Արտասահմանյան ջինսերին փոխարինելու կգա հայկականը. Գյումրիում մեկնարկել է  «Made in Armenia» ջինսերի արտադրությունը
Արտասահմանյան ջինսերին փոխարինելու կգա հայկականը. Գյումրիում մեկնարկել է
«Made in Armenia» ջինսերի արտադրությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Չինական ու թուրքական ջինսերին փոխարինելու կգա հայկականը: «Made in Armenia» ջինսերը վաճառքում կլինեն մեկ ամսից:  Ջինսերն արտադրվում են Գյումրիում: Զաքարյան ընտանիքը 2 միլիոն դոլարի ներդրում է կատարել՝ արտադրությունը սկսելու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կառավարության ֆեյսբուքյան էջում նոր արտադրության մասին  տեսանյութ է հրապարակվել:
«Ռ. Զաքարյան» ընկերությունը որակյալ արտադրանք ստանալու համար անհրաժեշտ սարքավորումները ներկրել է արտասահմանից: Դրա համար ստացել է կառավարության աջակցությունը.  3 տարով կրճատվել է ընկերության ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային եւ հարկային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը: «Դա հնարավորություն տվեց խնայել և  այդ միջոցները սարքավորումներ գնելու մեջ ներդնել»,-նշում է ընկերության կոմերցիոն տնօրեն Լիլիթ Զաքարյանը:
Անհրաժեշտ կադրերի պատրաստման հարցում օգնության են եկել դրսից հրավիրված իտալացի փորձառու վարպետները:
Տեխնոլոգ Մաուրո դի Ջուզեպպեն Հայաստան է եկել օգնելու բարձր որակի արտադրանք ստանալու հարցում: «Դեռ որոշակի ճանապարհ ունենք անցնելու , բայց ես մեծ ցանկություն և կամք ունեմ իմ ողջ փորձառությունը փոխանցելու համար»,-նշում է նա:
Նոր արտադրամասում աշխատանքը հիմնականում ավտոմատացված է: Արտադրությունում ավելի քան 50 մարդ է աշխատում: Նախատեսում են առաջիկա երկու տարում աշխատակիցների թիվը հասցնել 100-ի, արտադրությունն ավելացնել 4 անգամ:
«Մեր արտադրության մոտավորապես 5 տոկոսը նախատեսում ենք սպառել Հայաստանի տարածքում: Մեր հինական թիրախը արտահանումն է: Արդեն պայմանագիր ունենք Ռուսաստանի հետ, մոտակա ժամանակներս կունենանք պայմանագրեր Իտալիայի և եվրոպական այլ երկրների ընկերությունների հետ»,- ասում է ընկերության կոմերցիոն տնօրենը՝ հավելելով, որ, բացի ջինսե տաբատներ և բաճկոններ արտադրելուց, նպատակ կա կարել նաև վերնաշապիկներ և այլ տրիկոտաժեղեն:

Armenian jeans to replace foreign ones: “Made in Armenia” jeans production launched in Gyumri
Made in Armenia jeans will be available in stores in a month. The jeans are produced in Gyumri. The Zakaryan family invested 2 million USD for launching the production.
The Armenian government has posted a video on Facebook about this new production.
“R. Zakaryan company has imported all the necessary equipment for making high-quality products from abroad. And the government assisted the company on this matter: the term of the VAT payment calculated by the tax and customs agencies in case of import of goods has been reduced by three years. This allowed to save money and spend it for purchasing equipment”, the company’s commercial director Lilit Zakaryan said.
Experienced Italian specialists have arrived in Armenia to help preparing necessary cadres.
Technologist Mauro Di Giuseppe arrived in Armenia to help making high-quality products. “We still have some path to pass, but I have a great desire and will to share my entire experience”, Mauro Di Giuseppe said.
The work in the new production unit is mainly automated. Over 50 people are working in the production. There are plans to increase their number by 100 in the next two years, as well as the production by 4 times.
“We plan to consume approximately 5% of our production in Armenia. Export is our main target. We already have a contract with Russia, will have another ones with the Italian and other European companies in the nearest future”, Lilit Zakaryan said, adding that in addition to jeans and jackets, they also plan to make shirts and other knitwear.