Վիգեն Սարգսյանը գաղտնազերծել է, թե ինչով է զբաղվելու նախարարի պաշտոնը թողնելուց հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ պաշտպանության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վիգեն Սարգսյանը շարունակելու է ծառայել Հայաստանին ու հայ ժողովրդին: Լրագրողների հետ հանդիպմանը նա հստակեցրեց, որ դա անելու է ամենատարբեր ձևով:
«Իմ համոզմամբ, մասնագիտական աշխատանքը՝ հենված գիտելիքի, փորձի վրա,  միշտ անհրաժեշտ է, լինի դա հասարակական, քաղաքական ոլորտում, մանկավարժական աշխատանքի տեսքով: Խոստանում եմ, որ իմ ծառայությունը լինելու է բազմազան, բազմատեսակ: Ես շարունակելու եմ մնալ քաղաքական գործունեության դաշտում, կարծում եմ, որ մի փոքր ժամանակ կհատկացնեմ մանկավարժական գործունեությունս վերականգնելուն, որովհետև վերջին տարիներին աշխատանքի ծանրաբեռնվածության պատճառով ի վիճակի չեմ եղել դրանով զբաղվել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վիգեն Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ մի փոքր ավելի ժամանակ կհատկացնի իր ընտանիքին: Նախատեսում է պլանավորել լիարժեք արձակուրդ, ինչի հնարավորությունը չի ունեցել վերջին 23 տարվա ընթացքում:
«Եվ կարծում եմ, որ ավելի շատ ժամանակ կհատկացնեմ իմ սիրելի զբաղմունքին՝ ընթերցանությանը, ընկերներիս հետ շփմանը: Դա իր մեջ դրական բաներ է պարունակում: Ծառայել հայրենիքին, նշանակում է մասնագիտական գործունեությամբ զբաղվել: Ի դեպ, պետական կառավարումը իմ մասնագիտությունն է, հետևաբար ինչով էլ զբաղվեմ, կապված է լինելու իմ մասնագիտության հետ»,-հավելեց Վիգեն Սարգսյանը:
2016 թվականի հոկտեմբերի 3-ից ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Վիգեն Սարգսյանը մայիսի 8-ին ՝ Նիկոլ Փաշինյանի՝ ՀՀ վարչապետ ընտրվելուց հետո հայտարարել է, որ բացառում է աշխատանքը նոր ձևավորվող կառավարությունում:

Виген Саркисян поделился, чем будет заниматься после отставки с поста министра обороны
И.о. министра обороны РА Виген Саркисян будет и впредь служить Армении и армянскому  народу. В беседе  с журналистами он заметил, что  служить народу и стране  можно самыми разными способами.
«Убежден, что профессиональная работа, основанная на знаниях и опыте, востребована всегда – будь то в  политике, педагогике и др. Мое служение, обещаю, будет многосторонним. Я останусь в политике, думаю, некоторое  время посвящу возвращению к преподавательской деятельности, что в последнее время не мог ввиду  большой  занятости», - как передает Арменпресс, сказал Саркисян.
Он заметил, что больше  времени сможет уделять семье, намерен  уйти в  полноценный отпуск, чего не  мог сделать в  течение последних 23 лет.
«Думаю, больше  времени отдам любимому занятию – чтению, общению с друзьями. Служить родине – значит заниматься профессиональной  деятельностью. Кстати, моя специальность – государственное  управление, так  что чем бы я ни занимался, все  будет связано с моей  специальностью», - сказал Саркисян.
8 мая министр обороны Виген Саркисян, занимавший эту  должность с 3 октября 2016г.,   подал в  отставку. После  избрания Никола Пашиняна  премьер-министром Виген Саркисян заявил, что его работа в новом составе  правительства исключается.