Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Արդեն 99 տարի է, ինչ այս օրը համայն հայությունը սրտի կսկիծով հիշում է մեր ժողովրդին վրա հասած ամենամեծ ողբերգություններից մեկը` Հայոց ցեղասպանությունը, սգում եւ ոգեկոչում է անմեղ զոհերին:
1915 թվականին 1,5 միլիոն հայեր սրի քաշվեցին Օսմանյան կայսրությունում, հրաշքով մահից փրկվածները սփռվեցին աշխարհով մեկ` ապաստան գտնելով տարբեր երկրներում: Այսօր նրանց հետնորդները, կորստի ցավն ու պատմական հայրենիքի կարոտը սրտներում, ապրում ու արարում են այդ պետություններում, որոնք օգնության ձեռք են մեկնել թուրքական յաթաղանից մազապուրծ եղած մեր հայրենակիցներին եւ դարձել նրանց երկրորդ հայրենիքը:
Մեծ եղեռնն իրավամբ դասվում է մարդկության դեմ ուղղված ամենածանր ոճրագործությունների շարքին, որոնք վաղեմության ժամկետ չունեն եւ չեն էլ կարող ունենալ, քանի որ մոռանալ անցյալը` նշանակում է ճանապարհ բացել նոր բարբարոսությունների ու չարագործությունների համար: Այդ իսկ պատճառով մենք մեր ձայնն ենք բարձրացնում հանուն պատմական արդարության վերականգնման, հանուն մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության:
Մենք վճռական ենք ու վստահ, որ ի վերջո մեր ձայնը լսելի կլինի աշխարհին, եւ հայ ժողովրդի դարավոր պայքարն անպայման կպսակվի հաղթանակով: Վստահ ենք, որովհետեւ լավ ենք սերտել պատմության դասը, եւ օր օրի զորացող Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնությունը դրա վառ առհավատչյան է»:

Bako Sahakyan sends message in connection with 1915 Genocide Victims' Memorial Day
STEPANAKERT, APRIL, ARMENPRESS. The President of Artsakh Bako Sahakyan sent a message in connection with the 1915 Genocide Victims' Memorial Day.
The General Department of Information of Artsakh Republic informed Armenpress that the message runs as follows:
“ Dear Compatriots, It has already been 99 years since the Armenians worldwide commemorate with deep sorrow one of the greatest tragedies our nation, the Armenian Genocide, mourn and pay tribute to the innocent victims.
In 1915 1,5 million Armenians were massacred in the Ottoman Empire. Those who miraculously survived have spread throughout the world, finding shelter in different countries. Today their descendants, with the pain of loss and longing for the historical homeland in their hearts, still live and create in the countries that lent a helping hand and became the second homeland for our compatriots who escaped the Turkish yataghan.
The Armenian Genocide is considered as one of the heaviest crimes against humanity with no expiration date, as forgetting the past means giving way to new barbarities and evils. That is the reason we raise our voice for the sake of restoring historical justice, protecting human rights and freedoms.
We are determined and confident that our voice will be heard in the world, the centuries-old struggle of the Armenian people will definitely be crowned with victory. We are sure that we have learnt history lessons, and the Artsakh-Armenia-Diaspora trinity getting stronger day by day is its vivid example.