ԱՄՆ-ի եւ Իրանի բանակցությունները դրական արդյունք չեն տա. այաթոլլա Խամենեի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վաշինգտոնի հետ Թեհրանի բանակցությունները չեն կարող փերել դրական արդյունքի եւ միայն կվնասեն Իրանին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 13-ին հայտարարել Է երկրի ղեկավար եւ հոգեւոր առաջնորդ այաթոլլա Ալի Խամենեին: Նրա ելույթը նվիրված Էր Իսլամական հեղափոխության 40-րդ տարեդարձին:
«Ինչ վերաբերում Է ԱՄՆ-ին, ապա հակասությունների լուծումը հնարավոր չի թվում, իսկ նրա հետ բանակցությունները որեւԷ այլ բանի չեն բերի, բացի նյութական ու բարոյական կորուստներից»,-ասել Է Խամենեին: Նրա խոսքով՝ առայժմ «իրանական ազգը գտնում Է, որ, բացի Վաշինգտոնից, մի քանի եվրոպական երկրներ նույնպես խաբեբաներ են եւ վստահություն չեն ներշնչում»: Հոգեւոր առաջնորդը նշել Է, որ Իրանը «պետք Է խստիվ պահպանի իր սահմանները եւ ոչ մի քայլ չնահանջի Իսլամական հեղափոխության սկզբունքներից»:
Իրանի ղեկավարները վերջին ամիսներին ամերիկյան կողմին քանիցս մեղադրել են միջուկային գործարքից դուրս գալու անօրինական գործողությունների եւ Թեհրանի նկատմամբ ճնշումն ուժեղացնելու մեջ: 2018 թվականի դեկտեմբերին Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին հայտարարել Էր, որ ԱՄՆ-ը չի կարող հասնել իր նպատակներին, չնայած երկրի կենսամակարդակի վրա ամերիկյան պատժամիջոցների բացասական ազդեցությանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Аятолла Хаменеи считает, что переговоры Ирана с США не дадут положительный результат
Переговоры Тегерана с Вашингтоном не могут привести к положительному результату и только навредят Ирану. Об этом заявил в среду руководитель и духовный лидер страны аятолла Али Хаменеи. Его речь была приурочена к 40-й годовщине Исламской революции.
"Что касается США, то разрешение противоречий не представляется возможным, а переговоры с ними не приведут ни к чему, кроме материальных и моральных потерь", - сказал Хаменеи. По его словам, пока "иранская нация считает, что, кроме Вашингтона, некоторые европейские страны также являются обманщиками и не заслуживают доверия". Духовный лидер отметил, что Иран "должен тщательно оберегать свои границы и ни на шаг не отходить от принципов Исламской революции",сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Иранские руководители в последние месяцы неоднократно обвиняли американскую сторону в незаконных действиях по выходу из ядерной сделки и усилению давления в отношении Тегерана. В декабре 2018 года президент Ирана Хасан Роухани заявил, что США не смогут добиться своих целей, несмотря на негативное воздействие американских санкций на уровень жизни в стране.