Հայաստանի ՓՄՁ-ները կկարողանան արտադրանք մատակարարել ՌԴ խոշոր ընկերություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ և ռուս գործարարների միջև առևտրային կապերն ամրապնդելու համար կարող է առցանց բորսա ստեղծվել, որտեղ արտադրողները պատվերներ կձևավորեն և կգտնեն իրենց մատակարարներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց  Զարգացման հայկական գործակալության տնօրեն Ռոբերտ Հարությունյանը` նշելով, որ դա հնարավորոթյուն կտա ձեռնարկատերերին ծանոթանալ ռուսական ընկերությունների պատվերներին և համապատասխան արտադրություն կազմակերպել: «Մենք փորձելու ենք աջակցել, որ փոքր ընկերությունները ևս ինտեգրվեն այդ գործընթացում և կարողանան պահանջարկի մի մասն իրենք բավարարեն: Ելնելով ԵՏՄ-ին անդամակցելու փաստաթղթից`  մենք կարող ենք օգտվել ինֆորմացիայից, թե ինչ պատվերներ են ձևավորվում, օրինակ, ռուսական ընկերությունների կողմից, և այդ պատվերներին համապատասխան արտադրություն կազմակերպել: Դա  հնարավորություն կտա նաև ավելացնել արտահանումը»,- ընդգծեց Հարությունյանը:
Նա հավելեց, որ  գյուղատնտեսության  մասով արդեն իսկ ավելացել են ՌԴ արտահանման ծավալները, իսկ ներմուծումը նույն մակարդակի վրա է, ինչը  նշանակում է, որ մեր արտադրանքը պահանջված է:
Զարգացման հայկական գործակալության տնօրենի խոսքով` Հայաստանն, առևտրային գործընկեր լինելուց բացի, Ռուսաստանի համար նաև միջանցք է` եվրոպական շուկա դուրս գալու համար, քանի որ Ռուսաստանը պատժամիջոցներից հետո որոշակիերոն սառեցրեց առևտրային կապերը ԵՄ-ի հետ: «Այս պահի դրությամբ Ռուսաստանում գործում են որոշակի պատժամիջոցներ, և մենք, ելնելով դրանից, առաջարկում ենք, որ Հայաստանի միջոցով կատարվի առևտրաշրջանառությունը: Այսինքն ռուս գործարարները կարող են ներդրումային ծրագրեր բերել Հայաստան, և Հայաստանի միջոցով կապվել Եվրպայի հետ: Հայաստանը տարածաշրջանում առավել բարենպաստ գործարար միջավայր ունեցող երկրներից է և կարող է դառնալ միջնորդ պետություն»,- ասաց նա:
Ռուսաստանը Հայաստանի առևտրաշրջանառության մեջ ամենամեծ ծավալն ունեցող պետությունն է: 2014 թվականի հունվար-օգոստոսին Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծվել է շուրջ 646 մլն 670 հազար դոլարի ապրանք, արտահանվել՝ 184 մլն 775.8 հազարի: Հայաստանից Ռուսաստան արտահանման ծավալներում առավել մեծ տեսակարար կշիռ են ունեցել հետևյալ ապրանքները՝ էթիլային սպիրտ և այլ սպիրտային ըմպելիքներ, ադամանդ, ծիրան, դեղձ և այլ մրգեր, թարմ կամ պաղեցրած ձուկ և խեցգետնակերպեր: Արտահանված ապրանքների մեջ մեծ է նաև պահածոյացված մրգերի, հատապտուղների և ընկուզեղենի, բնական և արհեստական ջրերի տեսակարար կշիռը։ Ռուսաստանից Հայաստան ներմուծված առավել բարձր մաքսային ընդհանուր արժեք ունեցող ապրանքներն են բնական և հեղուկ գազը, նավթը եւ նավթամթերքը, ցորենը, անմշակ ալյումինը և ձեթը: Ռուսաստանից մեր երկիր են ներկրվել նաև շոկոլադ, էթիլային սպիրտ և այլ սպիրտային ըմպելիքներ, եգիպտացորեն, սիգարետ, մարգարին և այլ սննդամթերք, անվադողեր, ադամանդ, մարդատար ավտոմեքենաներ, բեռնաթափելու և բարձրացնելու համար նախատեսված մեքենաներ, հաց և հրուշակեղեն:

МСБ Армении сможет поставлять товары крупным российским компаниям
Для укрепления торговых связей между армянскими и российскими предпринимателями может был создана онлайн биржа, где производители смогут оформлять заказы и найти своих поставщиков. Об этом в беседе с Арменпресс сказал директор Армянского агентства развития Роберт Арутюнян, подчеркнув, что это позволит бизнесменам ознакомиться с заказами российских компаний и организовать соответствующее производство.
«Мы попытаемся способствовать тому, чтобы маленькие компании тоже интегрировались в этот процесс и сумели удовлетворить часть спроса. Исходя из документа о вступлении Армении в Евразийский экономический союз, мы можем пользоваться информацией о том, какие заказы оформляются, например, у российских компаний, и организовать производство в соответствии с этими заказами. Это позволит увеличить экспорт», - сказал Арутюнян.
Он добавил, что по части сельского хозяйства уже увеличились объемы экспорта в Россию, а импорт остался на прежнем уровне, что означает, что армянские товары востребованы.
По словам Арутюняна, Армения, кроме того, что является для РФ торговым партнером, еще и является коридором для выхода в европейский рынок, так как Россия после санкций немного заморозила торговые связи с ЕС.
«На данный момент в России действуют определенные санкции, и мы, исходя из этого, предлагаем, чтобы товарооборот происходил через Армению. То есть, российские предприниматели могут реализовать в Армении инвестиционные программы, и через Армению связаться с Европой. Армения имеет самую благоприятную предпринимательскую среду в регионе и может стать страной-посредницей», - сказал он.
Россия является государством с самым большим объемом товарооборота с Арменией, В январе-августе 2014 года из РФ в Армению были импортированы товары на около 646 млн 670 тыс долларов, а экспортированы – на 184 млн 775,8 тыс долларов. Основные импортируемые товары: топливо-энергетические ресурсы, товары сельскохозяйственного производства, оборудование и механизмы, средства транспорта и связи, необработанные алмазы, древесина, драгоценные камни, химическое производство. Основные экспортируемые товары: руда цветных металлов, цветные металлы, товары сельскохозяйственного производства, алкогольная продукция, минеральные воды, химическое производство, драгоценные камни, ювелирные изделия.