ՀՀ նախագահը ստորագրել է հանրային փակ տարածքներում և սննդի օբյեկտներում ծխելն արգելելու օրենքը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը ստորագրել է «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», «Գովազդի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի և վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» օրենքները: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հիշյալ օրենքներով մասնավորապես արգելվում է ծխելը հանրային փակ տարածքներում, ինչպես նաև հանրային սննդի բոլոր օբյեկտներում: Այս օրենքների ընդունման նպատակն է հասնել Հայաստանի Հանրապետությունում ծխախոտի օգտագործման, սպառման նվազեցմանը, պահպանել բնակչության առողջությունը՝ պաշտպանելով երկրորդային ծխի ազդեցությունից և նվազեցնել ոչ վարակիչ հիվանդությունների հիվանդության ցուցանիշները:
«Երբ ստորագրում էի «Ծխախոտային արտադրատեսակների և դրանց փոխարինիչների օգտագործման հետևանքով առողջությանը հասցվող վնասի նվազեցման և կանխարգելման մասին», «Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքը և հարակից ևս չորս օրենքներ, ես, որպես Հանրապետության նախագահ և որպես քաղաքացի, խորհում էի՝ մի՞թե անպայման պետք է օրենք լինի, հասկանալու այն վնասը, որը ծխելու միջոցով հասցվում է առողջությանը, ընտանիքին, շրջապատին, միջավայրին,- ասել է նախագահ Արմեն Սարգսյանը:-Մի՞թե օրենքների իրավական չոր ձևակերպումները մեզ վրա ավելի մեծ ազդեցություն ունեն, քան այն հորդորները, որ լսում ենք ծնողից, հարազատից, ընկերոջից, քան ծխելու վնասի մասին պատմությունները, որ կարդում ենք գրեթե ամեն օր:
Սոկրատեսն ասում էր. «Եթե մարդն ինքը հետևում է իր առողջությանը, ապա դժվար թե գտնվի բժիշկ, որն ավելի օգտակար լինի նրա առողջության համար, քան նա ինքը»:
Կանգ առնելը երբեք ուշ չէ, և դրա համար որևէ պետական մարմնի կարիք չպետք է զգացվի: Չեմ կարծում, թե այնտեղ, որտեղ նախ մեր սթափ մտածելու կարիքը կա, առաջին հերթին օրենսդրական կարգավորում է պետք: Իհարկե, օրենքը գծում է որոշակի սահմաններ, որոնց պետք է ենթարկվել: Սակայն ձեզնից յուրաքանչյուրի որոշումն է՝ մտածե՞լ, թե չմտածել ձեր, ձեր ընտանիքի, մեր ժողովրդի, մեր երկրի առողջության մասին:
Մյուս կողմից՝ թե՛ ծխողները, թե՛ չծխողները մեր քաղաքացիներն են, և օրենսդրական որևէ, թեկուզ հանրօգուտ նպատակով սահմանափակում չպետք է միմյանց հանդեպ որևէ անհանդուրժողականության պատճառ դառնա: Իսկ իշխանությունը պարտականություն ունի համապատասխան քաղաքականությամբ, այդ թվում՝ առողջ ապրելակերպ ունենալու համար հնարավորինս հասանելի պայմաններ ապահովելով, նպաստել իր ծխող քաղաքացու վարքագծում դրական փոփոխությանը»:

Президент подписал закон о запрете курения в закрытых общественных помещениях и объектах питания
Президент Армении Армен Саркисян подписал Законы “Об уменьшении и предотвращении вреда, причиняемого здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей”, О внесении изменения и дополнения в Закон “О местном самоуправлении”, О внесении изменений в Закон “О рекламе”, О внесении изменений в Закон “О местных пошлинах и платежах”,  О внесении изменений и дополнений в Кодекс об административных правонарушениях. Об этом «Арменпресс» сообщили в управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении.
Согласно этим законам, в частности, запрещается курение в закрытых общественных местах, а также во всех объектах общественного питания. Цель принятия этих законов - добиться снижения потребления и сбыта табака в Республике Армения, сохранить здоровье населения, защищая от воздействия вторичного дыма и снижая показатели заболевания неинфекционными заболеваниями.
“Когда я подписывал Законы “Об уменьшении и предотвращении вреда, причиняемого здоровью вследствие использования табачных изделий и их заменителей”, О внесении изменения и дополнения в Закон “О местном самоуправлении” и еще четыре смежных закона, я, как президент республики и как гражданин, размышлял: неужели обязательно должен быть закон, чтобы понять тот вред, который при курении наносится здоровью, семье, окружению, окружающей среде?, - сказал президент Армен Саркисян. - Неужели сухие правовые формулировки законов оказывают на нас большее влияние, чем те призывы, которые мы слышим от родителей, родственников, друзей, чем истории о вреде курения, которые читаем почти каждый день.
Сократ говорил: “Если человек сам следит за своим здоровьем, то вряд ли найдется врач, который принесет больше пользы его здоровью, чем он сам”.
Остановиться никогда не поздно, и для этого не нужен какой-либо государственный орган. Не думаю, что там, где, в первую очередь, есть необходимость в трезвом мышлении, нужно законодательное регулирование. Конечно, закон определяет определенные границы, которым нужно подчиняться. Однако это решение каждого человека - думать или не думать о себе, своей семье, нашем народе, о здоровье нашей страны.
С другой стороны, и курильщики, и некурящие - наши граждане, и ни в каких законодательных и в общественных целях, ограничения не должны быть причиной какой-либо нетерпимости друг к другу. Власти же обязаны соответствующей политикой, в том числе обеспечив максимально доступные условия для здорового образа жизни, способствовать позитивным изменениям в поведении курящего гражданина”.