რუსეთი უკრაინისგან პირდაპირ მოლაპარაკებებთან დაკავშირებულ ახალ ეტაპზე თარიღების დასახელებას ელის: პესკოვი
რუსეთი კვლავ ელოდება უკრაინის მხრიდან პირდაპირი მოლაპარაკებების ახალი ეტაპის სავარაუდო თარიღების დასახელებას. როგორც „არმენპრესი“ ТАСС-ზე დაყრდნობით იუწყება, ამის შესახებ 8 ივლისს ჟურნალისტებთან ბრიფინგზე რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა დმიტრი პესკოვმა განაცხადა.
„როგორც პრეზიდენტმა გასულ კვირას განაცხადა, ჩვენ ველოდებით უკრაინული მხარის შეთავაზებას შესაძლო თარიღებთან დაკავშირებით. როგორც კი თარიღებზე შეთანხმება მოხდება და ვიმედოვნებთ, რომ ასეც მოხდება, ჩვენ მათ დაუყოვნებლივ გამოვაცხადებთ“, - აღნიშნა პესკოვმა.
რუსეთსა და უკრაინას შორის მოლაპარაკებების პირველი ორი რაუნდი ჩატარდა 26 მაისს და 2 ივნისს სტამბოლში. მათი შედეგების მიხედვით, მხარეებმა შეთანხმებას მიაღწიეს ტყვეების გაცვლაზე „1000-ს 1000-ზე“ ფორმულით, ასევე მძიმე ავადმყოფებისა და ახალგაზრდების (25 წლამდე) დაბრუნებაზე „ყველა ყველას სანაცვლოდ“ პრინციპით, თითოეული მხრიდან სულ მცირე 1000 ადამიანი.

Россия ждет от Украины даты нового раунда переговоров — Песков
Россия все еще ждет, когда украинская сторона назовет даты нового раунда прямых переговоров. Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на ТАСС, об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков на брифинге с журналистами 8 июля.
«Как сказал президент на прошлой неделе, мы ждем от украинской стороны возможные даты. Как только даты будут согласованы, а мы надеемся, что это будет сделано, мы сразу об этом сообщим», — сказал Песков.
Первые два раунда переговоров между Россией и Украиной состоялись 26 мая и 2 июня в Стамбуле. По итогам этих переговоров стороны достигли соглашения об обмене военнопленными по принципу «1000 на 1000», а также о возврате тяжелобольных и молодых (до 25 лет) военнопленных по принципу «всех на всех», не менее 1000 человек с каждой стороны.