ՀՀ ԱԳՆ-ն խորհուրդ է տալիս սահմանափակել արտասահմանյան ուղևորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հաշվի առնելով նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի տարածման ներկա իրավիճակը՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը ՀՀ քաղաքացիներին հորդորում է սահմանափակել արտասահմանյան ուղևորությունները, եթե չկա  հրատապ անհրաժեշտության։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ուղևորություն կազմակերպելիս խորհուրդ է տրվում առաջնորդվել Առողջապահության միջազգային կազմակերպության` վարակի տարածման վերաբերյալ վիճակագրությամբ և ժամանակավորապես խուսափել այցելել վարակի տարածման երկրներ, մասնավորապես՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետություն, Կորեայի Հանրապետություն, Ճապոնիա, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներ և ԵՄ և այլ եվրոպական երկրներ (առավելապես՝ Իտալիա, Գերմանիա, Ֆրանսիա, Իսպանիա, Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Դանիա, Շվեդիա, Նիդերլանդներ, Միացյալ Թագավորություն, Բելգիա և Ավստրիա) այցելություններից:
«Վերոնշյալ երկրներում գտնվելու կամ այցելելու պարագայում հորդորում ենք հետևել ՀՀ առողջապահության նախարարության կամ տվյալ երկրի համապատասխան իշխանությունների ցուցումներին և խորհուրդներին, կապ հաստատել տեղում ՀՀ դիվանագիտական ներկայացուցչությունների հետ։
Նոր տիպի կորոնավիրուսի (COVID-19) վարակի լայն տարածում ունեցող երկրներից վերադարձող ՀՀ քաղաքացիները, կախված ժամանման երկրից/երկրներից պետք է  ենթարկվեն 14-օրյա ինքնամեկուսացման, եթե որոշում չի կայացվել գտնվել հատուկ կարանտինի վայրում:
Միաժամանակ հորդորում ենք արտերկրում գտնվող և/կամ արտերկիր ուղևորություն նախատեսող ՀՀ քաղաքացիներին կանգնել հյուպատոսական հաշվառման, որն այժմ հնարավոր է իրականացնել նաև հյուպատոսական հաշվառման ավտոմատացված համակարգի միջոցով https://www.mfa.am/hy/consular-registration/»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Armenia issues global travel warning
YEREVAN, MARCH 15, ARMENPRESS. Taking into account the current situation related to the spread of novel coronavirus (COVID-19), the Ministry of Foreign Affairs has urged citizens of Armenia to limit their trips abroad, unless there is an urgent need.
“In any case while planning a trip, be guided by the statistics of International Health Organization on the spread of virus and temporary avoid visiting countries of the spread of COVID-19, particularly Islamic  Republic of Iran, People's Republic of China, South Korea, Japan, the United States of America, as well as EU and other European countries (mostly Italy, Germany, France, Spain, Switzerland, Norway, Denmark, Sweden, the Netherlands, the United Kingdom, Belgium and Austria).
In case of currently being or visiting the above-mentioned countries, we urge to follow the instructions and advice of the Ministry of Health of the Republic of Armenia or the relevant authorities of that country, as well as contact the relevant diplomatic representation of Armenia.
The citizens of the Republic of Armenia returning from the countries with wide spread of novel Coronavirus (COVID-19), depending on original country/countries of arrival, should be subjected to a 14-day self-isolation, unless decision on special quarantine is made.
At the same time, we urge the citizens of Armenia abroad or planning a trip abroad to apply for consular registration, which can be done through automated system of consular registration. https://www.mfa.am/hy/consular-registration/”, the ministry said in a statement.