսված գինը որոշ դեպքերում դրական, որոշ դեպքերում` ոչ այնքան դրական արդյունք է տալիս։ Մենք պետք է վերլուծություններ անենք, և, եթե հասկանանք, որ այս իրավիճակը կարող է երկար շարունակվել, ապա հնարավոր է, որ բանաձևային գնի տարբերակը մեզ համար ամենաընդունելին լինի»,- նշեց Գրիգորյանը և հավելեց, որ մեկ շաբաթվա կամ գուցե մեկ ամսվա կտրվածքով նավթի գնի անկման պայմաններում պետք չէ որոշում կայացնել՝ ֆիքսված գնից բանաձևային գնի անցում կատարելու մասին։
2020 թվականի հունվարի 1-ից Հայաստանի համար ռուսական գազի գինը պահպանվել է 2019 թվականի մակարդակին՝ հազար խորանարդ մետրի դիմաց 165 դոլար՝ 2018 թվականի 150 դոլարի փոխարեն։ Հայաստանի ներսում սպառողների համար սակագներն արդեն երկրորդ տարին չեն փոխվում. տնային տնտեսությունների համար գազի գինը նախկինի պես կազմում է 139 հազար դրամ՝ հազար խ/մ դիմաց։

Мгер Григорян не исключает вероятности обсуждения цены на газ с российской стороной
Вице-премьер Мгер Григорян не исключает вероятности обсуждения цены на газ с российской стороной в целях изменения фиксированной цены.
Как передает «Арменпресс», об этом Григорян сказал на пресс-конференции, отвечая на вопрос о том, какие изменения ожидаются в плане цены на газ в условиях падения цен на нефть, и когда намечены переговоры с российской стороной.
“Изменение цены на газ, конечно, произойдет во всем мире. Изменение цен на энергоресурсы уже происходит, это приведет к изменению цен и на другие энергоносители. Не исключаю снижения, и, конечно, по этому вопросу будут обсуждения. Мы должны вновь переоценить свои позиции, - сказал Григорян.
С другой стороны, по его словам, колебание цен на газ дает определенные эффекты, сотрудничество осуществляется по плавающей формуле, однако в случае с Арменией действует фиксированная цена.
“Фиксированная цена в некоторых случаях дает положительный результат, в некоторых случаях -не очень. Мы должны провести анализ, и если поймем, что эта ситуация может продолжаться долго, то возможно, что вариант формулы цены для нас окажется самым приемлемым”, - отметил Григорян и добавил, что в условиях снижения цен на нефть в течение недели или, возможно, месяца, не нужно принимать решений о переходе от фиксированной цены к формуле.
С 1 января 2020 года цена на российский газ для Армении сохранилась на уровне 2019 года - $ 165 за тысячу кубометров вместо $ 150 2018 года. Тарифы для потребителей внутри Армении уже второй год не изменяются. Для домашних хозяйств цена на газ по-прежнему составляет 139 000. драмов за тысячу кубометров.