Թեհրանում սկսվել է նախագահ Ռայիսիի հուղարկավորության արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սգո թափորը վաղ առավոտից հավաքվել է Թեհրանի համալսարանում, որպեսզի ներկա գտնվի ուղղաթիռի վթարում զոհված Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի և նրան ուղեկցող պատվիրակության 7 անդամների հուղարկավորության արարողությանը։ Այս մասին հաղորդում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Tasnim գործակալությունը։
Իսլամական հեղափոխության առաջնորդ այաթոլլա Սեյեդ Ալի Խամենեին ննջեցյալներին նվիրված ծիսական աղոթք է կարդացել հուղարկավորության արարողության ժամանակ։
171160965.jpg (316 KB)
Թեհրանի համալսարանից սգո թափորը կգնա Ազատության հրապարակ։
171160598.jpg (281 KB)
Մայիսի 22-ի երեկոյան Թեհրանում զոհերի հիշատակության արարողությանը ներկա կգտնվեն օտարերկրյա պաշտոնյաներ և բարձրաստիճան պատվիրակություններ։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մեկնել է Իրանի Իսլամական Հանրապետություն՝ մասնակցելու նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի, արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և նրանց ուղեկցողների հարգանքի տուրքի և ցավակցություն հայտնելու պաշտոնական միջոցառմանը:
Նախքան 8 հանգուցյալների մարմինները Թեհրան տեղափոխելը մայիսի 21-ին հուղարկավորության առանձին արարողություններ են տեղի ունեցել Թավրիզում և Ղոմում։
171160564.jpg (144 KB)
Մայիսի 23-ի կեսօրին նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին կհուղարկավորվի Իրանի հյուսիս-արևելյան Մաշհադ քաղաքում, որտեղ գտնվում է Իմամ Ռեզայի դամբարանը։
171160568.jpg (292 KB)
Մայիսի 19-ին Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսիի ուղղաթիռը վայրէջք կատարելիս կործանվել էր Իրանի Արևելյան Ադրբեջանի նահանգում, երբ նա երկրի արտգործնախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանի և այլ պաշտոնյաների հետ վերադառնում էր Իրանի և Ադրբեջանի Հանրապետության սահմանին գտնվող ջրամբարի բացման արարողությունից։ Կործանված ուղղաթիռում գտնվողներից ոչ ոք ողջ չի մնացել։ Իրանում 5-օրյա սուգ է հայտարարվել։
Համաձայն երկրի սահմանադրության 131-րդ հոդվածի՝ առաջին փոխնախագահ Մոհամմադ Մոխբերը ժամանակավորապես ստանձնել է նախագահի պարտականությունները։ Երկրում նախագահական արտահերթ ընտրություններ կանցկացվեն հունիսի 28-ին։

В Тегеране проходит церемония прощания с президентом Раиси, главой МИД страны и другими лицами
С раннего утра в Тегеранском университете проходит церемония прощания с президентом Ирана Эбрахимом Раиси, главой МИД страны и другими членами сопровождавшей их делегации. “Арменпресс” передает об этом, со ссылкой на агентство Tasnim.
Аятолла Сейед Али Хаменеи прочел поминальную молитву по погибшим.
Траурная процессия из Тегеранского университета двинется на площадь Свободы.
Вечером 22 мая в Тегеране на церемонии поминовения жертв будут присутствовать зарубежные официальные лица и высокопоставленные делегации. Как ранее сообщал “Арменпресс”, премьер-министр Никол Пашинян выехал в Исламскую Республику Иран для участия в официальном мероприятии, посвященном памяти президента Эбрахима Раиси, министра иностранных дел Хоссейна Амира Абдуллахияна и сопровождающих их лиц.
До того, как тела 8 погибших были доставлены в Тегеран, 21 мая в Тебризе и Куме также прошли церемонии прощания.
Днем 23 мая президент Эбрахим Раиси будет похоронен в Мешхеде, городе на северо-востоке Ирана, где находится мавзолей Имама Резы.
19 мая вертолет президента Эбрахима Раиси разбился в иранской провинции Восточный Азербайджан. Президент вместе с министром иностранных дел Хосейном Амиром Абдоллахияном и другими официальными лицами возвращался с церемонии открытия водохранилища на границе между Ираном и Азербайджаном. Никто из лиц, находившихся на борту разбившегося вертолета, не выжил. В Иране объявлен 5-дневный траур.
Согласно Конституции Исламской Республики Иран, полномочия президента временно, до проведения выборов возложены на первого вице-президента Мохаммада Мохбера.