Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Արդեն 99 տարի է, ինչ այս օրը համայն հայությունը սրտի կսկիծով հիշում է մեր ժողովրդին վրա հասած ամենամեծ ողբերգություններից մեկը` Հայոց ցեղասպանությունը, սգում եւ ոգեկոչում է անմեղ զոհերին:
1915 թվականին 1,5 միլիոն հայեր սրի քաշվեցին Օսմանյան կայսրությունում, հրաշքով մահից փրկվածները սփռվեցին աշխարհով մեկ` ապաստան գտնելով տարբեր երկրներում: Այսօր նրանց հետնորդները, կորստի ցավն ու պատմական հայրենիքի կարոտը սրտներում, ապրում ու արարում են այդ պետություններում, որոնք օգնության ձեռք են մեկնել թուրքական յաթաղանից մազապուրծ եղած մեր հայրենակիցներին եւ դարձել նրանց երկրորդ հայրենիքը:
Մեծ եղեռնն իրավամբ դասվում է մարդկության դեմ ուղղված ամենածանր ոճրագործությունների շարքին, որոնք վաղեմության ժամկետ չունեն եւ չեն էլ կարող ունենալ, քանի որ մոռանալ անցյալը` նշանակում է ճանապարհ բացել նոր բարբարոսությունների ու չարագործությունների համար: Այդ իսկ պատճառով մենք մեր ձայնն ենք բարձրացնում հանուն պատմական արդարության վերականգնման, հանուն մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության:
Մենք վճռական ենք ու վստահ, որ ի վերջո մեր ձայնը լսելի կլինի աշխարհին, եւ հայ ժողովրդի դարավոր պայքարն անպայման կպսակվի հաղթանակով: Վստահ ենք, որովհետեւ լավ ենք սերտել պատմության դասը, եւ օր օրի զորացող Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը դրա վառ առհավատչյան է»:

Президент НКР направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида армян
Президент Нагорно-Карабахской Республики (Республики Арцах) Бако Саакян направил послание по случаю Дня памяти жертв Геноцида.
Как сообщили Арменпресс в Главном управлении информации аппарата президента НКР, в послании, в частности, говорится:
Вот уже 99 лет армянство мира с болью в сердце вспоминает постигшее наш народ величайшее горе, Геноцид армян, скорбит и поминает безвинных жертв.
В 1915 году 1,5 миллиона армян было зарезано в Оттоманской империи, а те, кто чудом спасся от смерти, рассеялись по всему свету, найдя убежище в разных странах. Сегодня их потомки с болью утраты и тоской по исторической Родине в сердце живут и созидают в тех государствах, которые протянули руку помощи спасшимся от турецкого ятагана нашим соотечественникам, став второй их родиной.
Геноцид армян стоит в ряду тяжелейших преступлений против человечества, которые не имеют срока давности и не могут иметь, поскольку забыть прошлое - означает открыть путь новым варварствам и злодеяниям. По этой причине мы выступаем за восстановление исторической справедливости, защиту прав и свобод человека.
Мы решительны и уверены, что мир, в конце концов, услышит нас, и вековая борьба армянского народа увенчается победой. Мы уверены, поскольку хорошо усвоили урок истории, и укрепляющееся день ото дня триединство Армения-Арцах-Диаспора - тому свидетельство».