Վիեննայում Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերի հիշատակին նվիրված քայլերթ և ցույց է կայացել
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սումգայիթի ջարդերի 32-րդ տարելիցի և Բաքվի ջարդերի 30-րդ տարելիցի կապակցությամբ փետրվարի 22-ին Վիեննայում տեղի է ունեցել քայլերթ և ցույց Ավստրիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների մասնակցությամբ, որը կազմակերպել էր Ավստրիայի Հայ դատի հանձնախումբը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ցույցը մեկնարկել է Վիեննայի «Հոֆբուրգ» կայսերական պալատի մոտ՝ մասնակիցների կողմից գերմաներեն և անգլերեն լեզուներով Սումգայիթի և Բաքվի ջարդերը դատապարտող հայտարարություններով: Այնուհետև Հայաստանի, Արցախի և Ավստրիայի դրոշներով և Ադրբեջանին դատապարտող պաստառներով ցուցարարները շարժվել են դեպի Վիեննայի կենտրոնում գտնվող Սուրբ Ստեֆանի (Stephansplatz) հրապարակ: Ցուցարարները պաստառներ են բարձրացրել` «Մենք արդարություն ենք պահանջում Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերի զոհերի համար», «Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերը՝ անպատիժ հանցագործություն», «Ադրբեջանը մեղավոր է էթնիկական զտումների համար» և այլ կոչերով:
Բազմաքանակ անցորդներին, զբոսաշրջիկներին բաժանվել են թռուցիկներ, գրքեր և տեսաերիզներ՝ Սումգայիթում և Բաքվում հայերի դեմ իրականացված վայրագությունների, պետական մակարդակով հանցագործությունների քողարկման և Ադրբեջանի շարունակվող հայատյաց ու ռազմատենչ քաղաքականության մասին:

В Вене состоялись марш и митинг  — в память об армянских погромах в   Сумгаите  и Баку
22 февраля в Вене состоялись  марш и демонстрация с участием представителей армянской общины Австрии, организованной Армянским национальным комитетом Ай дата Австрии — по случаю 30-й годовщины армянских погромов в   Сумгаите  и Баку.
Как  передает Арменпресс, митинг начался у венского Императорского дворца Хофбург, участники которого на немецком и английском языках осудили погромы в Сумгаите и Баку. После этого протестующие прошли маршем с флагами Армении, Арцаха и Австрии и транспарантами, осуждающими Азербайджан, до площади Святого Стефана (Stephansplatz)  в центральной части Вены. Демонстранты несли  плакаты с надписями «Мы требуем справедливости для жертв резни в Баку и Сумгаите», «Резни в Баку и Сумгаите - преступления без наказания», «Азербайджан виновен в этнической чистке» и другими призывами.
Многочисленным прохожим и туристам были розданы листовки, книги и видео о зверствах, совершенных против армян в Сумгаите и Баку, о сокрытии и замалчивании преступлений на государственном уровне и продолжающейся антиармянской и воинственной политике Азербайджана.