Ադրբեջանական առաջին արձագանքները վկայում են ուղղաթիռի խոցման նախապատրաստված լինելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅՄԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Տեղեկատվական անվտանգության մասնագետ Սամվել Մարտիրոսյանը կարծում է, որ արցախյան անզեն ուղղաթիռի խոցումը նախապատրաստված է եղել ադրբեջանական բարձրաստիճան հրամանատարության կողմից:
Այս մասին փորձագետը հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: «Այստեղ զգացվում էր, որ պատրաստված էին: Սա այնքան արտառոց դեպք է, որ եթե դու անգամ գեներալ ես, չի նշանակում, որ անմիջապես պետք է ուղղաթիռի խոցելու համար հպարտանաս: Տեղեկատվությունը պետք է գնա ադրբեջանական վերնախավի մոտ, քննարկվի, հետո նոր փաստը բացահայտվի: Բայց հենց դեպքը եղավ, նրանք անմիջապես լրատվամիջոցներով հայտարարեցին դրա մասին: Դա ցույց է տալիս, որ խոցումն, ամենայն հավանականությամբ, նախապատարստված է եղել բարձրաստիճան օղակների կողմից»,-«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` նշեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Անդրադառնալով դեպքի մասին իրազեկմանը` փորձագետը նշեց, որ հայկական լրատվամիջոցների և պաշտոնական կառույցների համատեղ աշխատանքը փոխեց սկզբնական իրադրությունը, երբ հայկական կողմը թույլ դիրքերում էր: «Մենք գործ ունեինք մի իրավիճակի հետ, երբ անմիջական աղբյուր չկար` բացի պաշտոնական հայտարարություններից: Այդ իմաստով` մենք որոշակի պրոբլեմ ունեինք առաջին ժամերին, երբ փաստացի առաջին լուրերը գնացին ադրբեջանցիներից»,- ասաց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Սրա արդյունքում էլ արտասահմանյան լրահոսի անդրադարձը ներառում էր ադրբեջանական կարծիքն ու մեկնաբանությունները, քանի որ երկրորդ կարծիք չունեին: «Մեխանիկորեն մենք առաջին ժամերին շատ թույլ դիրքրում էինք: Հետագայում իրավիճակը փոխվեց այն առումով, որ ադրբեջանական պաշտոնական կառույցները դադարեցին տեղեկատվություն տարածելը, իսկ այստեղի լրատվամիջոցների ու պաշտոնական կառույցների միասնական աշխատանքը միանշանակ արագ փոխեցին իրավիճակը»,- փաստեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Այս առումով` մասնագետը նմանություններ է տեսնում օգոստոսյան դեպքերի և ուղղաթիռի խոցման միջև: «Մեր լրատվամիջոցները, նաև հասարակ մարդիկսովորել են սթրեսային վիճակում աշխատել: Նույն «Ֆեյսբուք»-ում մարդիկ ավելի գրագետ են` չնայած որ ադրբեջանցիներն այս անգամ էլ փորձեցին գրոհել սոցիալական ցանցերը, բայց խուճապ մեզ մոտ չսկսվեց»,- նկատեց Սամվել Մարտիրոսյանը:
Ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան հատվածի օդային տարածքում նոյեմբերի 12-ին` ժամը 13.45-ի սահմաններում, ուսումնավարժական թռիչքի ժամանակ ադրբեջանական ԶՈՒ-ի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում խոցվել է ԼՂՀ ՌՕՈւ ՄԻ-24 ուղղաթիռը: Խոցման վայրը շփման գծին չափազանց մոտ է: Հակառակորդը շարունակել է տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից ինտենսիվ կրակ վարել դեպքի վայրի ուղղությամբ: Ավելի ուշ Ստեփանակերտից հաստատել են, որ նախնական տվյալներով կա երեք զոհ:

Первые отклики азербайджанцев говорят о том, что сбой вертолета был запланирован
Эксперт по информационной безопасности Самвел Мартиросян  считает,  что сбой безоружного арцахского  вертолета был запланирован высшим  командованием Азербайджана.
Об этом он сказал в ходе встречи с журналистами. «Чувствовалось, что они готовились. Случай  неординарный, и даже будучи генералом не стоит гордиться тем, что сбил безоружный вертолет. Информация должна дойти до высшего эшелона азербайджанского командования, должна быть изучена, а потом раскрыт факт. Но как только произошел этот случай, они распространили информацию в СМИ. Это говорит о том, что  сбой вертолета, по всей вероятности,  был  запланирован в высших звеньях», - в беседе с Арменпресс отметил Мартиросян.
Об информации относительно этого факта он сказал, что совместная слаженная  работа армянских СМИ и официальных  структур изменила  начальную ситуацию, когда позиция армянской стороны была слабой. «Мы оказались в ситуации, когда, кроме официальных сообщений,  не было  других источников. Так что в первые часы  у нас были определенные  проблемы, и первая информация была азербайджанской», - сказал Самвел Мартиросян.
В итоге реакция иностранных СМИ основывалась на   комментариях азербайджанцев, поскольку второго мнения не было. «Автоматически наша позиция вначале оказалось слабой. Затем ситуация изменилась: азербайджанский официоз перестал поставлять информацию, а   совместная слаженная  работа армянских СМИ и официальных  структур быстро и однозначно сломила ситуацию», - сказал эксперт.
Мартиросян видит аналогию между августовскими  и сегодняшними событиями. «Наши СМИ, да и простые граждане, привыкли работать в стрессовых ситуациях. В том же фейсбуке люди ведут себя более грамотно, хотя азеры и на этот раз попытались атаковать соцсети, но паники у нас не добились», - сказал Мартиросян.
12 ноября, в 13.45, на восточной стороне воздушной границы НКР в результате нарушения азербайджанской стороной режима прекращения огня, во время учебного полета  был поражен вертолет МИ-24 ВВС НКР. Место поражения очень близко к линии соприкосновения. Противник продолжает вести огонь из разнокалиберного оружия в направлении пораженного вертолета. Позднее  в Степанакерте уточнили, что есть три жертвы.