Հայաստանի նկատմամբ ԵՄ քաղաքականության մեջ որևէ շոշափելի փոփոխություն չկա. Փաշինյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է միջազգային գործընկերների գնահատականի մասին Հայաստանում մայիսին տեղի ունեցած ներքաղաքական փոփոխությունների վերաբերյալ: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Բրյուսելի օդանավակայանում լրագրողների հետ ճեպազրույցում Բելգիայի Թագավարություն կատարած այցիարդյունքները ամփոփելով՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ միջազգային գործընկերներն, ընդհանուր առմամբ, հետևում են և տեղյակ են, թե ինչ է տեղի ունեցել Հայաստանում:
« Իմ բոլոր հանդիպումներում ասել եմ, որ ժողովրդավարությունը մեզ համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ արժեքային համակարգ, և հույս ունեմ, որ Եվրամիությունում հենց այդպես են ընկալում իրավիճակը: Քանի որ ժողովրդավարությունը մեզ համար համոզմունք է և արժեքային համակարգ է, ես որևէ կասկած չունեմ, որ մենք ժողովրդավարական բարեփոխումները մինչև վերջ կտանենք և հաջողություն կարձանագրվի»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետն ընդգծեց, որ միջազգային գործընկերների աջակցությամբ Հայաստանը շատ ավելի արագ կարող է իրականացնել այդ բարեփոխումները, սակայն հայցորդի կամ խնդրատուի կարգավիճակում չենք լինելու:
«Մենք ,ըստ էության, մեր անելիքները գիտենք, և մեր գործընկերները պետք է ճշտեն իրենց անելիքները: Մեր հեղափոխությունից հետո Եվրամիությունից լսել ենք բազմաթիվ ողջունող հայտարարություններ, բայց քաղաքականության մեջ որևէ շոշափելի փոփոխություն չկա: Եվրամիության քաղաքականությունը նույնն է, ինչ 4 ամիս առաջ, և կարծում ենք, որ պետք է կամ հայտարարությունների ոգևորված տոնայնությունն իջեցնեն, կամ քաղաքականությունը էականորեն փոխեն»,- նշեց Փաշինյանը:

В политике ЕС в отношении Армении нет существенных изменений: Никол Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян рассказал об оценке внутриполитических изменений в Армении со стороны международных партнеров. Как сообщает Арменпресс, в интервью журналистам в аэропорту Брюсселя Никол Пашинян отметил, что международные партнеры следили и знают о событиях, которые произошли в Армении.
"На всех моих встречах я говорил , что демократия для нас является не внешнеполитической ориентацией, а ценностью, и надеюсь, что в ЕС именно так воспринимают ситуацию. Поскольку демократия - это наша система убеждений и ценностей, я не сомневаюсь, что мы доведем наши демократические реформы до конца и добьемся успеха» , - сказал Пашинян .
Премьер-министр отметил, что при поддержке международных партнеров реализация этих реформ пройдет быстрее, но Армения не намерена быть в статусе просителя.
«Мы , по сути, знаем, что мы должны делать, и наши коллеги должны уточнить свои действия. После нашей революции мы услышали много приветственных заявлений от Европейского союза, но нет никаких реальных изменений в политике. Политика ЕС такая же, какой была 4 месяца назад, и мы считаем, что или нужно существенно смягчить вдохновленную риторику, или изменить политику", - сказал Пашинян.