Բժշկական համալսարանին միշտ հաջողվում է համատեղել ավանդականը և նորարարականը. Արմեն Աշոտյան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի բուհական համակարգում բժշկական համալսարանը եղել և մնում է առաջատարներից մեկը: Այս մասին Երևանի Մխիթար Հերացու անվան պետական բժշկական համալսարանի 95-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքի բացման հանդիսավոր արարողության ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
«Բժշկական համալսարանին միշտ հաջողվում է համատեղել ավանդականը և նորարարականը: Հետևաբար` գործ ունենք դասական և միաժամանակ ժամանակակից բուհի հետ: Բուհ, որ ամեն օր աշխատում է իր վրա: Բուհ, որտեղ ուսանողությունը լավ սովորելու շահագրգռություն ունի: Բուհ, որը գրավիչ է արտասահմանյան ուսանողների համար: Եվ պատահական չէ, որ մեր բուհերի միջազգայնացման առաջատարը բժշկական համալսարանն է»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց նախարարը:
Արմեն Աշոտյանը շեշտեց, որ բուհի հոբելյանական միջոցառումները մեկնարկել են գիտաժողովով, որը հետաքրքրություն է առաջացրել ոչ միայն հայաստանյան, այլև արտերկրից ժամանած բազմաթիվ գիտնականների մոտ:
«Ինձ համար կրկնակի ուրախալի է, որ այստեղ պահպանվում են ուսանողական կյանքի լավագույն ավանդույթները, ակտիվ գործում են ուսանողական կառույցները: Մենք հպարտություն պետք է ապրենք, որ Հայաստանում ունենք նման հաստատություն»,-հավելեց նա` ընդգծելով, որ բուհի շրջանավարտներն աշխատում են ամբողջ աշխարհում:
Բուհի շրջանավարտ նախարարն ամեն անգամ բժշկական այցելելիս լավ հիշողություններ է ունենում, և փաստում է`իր համար ամեն մի լսարան իր պատմությունն ունի: «Բժշկական համալսարանը չի տալիս բժշկական կրթություն, այն աշխարհայացք է տալիս: Այդ աշխարհայացքով հնարավոր է սեփական տեղը գտնել մասնագիտական գործունեության այլ ոլորտներում»,-հավելեց Արմեն Աշոտյանը:
Ողջունելով գիտաժողովի մասնակից ուսանողներին` նախարարը հորդորեց նրանց վայելել ուսումնական տարիները, սովորել և ուրախանալ: Նա հավելեց, որ հոբելյանի առթիվ կկազմակերպվեն այլ միջոցառումներ ևս:
Երևանի պետական բժշկական համալսարանը (ԵՊԲՀ) տվել է ավելի քան 31 հազար շրջանավարտ։ Անդամակցում է Համալսարանների միջազգային ասոցիացիային, Եվրոպայում ատամնաբուժական կրթության, Եվրոպայում բժշկական կրթության ասոցիացիաների անդամ է։ Կրում է միջնադարի նշանավոր բժիշկ Մխիթար Հերացու անունը։

Армен Ашотян: Медицинский университет всегда удачно совмещал традиции и инновации
Медицинский университет всегда был и остается одним из передовых ВУЗ-ов Армении. Об этом заявил Министр науки и образования Армен Ашотян во время церемонии открытия ряда мероприятий, посвященных 95-летию Ереванского государственного медицинского университета им. М. Гераци.
«Медицинский университет всегда удачно совмещал традиции и инновации. Следовательно, мы имеем дело с классическим, но в то же время с современным ВУЗом. ВУЗ, где студенты стремятся хорошо учиться. ВУЗ, который привлекает иностранных студентов. Не удивительно, что на международной арене он является передовым среди наших ВУЗов», - отметил Ашотян, как сообщает «Арменпресс».
Ашотян подчеркнул, что торжественные мероприятия откроет научный симпозиум, который привлек внимание не только армянских, но и международных ученых.
«Для меня вдвойне приятно осознавать, что университет сохранил лучшие традиции студенческой жизни, активно действуют студенческие учреждения. Мы должны гордиться тем, что в Армении есть такой ВУЗ», - добавил он, отметив, что его выпускники работают во всем мире.
У выпускника медицинского университета, министра Ашотян всегда во время каждого его визита рождаются добрые воспоминания, и он отмечает, что каждая аудитория имеет свою историю. «Медицинский университет дает не знания, а мировоззрение. С ним можно найти себя в этой жизни и в других сферах», - сказал Ашотян.
Министр приветствовал участников симпозиума и призвал их учиться и радоваться жизни. Он также добавил, что в рамках празднования юбилея будут организованы и другие мероприятия.